Z niedzieli na poniedziałek (24/25 września), inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z oddziału w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili nocne działania kontrolne z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Trzy zatrzymane ciężarówki okazały się przeładowane. W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono również inne naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Najcięższy był zespół pojazdów z szambami betonowymi. Ważył 57,5 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Tak duża masa ładunku spowodowała przekroczenia przepisowych nacisków osi pojazdu na drogę. Naciski podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego wynosiły 23,4 t przy normie 19 t. O tym fakcie najlepiej świadczyły mocno ugięte resory i poduszki zawieszenia pneumatycznego. Oprócz tego przyczepa nie miała ważnego przeglądu technicznego od 15 września 2023 r. Kierowcy wydano zakaz dalszej jazdy do momentu usunięcia nieprawidłowości. Zespół pojazdów skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone wysoką karą pieniężną.
Na inspekcyjne wagi skierowano też dwie ciężarówki, którymi przewożono za dużo świń. Pierwsza ważyła 20,25 t zamiast dopuszczalnych 18 t, a druga 42,25 t przy normie 40 t. W obu przypadkach przekroczone zostały naciski pojedynczych osi napędowych ciężarówek. Przewoźnik, do którego należała przeciążona „solówka”, nie był w stanie zorganizować drugiego pojazdu do przeładunku zwierząt. Lekarz weterynarii zdecydował o cofnięciu transportu świń do gospodarstwa rolnego. W drugim przypadku, przewoźnik podstawił na miejsce kontroli drugi pojazd, na który przeładowano część zwierząt pod nadzorem lekarza weterynarii. Obaj przewoźnicy muszą spodziewać się decyzji o nałożeniu kary pieniężnej.
Kolejna zatrzymana ciężarówka, przewożąca świnie, nie była przeładowana. Inspektorzy stwierdzili jednak inne naruszenie obowiązujących przepisów prawa. Termin ważności prawa jazdy kierowcy (wpis w kolumnie 11) upłynął 3 września 2023 r. Oznacza to, że kierowca wykonywał przewóz, choć miał nieważne badania lekarskie, psychologiczne i szkolenie okresowe. Wobec kontrolowanego kierowcy zostanie też skierowany wniosek do sądu za jazdę bez ważnych uprawnień. Za stwierdzone naruszenie będzie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Grozi mu kara pieniężna. Transport zwierząt mógł być kontynuowany dopiero po przyjeździe na miejsce kolejnego kierowcy.