Pomysł powstał z inicjatywy przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Edukacyjnych.
Nasza konferencja zgromadziła tu nauczycieli z 60 szkół z Piotrkowa oraz pięciu powiatów, którzy będą następnie nauczać o oporze Polaków względem niemieckiego agresora w czasie II wojny światowej. Warto tu wspomnieć o urodzonym w Piotrkowie Stefanie "Grocie" Roweckim, którego imieniem jest nazwany jeden z warszawskich mostów. To jego decyzje - do chwili aresztowania - przesądzały o tym, jak wyglądał wspomniany opór - mówił Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa.
O tym, że organizowanie tego rodzaju spotkań niesie za sobą dużą wartość przekonują władze uczelni.
Nas niezmiernie cieszy, że kolejny raz jesteśmy elementem poważnej inicjatywy, zmierzającej do ugruntowania wiedzy o naszej przeszłości. To bardzo istotne dla wychowywania młodego pokolenia. Inicjatywa wyszła ze strony kuratorium. Dla nas to dowód na to, że jesteśmy odbierani jako pewny element kształcenia na różnych szczeblach edukacji. Co cenne, dzisiaj nawiązaliśmy także współpracę w zakresie kształcenia na poziomie szkół średnich z gminą Będków - poinformował dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK, dziekan uczelni.
Wśród prelegentów znalazł się m.in. poseł Antoni Macierewicz.
Nie sposób nie docenić dokonań Armii Krajowej i jej dowódcy "Grota" Roweckiego podczas II wojny światowej. To między innymi oni kształtowali świadomość społeczności warszawskiej w latach 1939-1945. To stworzyło swego rodzaju syntezę piotrkowsko-warszawską. Poświęcenie tych wszystkich ludzi jest czymś, o czym trzeba pamiętać - mówił marszałek senior.
Elementem towarzyszącym konferencji, była okolicznościowa wystawa przybliżająca wydarzenia z czasów wojny. Po opuszczeniu Piotrkowa będzie można ją oglądać również w sąsiednich powiatach.