Uczniowie podczas wyjazdu dowiedzieli się np. jak wygląda proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez kopalnię węgla brunatnego i elektrownię.
Młodzież miała również okazję spacerować po dnie morza, buszować w lesie tropikalnym i poznać poszczególne fazy formowania się złóż węgla brunatnego. Następnie uczniowie eksperymentowali w generatorze, odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu oraz podziwiali szczątki mamuta, który żył niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie.
Poza tym wzięli także udział w dwóch warsztatach edukacyjnych: „Czarne złoto” i „Warsztat pod napięciem”. Na pierwszym nastolatkowie dowiedzieli się wiele o bełchatowskim węglu oraz jego zastosowaniu w życiu codziennym. Ponadto każdy uczeń wykonał dla siebie pamiątkowy, węglowy upominek. Podczas drugich warsztatów wycieczkowicze analizowali czym jest napięcie, opór oraz natężenie prądu, a także uczyli się jak korzystać z multimetru i płytki stykowej, sprawdzali doświadczalnie prawo Ohma, a na zakończenie wykonali pamiątkowe "pinsy".
Podczas zajęć uczniowie doskonale się bawili, z wyprawy wrócili pełni energii, a może nawet naelektryzowani