Rolnicy strajkują w Jaksonku

Region Wtorek, 27 lutego 202446
Podczas gdy tysiące rolników zgromadziły się w Warszawie na strajku przeciwko wprowadzeniu Zielonego Ładu, także w naszym regionie zorganizowano akcję protestacyjną. Zgromadzeni w gminie Aleksandrów blokują drogę krajową numer 74. Przejazd nią do maksymalnie 18.00 będzie niemożliwy. Ze strajkującymi spotkali się poseł Robert Telus oraz wójt Aleksandrowa Paweł Mamrot.

Ładuję galerię...

Rolnicy w całej Polsce konsekwentnie wyrażają swój sprzeciw wobec rozwiązań, jakie niesie ze sobą Zielony Ład. O założeniach spotkania w Jaksonku rozmawialiśmy z przewodniczącym tamtejszego protestu.

Głównym i niezmiennym postulatem jest ograniczenie albo zakaz handlu z Ukrainą. Mam na myśli import tej toksycznej - jak ja ją nazywam - żywności. Ona nie spełnia bowiem żadnych norm europejskich. My, jako rolnicy jesteśmy zmuszeni do przestrzegania szeregu restrykcji. Prawo powinno być więc w tej kwestii jednolite. Żadne wyjątki nie powinny się pojawiać. Tymczasem oni mogą robić co chcą, nawet stosować środki chemiczne, które u nas już od lat są zakazane ze względu na toksyczność - mówi Krzysztof Ryszka, rolnik z gminy Aleksandrów. - Zaangażowanie lokalnych rolników przekroczyło nasze oczekiwania. Wydaje mi się, że może tutaj na miejscu być około 70 ciągników, a jeszcze więcej ludzi - dodaje.

Na spotkaniu z rolnikami stawił się również wójt gminy Aleksandrów.

Ja też osobiście jestem rolnikiem. Po rozmowach z innymi rolnikami, chcę podkreślić, że ten protest nie ma charakteru politycznego. On nie ma określonych barw politycznych, lecz jest apelem ludzi ciężko pracujących na polskiej ziemi. Ma za zadanie pokazać, że sytuacja ekonomiczna jest dla nich bardzo trudna. Rolnik chce z tej pracy godnie żyć, dlatego my, jako przedstawiciele samorządu, wspieramy tę inicjatywę - także swoją obecnością - mówi Paweł Mamrot. Ten protest jest inicjatywą zorganizowaną właśnie przede wszystkim przez społeczność rolniczą z naszej gminy. Sama gmina Aleksandrów ma stricte rolniczy charakter. Gościmy tu także rolników z sąsiednich gmin: Żarnowa, Paradyża, Mniszkowa, Sulejowa. Są jednak też ci z powiatu radomszczańskiego - relacjonował wójt Aleksandrowa. 

 Protestujących rolników odwiedzili także posłowie Grzegorz Lorek oraz Robert Telus. 

To są moi sąsiedzi, koledzy stąd pochodzę. Z wieloma z tych rolników spotykamy się, gdy pracujemy w polu. Koledzy prosili mnie, abym przyjechał tu ich wesprzeć i dla tego tu jestem. Chciałem powiedzieć, że jako politycy Prawa i Sprawiedliwości wspieramy polskich rolników, bo wiemy, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze - mówi poseł Robert Telus. - Ubolewam nad tym, że Unia Europejska nie rozumie, że tak jak sprzedała energetykę Putinowi i w związku z tym mamy wojnę na Ukrainie, tak dziś sprzedaje bezpieczeństwo żywnościowe krajom spoza Unii Europejskiej. Ubolewam, bo powinniśmy postawić na bezpieczeństwo żywnościowe i wierzę, że te protesty odtworzą oczy. Obudzą tego wielkiego niedźwiedzia, którym jest Unia Europejska i powiedzą mu, że jedzenie też jest potrzebne. Unia może mówić, że wystarczą jej robaki czy syntetyczne mięso. Ale natura mówi swoje i musimy postawić na Polską naturę - dodaje poseł. 

 

Protest na drodze krajowej nr 74 w Jaksonku oznacza utrudnienia dla kierowców. Nie da się obecnie tędy przejechać, a policja kieruje podróżujących na objazdy. Akcja ma się zakończyć najpóźniej o 18.00.

 


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (46)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)28.02.2024 21:36

Kiedy PiS rządził, to siedzieli jak mysz pod miotłą. Teraz rżną Kozaków.

32


Ep z Wami ~Ep z Wami (Gość)27.02.2024 13:56

Brawo Rolnicy ,gonić lewakow I zielony ład

1010


roolnik ~roolnik (Gość)27.02.2024 13:28

Te wszystkie protesty to PIS podpuszcza a chłopy się dają nabierać:)
Przez ostatnie 8 lat PIS im zapewnił to co teraz jest

154


DonaldZbawiciel ~DonaldZbawiciel (Gość)27.02.2024 23:49

Obecna władza w każdych wywiadach mówi że są za rolnikami wspierają ich a w Brukseli to ich koledzy partyjni głosowali za wprowadzeniem tych durnych przepisów zielonego ładu obecnie zasłaniają Wojciechowskim z PIS a ostatecznie to Oni byli za można to sprawdzić.

34


xmen ~xmen (Gość)27.02.2024 14:53

Panie wójcie gminy Aleksandrów, to nie jest protest polityczny???, a co tam robią politycy z panem na czele. Ileś Pan kasy ciągnął z Pis-u za jego rządów? Wtedy się nie protestowało, co??? Nowy rząd rządzi 3 miesiące, PiS 8 lat.

92


quinn ~quinn (Gość)27.02.2024 12:47

Z Telusem się witają a to przedstawiciel Pis, który to zgotował wam ten los.

157


Polak europejczyk pa ~Polak europejczyk pa (Gość)28.02.2024 00:30

Drodzy rolnicy zielony ład powstał dwa lata temu za pisiwcow gdzie byliście wtedy gdzie byliście ja za rzsdiwbpisu bito kobiety pałkami a dziś chcecie poparcia od społeczeństwa to wy czerpiecie największe profity od uni europejskich Jesteście manipulowani przez pisowców ktirzwam to zgotowali rząd jest trzymiesiace rozwagi bo niedaj Boże jak tak będziecie niszczyć Mój Dom Polske to Putin na to czeka Rozumu i rozwagi

43


robak ~robak (Gość)28.02.2024 10:04

A ja wole robaki i tyle

01


Rolnik z Grabicy ~Rolnik z Grabicy (Gość)28.02.2024 06:44

Haha teraz protestują....
Pislamcy ich wspierają...
Chłopy dały się wkręcić...
Ja mam chlewnie na 1000sztuk.
Mam pracownika co mi dogląda interesu, a ja właśnie wróciłem z Egiptu

22


Piotrek S ~Piotrek S (Gość)27.02.2024 16:58

Do rolników kupujcie nawozy w marcu ma być podwyżka cen.a ty j.natkanski odkad pamiętam krzyczysz że źle jest i dopiero teraz protesty ci w głowie.a np.hume stoi i się śmieje bo jemu tylko teraz zdrowie potrzebne pieniądze już dawno zarobil

13


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat