Przyroda czy turystyka? Ruszyły konsultacje w sprawie zagospodarowania terenów wokół jeziora Bugaj

Środa, 22 maja 201942
Najważniejsza jest przyroda i czysta woda w jeziorze – to główny wniosek płynący z pierwszego dnia warsztatów (konsultacji) w sprawie zagospodarowania terenów wokół Bugaja, które zorganizowano we wtorek (21 maja) w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Miasto do zadania przygotowuje się od lat. Cel ma zostać osiągnięty w obecnej kadencji samorządu. Urząd postanowił wyłonić – w drodze przetargu – firmę, która zajmie się opracowaniem koncepcji zagospodarowania terenów na Wierzejach. Wygrała firma Pheno Horizon i to właśnie ona zorganizowała wtorkową „burzę mózgów” (cz. II konsultacji w środę 22 maja, godz. 16.00).


- Chcemy poznać oczekiwania mieszkańców, władz miasta, ekspertów, ekologów. Szukamy też problemów, na które nasza koncepcja będzie mogła odpowiedzieć, by w konsekwencji uzyskać kompleksową koncepcję zabudowania i zagospodarowania tego obszaru – mówił organizator warsztatów Maciej Kowalczyk z Pheno Horizon.


We wtorkowych warsztatach uczestniczyli mieszkańcy miasta, urzędnicy, przedstawiciele Piotrkowskiego Towarzystwa Przyrodniczego, radni. Wnioski? Pierwszy to taki, by przy zagospodarowaniu tego terenu za bardzo nie ingerować w przyrodę. Obecny na sali ichtiolog zaznaczał, że podstawą jest czysta woda, a to oznacza, że stanowczo niewskazane jest usuwanie pasa roślinności wzdłuż brzegów jeziora. W przeciwnym razie w Bugaju pojawią się sinice. Ekspert zauważył też, że nasze jezioro jest niezwykle bogate w ryby, te co prawda raczej nie nadają się do jedzenia, ale Bugaj to raj dla wędkarzy, a fakt ten można (powinno się) wykorzystać turystycznie.


- Chciałabym, żeby pojawiła się tam jakaś infrastruktura dla mieszkańców – ławeczki, stoliki do grillowania. Poza tym doposażenie kąpieliska „Słoneczko” w różne sprzęty. Na głównej części zbiornika można zrobić małą rekreację choćby w postaci rowerków wodnych – mówiła radna Piotrkowa i przewodnicząca Rady Osiedla Wierzeje Krystyna Czechowska. - Myślę, że pierwszym etapem tych zmian będzie ścieżka rowerowa, która wkrótce powstanie przy Bugaju, poprawi się dostępność do tego terenu. Pamiętajmy, że na części zbiornika jest tzw. użytek ekologiczny.


Wiceprezydent miasta Adam Karzewnik przypomniał, że jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Krzysztofa Chojniaka było właśnie zagospodarowanie terenów wokół jeziora. - Chcielibyśmy, by koncepcja, która powstanie zadowoliła wszystkich, i wędkarzy, i mieszkańców, i przyrodników, ale musimy mieć świadomość, że wszelkie przedsięwzięcia wiążą się z wydatkami – mówił A. Karzewnik. - Oczywiście będziemy starać się o środki zewnętrzne. Na pewno pojawią się takie możliwości czy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, czy z Urzędu Marszałkowskiego. Na pewno nie zrealizujemy tego zadania w ciągu jednego roku.


Firma Pheno Horizon ma czas do końca lipca na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów na Wierzejach.


Zainteresował temat?

