Piotrkowski oddział NFOZ ma siedzibę nie w Piotrkowie, a w Koluszkach, głównie ze względów lokalowych, ale nie miejsce jest tu najistotniejsze, ponieważ terenem działania organizacji i tak jest całe województwo.
- To u nas zostają pieniądze przekazywane na rzecz stowarzyszenia, my dzielimy je według potrzeb placówek, ale tylko w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, co wydaje się być ważne dla każdego darczyńcy.
Sam może przyczynić się do poprawy warunków w szpitalach. Wiadomo, że sytuacja w służbie zdrowia jest, jaka jest, ale nie można jej tak pozostawić i dlatego my pomagamy ją naprawiać - zaznacza Krzysztof Saganowski - dyrektor Oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia w Piotkrowie z siedzibą w Koluszkach.
- Ludzie często mylą nas z NFZ. Tak to się stało, ale ciągle trzeba te różnice wyjaśniać, ponieważ ludzie przelewają niechęć wobec NFZ na naszą organizację. Mówią często: „Nic nie umieją zrobić, źle się gospodarują, a jeszcze zbierają pieniądze od ludzi". NFZ jest instytucją państwową, która finansuje służbę zdrowia, choć często w stopniu niezadowalającym, wydłużając kolejki do lekarzy i ograniczając tym samym w znaczny sposób dostępność do świadczeń leczniczych. Z kolei nasz Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia to organizacja społeczna, która próbuje likwidować narastające wciąż niedostatki w służbie zdrowia.
- Skrótowo można powiedzieć, że celem NFOZ jest rozbudowa bazy materialnej oraz wspomaganie działań lecznictwa, ratownictwa medycznego, profilaktyki zdrowotnej i szeroko pojętej ochrony zdrowia. Po prostu próbujemy łatać dziury w budżecie służby zdrowia - wyjaśnia dyrektor.
1% podatku na szpital „Trybunalski"
- W ubiegłym roku z inicjatywy szpitala powiatowego, jak również przy wsparciu Starostwa Powiatowego wystąpiliśmy z apelem do społeczeństwa o przekazanie 1% podatku na rzecz NFOZ, określając cel zbiórki. Jej wynik był nadzwyczaj pozytywny. Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia przekazał ówczesnemu Szpitalowi Rejonowemu w Piotrkowie sprzęt o wartości 10.000 złotych. Dzięki pieniądzom zakupiliśmy m.in. amnioskop światłowodowy. Podziękowaliśmy wszystkim darczyńcom, którzy ujawnili swoje nazwisko. Tym, którzy chcieli pozostać anonimowi, chciałbym podziękować teraz za pośrednictwem „Tygodnia Trybunalskiego".
- W tym roku liczymy na jeszcze większy odzew społeczny, który wesprze ogromne potrzeby sprzętowe szpitala przy Roosevelta. Poczujmy się gospodarzami własnego podatku i przekażmy go na cel, z którego być może później sami będziemy korzystać. W deklaracji PIT za ubiegły rok wystarczy wpisać nr KRS 0000057546 i określić cel - wpisując hasło 1% na Szpital Trybunalski - zachęca dyrektor Saganowski.
Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia utworzony został w grudniu 1973 roku w okresie, kiedy całe społeczeństwo zgodziło się pomagać w zmienianiu ówczesnej rzeczywistości. Po 1989 roku symbole społecznej ofiarności i zaangażowania są nadal widoczne. Dorobek organizacji jest dość pokaźny. W czasie jej działalności oddano w kraju:
1834 obiekty służby zdrowia (w tym 1320 nowo wybudowane obiekty):
88 szpitali, 190 przychodni zdrowia, 665 ośrodków zdrowia na wsi, 112 żłobków, 64 domy opieki społecznej, 201 innych obiektów służących ochronie zdrowia.
A w Piotrkowie:
- w latach 70. zmodernizowano i uruchomiono po remoncie szpital przy ul. Roosvleta;
- wyposażono pierwszy w regionie Oddział Transplantacji Rozruszników Serca;
- wybudowano przychodnię w Alejach Armii Krajowej;
- wybudowano przychodnię przy Piomie.