Sprzedajemy budynek
Działka o powierzchni 0,1977 ha stanowi dziś zasób gminy. Do 30 czerwca tego roku budynek był siedzibą podstawówki. Jednak jak wiemy, szkoła wyprowadziła się do nowej siedziby przy Wojska Polskiego. - Z uwagi na korzystne położenie nieruchomości, możliwość wykorzystania jej na cele komercyjne, jak również mając na uwadze konieczność właściwego zagospodarowania nieruchomości oraz zapewnienia estetyki tego fragmentu miasta, przygotowany został projekt uchwały w sprawie sprzedaży w drodze ustnego przetargu nieograniczonego nieruchomości położonej przy al. 3 Maja 7. Jej zbycie pozwoli ponadto na uniknięcie przez miasto kosztów dozoru obiektu – uzasadniają urzędnicy.
15 głosami za, przy 2 wstrzymujących i 5 przeciw (lewica) podjęto decyzję o wystawieniu nieruchomości na sprzedaż.
Przesuwają pieniądze na oczyszczalnię
XXV sesja Rady to również zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, a to oznacza również zmiany w limitach wydatków w poszczególnych latach na projekt “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”. Ogólna wartość projektu nie ulega zmianie, zmniejszono jednak część nakładów w 2012 roku, przesuwając je na rok 2013. A to spowodowane jest przesunięciem robót budowlanych związanych z modernizacją samej oczyszczalni, ponieważ przedłużyła się procedura wyboru wykonawcy. W poprzednim przetargu wpłynęły bowiem dwa odwołania. W związku z planowanym na piątek (28 września) terminem podpisania umowy z wykonawcą, planowane nakłady na IV kwartał 2012 roku, będą wykonane - wg szacunków - w 25%. 75% planowanych nakładów zostaje więc przeniesione na 2013 rok. Nakłady na 2012 rok zmniejszono o ponad 32,5 mln zł.
Przedłuża się również proces projektowania dla zadania polegającego na budowie kanalizacji sanitarnej w ul. Twardosławickiej, Słowackiego, Świerczowskiej, Granicznej i ulic przyległych do Belzackiej (Świerkowej, Malinowej, Kasztanowej, Zajęczej), Topolowej (Rolniczej), związanego przede wszystkim z problemem uzyskania prawa do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane. Pierwotnie planowane nakłady na budowę sanitarki w 2012 roku będą realizowane w 2013. Nakłady zmniejszono o ponad 4 mln brutto.
Urzędnicy postanowili również przesunąć na rok 2013 planowane nakłady związane z robotami przy renowacji kanału otwartego i kanału tłocznego. Powód? Brak dostępu do nieruchomości niezbędnych do realizacji robót (ok. 500 sztuk), a w związku z tym konieczne jest ustanowienie służebności przesyłu. Obecnie toczy się sprawa sądowa, prowadzona jest też korespondencja z właścicielami. Nakłady na 2012 rok zmniejszono o ponad 1,2 mln brutto.
O to, czy zdążymy w terminie zrealizować i rozliczyć projekt “Modernizacja...” pytał radny Tomasz Sokalski. - Cały czas obawiam się o tę inwestycję. Jak na razie prawdopodobieństwo jej zakończenia tak, abyśmy nie utracili dofinansowania unijnego jest bardzo duże - odpowiedział wiceprezydenta miasta Adam Karzewnik. - Spokojni wszyscy będziemy w momencie zakończenia tej inwestycji. Problemy występują każdego dnia i występować będą, ale jesteśmy po to, aby je rozwiązać.
Co z tą biblioteką?
W Wieloletniej Prognozie Finansowej (której kolejną wersję przegłosowali wczoraj radni) mamy również punkt o nazwie “Budowa nowej Miejskiej Biblioteki Publicznej”. Przypominamy, że pieniądze, które już wydaliśmy na ten cel, to prawie 1,2 mln zł. W 2012 wydamy kolejne 100 tysięcy. Na co konkretnie? - Środki w WPF zostały zapisane hipotetycznie w związku ze złożeniem wniosku do ministra kultury na dofinansowanie realizacji zadania. Zabezpieczają udział własny przy dofinansowaniu 85% ze środków UE. 100 tys. zostało w części wykorzystane na przygotowanie analizy finansowej do wniosku aplikacyjnego, a część była zabezpieczona na rozpoczęcie realizacji. W 2013 roku nieduża kwota zostanie wykorzystana na wykonanie ewentualnych przyłączy do budynku biblioteki, co pozwoli na wydłużenie ważności pozwolenia na budowę o kolejne 2 lata - informuje nas Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
Na zadanie to w 2013 r. miasto zamierza przeznaczyć prawie 2,65 mln, w 2014 - prawie 2,85 mln.
as