5

2


Zobacz również

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)22.05.2019 13:20

Konsultacje społeczne? Wolne żarty. Kilka lat temu chojniakowa władza robiła konsultacje w sprawie Starego Miasta (każdy mógł wypełnić ankietę). Podano wynik konsultacji do publicznej wiadomości, po czym zrobiono dokładnie na odwrót, niż chcieli tego mieszkańcy. Zwykła przykrywka, która ma być później usprawiedliwieniem dla władz, które zrobiły konsultacje, więc przynajmniej część odpowiedzialności będzie można z siebie zrzucić.
Co do samego zbiornika, to komentujący roztaczający wizję wspaniałego miejsca wypoczynku i oburzający się na tych, co dbają o środowisko zapominają o jednej kluczowej sprawie: o zagospodarowaniu jeziora mówi władza, która sezon rowerowy zaczyna we wrześniu. Lepiej niech władze zadbają o czystość i porządek, ewentualnie postawią ławki, bo znając fachowość władz skończy się na tym, że wytną drzewa, zrujnują przyrodę a miejsca odpoczynku jak nie było, tak nie będzie.

111


sdfsfsdf ~sdfsfsdf (Gość)22.05.2019 16:01

Coś ostatnio cicho z inwestycjami w Piotrkowie. Kiedy zrobią Żelazną, Roosevelta? Czy już prace na Wojska Polskiego się zaczęły?

50


dziadek ~dziadek (Gość)22.05.2019 15:32

Przede wszystkim oczyścić dno z mułu a dopiero myśleć o zagospodarowaniu wokół terenu . Staw ostatnio był czyszczony chyba w latach 70-tych ubiegłego wieku . Nad czym tu debatować.

101


Magda1 ~Magda1 (Gość)22.05.2019 14:17

Sprzedać to dziadostwo prywatnemu przedsiębiorcy i niech to zagospodaruje.A pieniądze ze sprzedaży wydać na spłatę zadłużenia miasta.

112


Pikuś ~Pikuś (Gość)22.05.2019 14:07

A może przekopać kanał łączący jezioro(raczej jeziorko) Bugaj z zalewem Sulejowskim. Podwaliny (podpory) na wybudowanie mariny na Bugaju są, wtedy turystów by przybyło a raczej przypłynęło. Zostaje tylko znalezienie firmy do wykonania tego przekopu. W rozliczeniu można by zaproponować takiej firmie, że cały wykopany bursztyn, firma zatrzyma jako swój zysk. Pozostaje jednak też problem ryb, bo jeżeli przypłyną ryby z zalewu to ok, ale jak wszystkie odpłyną, to kaszanka.

113


opcjajapońska ~opcjajapońska (Gość)22.05.2019 13:39

Skoro mamy ryby, których nie można jeść to rzeczywiście możemy być atrakcją turystyczną, wręcz drugą Japonią możemy być.Tam też mają takie ryby, których nie można jeść i proszę jaka potęga! Te ryby to nasza szansa!

91


Wierzeje to wiocha ~Wierzeje to wiocha (Gość)22.05.2019 12:12

A gdzie do tej pory byli radni wspierający Chojniaka tj. Konieczko, Błaszczyński, Czechowska, Ziółkowska którzy są mieszkańcami osiedla Wierzeje?
To osiedle jeszcze nie tak dawno miało sołtysa bo to była wieś Wierzeje. I jak to na wsi, sołtys miał coś do powiedzenia ale ...

90


Zaraz, zaraz... ~Zaraz, zaraz... (Gość)22.05.2019 11:50

Firma wygrała przetarg i dopiero teraz organizuje burzę mózgów, żeby przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu? A nie powinno być odwrotnie?

91


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)22.05.2019 11:25

plan opublikowano w gazecie ,,Światowid' w 1967 roku tylko, że teraz inne czasy, inni ludzie.
Najlepiej nie róbcie nic, wtedy Bugaj przetrwa. Wszelkie próby zrobienia czegokolwiek jakie podejmowano kończyły się zapaścią jeziora.

61


gość ~gość (Gość)22.05.2019 08:38

Konsultacje po tylu latach na stanowisku prezydenta? Przed wyborami? Przypadek?

74


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat