Rolnicy będą sprzedawać na nowym targowisku?

Tydzień Trybunalski Czwartek, 27 stycznia 201111
Ministerstwo Rolnictwa zdecydowało, że w każdym mieście powiatowym ma powstać nowoczesne targowisko. Okoliczni rolnicy (bez pośredników) mogliby tam szukać zbytu, a i mieszkańcy miast byliby zadowoleni, bo zakup świeżych, ekologicznych warzyw i owoców byłby znacznie prostszy. Z Unii Europejskiej na inwestycję można pozyskać niemało, bo aż milion złotych.

Ministerstwu Rolnictwa zależy, żeby targowiska odzyskały dawny charakter i na każdym z nich można było kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od producentów. Resort zaznacza, że mają być to miejsca, gdzie będzie sprzedawana przede wszystkim żywność i tym samym będzie to doskonała szansa na dodatkowy zarobek dla rolników.

- O programie „Mój rynek” dowiedzieliśmy się już pod koniec ubiegłego roku. Wstępnie zapoznaliśmy się z projektem i wiem, że jesteśmy w kontakcie z resortem rolnictwa. Wniosku jeszcze nie złożyliśmy, bo jak na razie program nie jest adresowany stricte do naszego powiatu – zaznacza Michał Tokarski (podinspektor w piotrkowskim Starostwie Powiatowym, Eurolider 2010 w pozyskiwaniu funduszy unijnych – przyp. red.).

- Jak na razie nie spełniamy wymogów formalnych i nawet gdybyśmy złożyli wniosek, zostałby on odrzucony w początkowej fazie oceny. Czekamy więc na zmiany w przepisach (te na pewno będą, gdyż wiceminister rolnictwa zauważył taką konieczność – przyp. red.), by móc złożyć odpowiedni wniosek o dotację – dodaje Piotr Wojtysiak, sekretarz powiatu. - Nad lokalizacją (mimo że w planach jest plac PKS-u przy ul. Wolborskiej) również będziemy się jeszcze zastanawiać. To jest tylko propozycja. Niemniej jednak, nawet gdybyśmy nie dostali unijnych pieniędzy z konkursu „Mój rynek” i nawet jeśli lokalizacja targowiska przy Wolborskiej to zły pomysł – będziemy starali się pozyskiwać pieniądze z innych źródeł i szukać innego, być może lepszego miejsca. Naszym celem jest utworzenie takiego targowiska. Gdzie i z jakich pieniędzy? – to okaże się w przyszłości – dodaje.

***

13.000 tysięcy – to liczba gospodarstw rolnych w powiecie piotrkowskim. 10% powierzchni gruntów rolnych zajmuje uprawa ziemniaka. Pozostałą powierzchnię zajmują okopowe pastewne, kukurydza, rzepak oraz warzywa gruntowe i zioła.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

klet ~klet (Gość)27.01.2011 12:41

Kto to pisał ! W samym wstępie jest babol !

Cytuję:
a i mieszkańcy miast byliby zadowoleni, bo zakup świeżych, ekologicznych warzyw i owoców byłby znacznie prostszy


Każdy produkt pochodzący z uprawy rolniczej, warzywniczej i ogrodniczej z przeznaczeniem na sprzedaż (zysk) jest hodowany na podłożu nawożonym nawozami mineralnymi oraz dozowany środkami ochrony roślin, więc o jakiej ekologii mowa !
Zresztą czemu się Ja dziwę skoro w agencjach rolniczych pracują ludzie po administracji lub innych pseudo kierunkach. Typowych ludzi po szkole rolniczej jest tam setny ułamek :D:D:D
Kabaret widać już ludziom zrobili totalną wodę z mózgu skoro taki kity jeszcze wstawiają i piszą :D

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat