Region: Gimnazjaliści coraz gorzej?

Środa, 30 czerwca 20109
Piotrkowskie gimnazja, na tle pozostałych szkół z terenu łódzkiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wypadły dość dobrze. Gorzej jednak z powiatem piotrkowskim. Średni wynik gimnazjów z naszego terenu można określić jako przeciętny. Pocieszeniem może być fakt, że najlepsze w zestawieniu Kielce spisały się gorzej niż w ubiegłym roku. - A do tego na średnie należy spojrzeć z przymrużeniem oka – dodaje Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE w Łodzi.

W tym roku test gimnazjalny składał się z trzech części - humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i - po raz drugi - z części językowej.

 

Część humanistyczna

 

Test części humanistycznej sprawdzał poziom opanowania umiejętności czytania i odbioru tekstów kultury oraz tworzenia własnego tekstu. Podobnie jak w poprzednich latach zdający mieli większe trudności z zadaniami sprawdzającymi umiejętność tworzenia własnego tekstu.

 

Raport Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, podobnie jak w ubiegłym roku, określa tegoroczny egzamin części humanistycznej arkuszu standardowego jako "umiarkowanie trudny". Przeciętny wynik w okręgu łódzkim to 29,91 - czyli niemal dwa punkty mniej niż w roku ubiegłym (statystyczny uczeń uzyskał w tym roku 60% możliwych do zdobycia punktów).

 

Dla porównania średni wynik uzyskany przez gimnazja z terenu Piotrkowa to 30,35 punktów (nieco gorzej niż w ubiegłym roku). W powiecie piotrkowskim wynik również jest gorszy od ubiegłorocznego o ponad jeden punkt i wyniósł 29,28 pkt. Na tle pozostałych powiatów i miast umieszczonych w raporcie OKE z Łodzi miasto Piotrków prezentuje się dość dobrze, jednak powiat piotrkowski już tylko przeciętnie. Najwyższy wynik uzyskali kieleccy gimnazjaliści - 32,69 punktów - co jest jednak wynikiem gorszym od ubiegłorocznego o prawie dwa punkty.

 

 

Część matematyczno-przyrodnicza

 

Raport OKE w Łodzi określa test matematyczno-przyrodniczy jako "trudny". Średni wynik wyniósł 23,61 pkt, co stanowi 47% wszystkich możliwych do uzyskania punktów. Test badał umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, wyszukiwanie i stosowanie informacji, wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności oraz stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Najlepiej gimnazjaliści poradzili sobie z wyszukiwaniem i umiejętnością zastosowania informacji, najgorzej zaś z zastosowaniem zintegrowanej wiedzy i umiejętności w rozwiązywaniu problemów.

 

Wynik piotrkowskich gimnazjów w tej części egzaminu wyniósł 24,36 pkt i był o ponad dwa punkty gorszy niż w ubiegłym roku. Jeżeli chodzi o powiat piotrkowski, to wynik 22,21 pkt jest o ponad trzy punkty niższy niż w 2009 roku. Wśród zestawienia OKE na tle pozostałych miast i powiatów w tej części testu zarówno Piotrków, jak i powiat piotrkowski prezentuje się podobnie jak w części humanistycznej.

 

 

Część językowa

 

Tę część OKE określiła jako "umiarkowanie trudną". Średni wynik wyniósł 29,34 pkt (59% możliwych do uzyskania punktów). Test z angielskiego (do wyboru były również: niemiecki, rosyjski i francuski - przyp. red.) sprawdzał poziom odbioru tekstu słuchanego, czytanego i reagowanie językowe. Najlepiej uczniowie sprostali reakcji językowej, najgorzej zaś poradzili sobie z odbiorem słuchanego tekstu. Piotrków wśród gimnazjów okręgu wypadł dość dobrze, uzyskując 31,44 pkt. Powiat piotrkowski z wynikiem 26,86 pkt spisał się nieco gorzej. Podobnie jak w pozostałych częściach testu, miasto może poszczycić się wynikiem porównywalnym z lepszymi w zestawieniu, powiat piotrkowski niestety nie. Ta różnica nieco zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku.

 

 

Nasze gimnazja

 

Średnie wyniki uzyskane przez gimnazja z powiatu piotrkowskiego w tegorocznym egzaminie nie mogą napawać optymizmem. - Jednak te zależą od bardzo wielu czynników - uspokaja Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE w Łodzi. - Ze średnimi jest tak, że jak jest dużo wyników bardzo dobrych i dużo słabych, to wyjdzie na to samo, jakby wszyscy byli średni. Dlatego trzeba być w takiej ocenie ostrożnym. Dobre wyniki poszczególnych placówek należy po prostu pochwalić, bo zasłużyły na to odpowiednim wynikiem - dodaje.

 

Najlepiej na terenie powiatu piotrkowskiego wypadł Zespół Szkół w Srocku - uzyskując średni wynik 32,1 pkt. Kolejne miejsce zajęło Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie - 31,8 pkt. W Piotrkowie najlepiej spisało się Gimnazjum nr 4 - 33,5 pkt. Zaraz po nim uplasowało się Gimnazjum nr 3, uzyskując 32,7 pkt.

 

Najlepszym gimnazjom serdecznie gratulujemy, a tym, którym poszło nieco gorzej, życzymy powodzenia już za rok.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bleki Blekiranga15.07.2010 11:30

ale jak znasz jakieś kryminalne sprawy to zadzwoń na Policję

00


jednawodka ~jednawodka (Gość)15.07.2010 11:23

"BLEKI" napisał(a):
ale za co?


Sięgnij do publikacji w necie, rozpytaj nauczycieli i wychowawców, a kiedy uczniowie będą wychodzić z lekcji, wmieszaj się tłum i idź z nimi równolegle jakiś czas. Wtedy nie będziesz pytał "ale za co".

00


Bleki Blekiranga15.07.2010 11:15

jak wpadną po raz drugi to już można ich tak nazwać - ale tak z góry wymyślać na nich? ale za co?

00


jednawodka ~jednawodka (Gość)15.07.2010 11:12

Gimnazjaliści? Czy to ci przyszli kryminaliści?

00


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)01.07.2010 11:16

Jedni rodzice interesują się dziećmi bardziej inni mniej, dzieci są zdolne i mniej zdolne, zawsze tak było ale tak marnej kadry nauczycielskiej jeszcze nigdy nie mieliśmy.

00


Robert Robertranga01.07.2010 11:06

To wina braku zainteresowania przez rodziców i łatwego dostępu do mediów takich jak internet. Nie oszukujmy się ale ludzie w wieku gimnazjalnym nie potrafią z niego odpowiednio korzystać i głupieją...

00


. ~. (Gość)01.07.2010 10:07

To nie jest wina młodzieży, to wina nauczycieli bo sami są niedouczeni.

00


motyl ~motyl (Gość)01.07.2010 08:30

Przerażają mnie te wyniki, coraz głupsze społeczeństwo nam rośnie, ale to chyba o to chodzi. Głupszy narodem łatwiej rządzić.

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)01.07.2010 02:00

Region: Gimnazjaliści coraz gorzej?
O, Jezu! A ja już byłem przekonany, a nawet rękę dałbym sobie uciąć, że w gimnazjach, to już gorzej być nie może!

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat