Radni powiatowi chcą połączenia piotrkowskich szpitali

Środa, 22 czerwca 202234
Radni powiatowi chcą połączenia dwóch piotrkowskich placówek. Wnioskują o to do ministra zdrowia, wojewody i marszałka województwa łódzkiego. Bez tego ruchu Powiatowemu Centrum Matki i Dziecka może grozić zamknięcie. Specjalne stanowisko w sprawie trudnej sytuacji finansowej PCMD podjęto na środowej sesji Rady Powiatu (22.06.2022).
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

W przyjętym stanowisku radni podkreślają, że sytuacja PCMD jest krytyczna, a wynika to m.in. z niskiej wyceny świadczeń NFZ, lawinowo rosnących kosztów czy braku rozwiązań systemowych. Radni piszą także, że samorząd powiatowy nie ma możliwości dalszego płacenia na opiekę medyczna pacjentów Centrum. 

 

Radni zwrócili się z apelem do ministra zdrowia, parlamentarzystów ziemi piotrkowskiej, wojewody łódzkiego i marszałka województwa łódzkiego o podjęcie niezwłocznych działań. 

Jedynym, racjonalnym rozwiązaniem jest (...) pilna konsolidacja świadczeń medycznych obu piotrkowskich szpitali. Brak stanowczych i szybkich działań, o które występujemy, może wiązać się z koniecznością podjęcia decyzji przez samorząd powiatu piotrkowskiego o zaprzestaniu działalności Powiatowego Centrum Matki i Dziecka - napisano w oświadczeniu, podkreślając równocześnie, że rosnące zadłużenie PCMD nie wynika ze złego zarządzania placówką.

W podobnym tonie wypowiadał się na sesji starosta Piotr Wojtysiak. 

Od 2019 roku przyjmujemy sprawozdania finansowe, które nie satysfakcjonują nikogo. Dlaczego wyniki szpitala są złe? Bo do świadczeń, które powinien finansować NFZ, dopłacamy praktycznie drugie tyle z budżetu powiatu. Mieliśmy olbrzymią nadzieję na wejście w życie zapowiadanych przez rząd rozwiązań legislacyjnych, które miały doprowadzić do przejęcia, restrukturyzacji, oddłużenia i poprawy efektywności szpitali powiatowych. Nasza sytuacja finansowa jest krytyczna - mówił starosta Wojtysiak.

Starosta podał także różnicę w kosztach, jaki ponosi szpital wobec wyceny świadczeń przez NFZ. 

Za poród otrzymujemy 2340 złotych z NFZ. Średnie koszty na oddziale to ponad 3379 złotych od każdego porodu. Czyli dopłacamy 1000 złotych do każdego porodu w PCMD - wyliczał. 

O połączenie szpitali apeluje także Arkadiusz Olędzki, dyrektor PCMD. 

Połączenie tych szpitali jest jak najbardziej zasadne. To chyba najrozsądniejsza z metod dalszego funkcjonowania placówki. Na przykład do szpitala wojewódzkiego przenieśmy ginekologię i położnictwo, a do szpitala powiatowego przenieśmy internę. Wtedy uzyskamy jakiś rozsądek w finansowaniu świadczeń. Nie mówię, że wtedy będzie lepiej, ale na pewno rozsądniej. To daje możliwość utrzymania szpitala porodowego, pediatrycznego i neonatologicznego w Piotrkowie - mówił w rozmowie z naszym reporterem Arkadiusz Olędzki, dyrektor PCMD w Piotrkowie.

 

Jakie będą dalsze decyzje w sprawie? Czy władze samorządowe województwa przychylnie podejdą do tej propozycji? Do tematu na pewno będziemy jeszcze wracać. 


Zainteresował temat?

1

5


Zobacz również

reklama

Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xn. ~xn. (Gość)22.06.2022 15:39

Powiaty są dzisiaj zbyt słabe ekonomicznie żeby dać sobie radę z opieką zdrowotną na szczeblu opieki długoterminowej -szpitali. Te placówki powinien przejąć samorząd wojewódzki. Oczywiście oni się będą migać ,ale gro środków na rozwój regionów idzie przez samorząd wojewódzki. I kto tam trzyma władzę ten jest górą. Większość wójtów i burmistrzów i starostów w łódzkiem liże d..ę Pisowi gdyż na pewno coś skapnie. Ale coś za coś ....

113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat