Advertisement

Rozmawiali o Warszawie i II wojnie światowej

ePiotrkow Czwartek, 20 października 202218
"Warszawa - Miasto Pamięci, Miasto Bohaterów" - to projekt, który zawitał w czwartek (20.10.2022) do Piotrkowa Trybunalskiego. W auli filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego spotkali się m.in. wykładowcy, nauczyciele oraz politycy, którzy wspominali trudne czasy wojny i bohaterskiej postawy obrońców naszej stolicy.

Ładuję galerię...

Pomysł powstał z inicjatywy przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Edukacyjnych. 

Nasza konferencja zgromadziła tu nauczycieli z 60 szkół z Piotrkowa oraz pięciu powiatów, którzy będą następnie nauczać o oporze Polaków względem niemieckiego agresora w czasie II wojny światowej. Warto tu wspomnieć o urodzonym w Piotrkowie Stefanie "Grocie" Roweckim, którego imieniem jest nazwany jeden z warszawskich mostów. To jego decyzje - do chwili aresztowania - przesądzały o tym, jak wyglądał wspomniany opór - mówił Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa.

 

O tym, że organizowanie tego rodzaju spotkań niesie za sobą dużą wartość przekonują władze uczelni.

Nas niezmiernie cieszy, że kolejny raz jesteśmy elementem poważnej inicjatywy, zmierzającej do ugruntowania wiedzy o naszej przeszłości. To bardzo istotne dla wychowywania młodego pokolenia. Inicjatywa wyszła ze strony kuratorium. Dla nas to dowód na to, że jesteśmy odbierani jako pewny element kształcenia na różnych szczeblach edukacji. Co cenne, dzisiaj nawiązaliśmy także współpracę w zakresie kształcenia na poziomie szkół średnich z gminą Będków - poinformował dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK, dziekan uczelni.

 

Wśród prelegentów znalazł się m.in. poseł Antoni Macierewicz.

Nie sposób nie docenić dokonań Armii Krajowej i jej dowódcy "Grota" Roweckiego podczas II wojny światowej. To między innymi oni kształtowali świadomość społeczności warszawskiej w latach 1939-1945. To stworzyło swego rodzaju syntezę piotrkowsko-warszawską. Poświęcenie tych wszystkich ludzi jest czymś, o czym trzeba pamiętać - mówił marszałek senior.

 

Elementem towarzyszącym konferencji, była okolicznościowa wystawa przybliżająca wydarzenia z czasów wojny. Po opuszczeniu Piotrkowa będzie można ją oglądać również w sąsiednich powiatach.


Zainteresował temat?

3

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)20.10.2022 16:38

A co kogo obchodzi nasza "stolica"? W Piotrkowie też walczyliśmy za Polskę i za nią ginęliśmy. Po co komu taka impreza? A Grot nadaje się na bohatera tak jak Pan A. na kosmonautę.

59


goœć_sklave ~goœć_sklave (Gość)20.10.2022 18:48

dlaczego mnie nie wpuścili

71


go?ć_epi ~go?ć_epi (Gość)21.10.2022 16:11

Ten w okularach co to za postac?

00


Polak europejczyk ~Polak europejczyk (Gość)21.10.2022 15:46

Zwracam się doszanownej Rady Miasta o zakazjevwjazdu Macjerewicza do Piotrkowa to jest zaraza mojego Domu Polska

81


Żenada ~Żenada (Gość)21.10.2022 00:01

Największe nieszczęście dla miasta to pis I ten poseł

121


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)21.10.2022 07:17

Czyżby sobie szykowali nowe Posady na uczelni po przegranych wyborach

91


Zossi ~Zossi (Gość)21.10.2022 00:07

Ludzie węgla potrzebują, taniego prądu a ci tutaj lans uprawiają w mało ważnych sptawach

81


UJK ~UJK (Gość)20.10.2022 17:12

Gen. "Grot" bohaterem był a Tobie jak i jakiemuś Panu A. do Generała bardzo daleko.

141


oj ~oj (Gość)20.10.2022 20:03

nie ma na sluzbe zdrowia, nie ma na sprowadzenie dobrego wegla, nie ma na szkoly, a na lans kasa sie znalazla- chyba nie o taka Polske walczyli ci, ktorych "politycy uczcili" - wstyd.

105


ahaha ~ahaha (Gość)20.10.2022 18:30

"Nasza konferencja zgromadziła tu nauczycieli z 60 szkół z Piotrkowa oraz pięciu powiatów."
Aha, aha.
A tak na serio śmiech na sali, puste krzesła. Czy ktoś tam jeszcze chce "studjować"?
Do żabki i dino biorą bez tego. No, chyba że liczą na $$ , przyznany przez tych z "góry" - nieśmiertelnych herosów, tej pięknej ehe, ehe, placówki. xD

72


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat