Przedsiębiorcy zapłacą za odpady

Tydzień Trybunalski Niedziela, 27 marca 20117
10 tysięcy złotych – to kara, jaka grozi przedsiębiorcom, którzy do 15 marca nie zdali do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdań z produkcji odpadów. Jak się okazuje, część piotrkowskich przedsiębiorców w ogóle nie wie o tym obowiązku. Inni wiedzą, ale nie chcą się na ten temat wypowiadać.

Przepis dotyczy wszystkich, którzy wytwarzają odpady inne niż komunalne. To zarówno lekarze, stomatolodzy, jak i właściciele zakładów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Obowiązek złożenia sprawozdania mają także osoby prowadzące warsztaty samochodowe, budowlane, małe firmy komputerowe, ksera i wiele innych. Przepis nakładający na przedsiębiorców obowiązek składania sprawozdań istnieje już od 2002 r. Rok temu został on znowelizowany przez parlament. W wyniku nowelizacji nałożona została sankcja na osoby zobowiązane do ewidencji odpadów, a nieskładające sprawozdań. - Wynikało to z faktu, że sprawozdania wpływały nieterminowo, a konieczność ich składania jest podyktowana m.in. wymogami Unii Europejskiej - mówi Arnold Lorenc z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.


Właściciele wielu piotrkowskich zakładów kosmetycznych nie chcieli na ten temat rozmawiać. - Znam ten przepis, ale nie będę się w ogóle na ten temat wypowiadać - to najczęstsza odpowiedź, jaka padała. W kilku właściciele nie wiedzieli nawet, o jakim przepisie mowa. - Nie wiem nic na ten temat. Nikt mnie o czymś takim nie informował. Ja odpady wywożę na podstawie umowy z prywatną firmą i o żadnych sprawozdaniach nie słyszałam - mówi właścicielka jednego z zakładów kosmetycznych.
Jak doszło do tego, że osoby te nie zostały poinformowane o takim obowiązku? Trudno orzec, skoro Urząd Marszałkowski podaje, iż informację otrzymał każdy przedsiębiorca, którego firma jest zarejestrowana.


Zakłady samochodowe – tutaj każdy, (a przynajmniej większość) jest poinformowany. Z wypowiedzi kilku wynika, iż w terminie złożyli sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego. Sprzeciwiają się jednak tak wysokim karom i dodają, że na kilku ich znajomych zostały one nałożone.
Zgodnie ze znowelizowanym przepisem (art. 79 c ust. 3 Ustawy o odpadach) przedsiębiorcy, którzy nie złożyli w terminie sprawozdań, podlegają karze pieniężnej w wysokości 10 tysięcy złotych. - Uregulowanie to ma charakter obligatoryjny. Przepis jednoznacznie wskazuje konieczność wymierzenia w określonych przypadkach kary pieniężnej we wskazanej wysokości. Marszałek województwa nie ma możliwości jej różnicowania. Może ją jedynie odroczyć lub rozłożyć na raty. Tylko w szczególnych przypadkach „uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym” marszałek, na wniosek osoby zainteresowanej, może ją umorzyć - wyjaśnia Arnold Lorenc.
Jak dodaje Arnold Lorenc, do tej pory zliczono 4.500 sprawozdań. Nie jest to jednak ostateczna liczba, a sprawozdań z produkcji odpadów za 2010 rok będzie o wiele więcej niż tych za rok 2009, w którym złożono ich 4.500. - W województwie łódzkim wydanych zostało 177 decyzji wymierzających przewidzianą ustawą sankcję, z czego 61 dotyczyło branży medycznej z całego regionu. Od nich przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a od jego decyzji skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.


W związku z tym, że nie ma możliwości, by całkowicie anulować kary, marszałek województwa łódzkiego, wykorzystując swoje uprawnienia, zapowiada, że w uzasadnionych przypadkach, będzie rozkładał nałożone kary na wieloletnie raty, tak aby ich wysokość nie przekraczała miesięcznie nawet 200 zł.


Niewymierzanie kar stanowiłoby odstępstwo od poszanowania prawa i mogłoby rodzić konsekwencje np. w przypadku postępowania sprawdzającego Najwyższej Izby Kontroli czy Urzędu Kontroli Skarbowej. - Odstąpienie od egzekwowania nałożonych już kar będzie możliwe jedynie w przypadku uznania przepisu za niezgodny z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny na wniosek zainteresowanych złożony za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Lorenc.
Urząd Marszałkowski w Łodzi poinformował, że Zarząd Województwa Łódzkiego już w sierpniu ubiegłego roku wystosował pismo do ministra środowiska. Zwraca się w nim z prośbą o pilne podjęcie działań polegających na przeanalizowaniu przepisów prawnych dotyczących obowiązków sprawozdawczych oraz dokonanie racjonalnych zmian, gdyż wysokość kar jest zbyt wysoka.
- Otrzymaliśmy zapewnienie, że trwają intensywne prace legislacyjne mające na celu dostosowanie obecnie obowiązujących uregulowań, tak aby kary pieniężne uwzględniały okres naruszenia bądź skalę niedopełnionego obowiązku, a przez to były mniej restrykcyjne - informuje Arnold Lorenc.


Magdalena Waga


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

atebba ~atebba (Gość)30.03.2011 21:55

"sklave" napisał(a):
Ubaw to jest jak na Wroniej w każdym pokoju mówią ci coś zupełnie innego.


Nie tylko na Wroniej. W każdej podobnej instytucji udają mądrych.

00


Orma ~Orma (Gość)28.03.2011 15:00

I niech płacą, a co!
Brudasy, zaśmieczacze

00


sklave ~sklave (Gość)27.03.2011 13:47

"Zulus" napisał(a):
.Spróbuj jeden z drugim zlamac przepisy niemieckie, to pogadamy. Jacy ci urzędnicy niemieccy zabawni wtedy hahahaha normalnie ubaw po pachy.


Masz rację.
Ubaw to jest jak na Wroniej w każdym pokoju mówią ci coś zupełnie innego.
Dla każdej sprawy mają po kilka ustaw,rozporządzeń wzajemnie się wykluczających. Hahahaha. I być tu mądry i pisz wiersze jak nie wiesz kto i od której strony go zacznie czytać i jaką
przyjmie interpretację.
Jeszcze po sześciu miesiącach od likwidacji firmy jeździłem ja lub biuro obrachunkowe składać wyjaśnienia. Hahahaha

"Zulus" napisał(a):
Wystarczyło zgłosić.


Drogi Zulusie to nie wystarczy bo dostaniesz dwie lub nawet trzy odpowiedzi.

00


Zulus ~Zulus (Gość)27.03.2011 11:16

O co ten krzyk? Wystarczyło zgłosić. Jak się ma przepisy w gdzieś, to potem płacz, że kary. Wszyscy wiedzą, że trzeba zgłaszać tylko nikt nie zgłasza. No to jak nie zgłasza, to płaci.Spróbuj jeden z drugim zlamac przepisy niemieckie, to pogadamy. Jacy ci urzędnicy niemieccy zabawni wtedy hahahaha normalnie ubaw po pachy.

00


sklave ~sklave (Gość)27.03.2011 09:12

Przyjazne państwo dla kogo????
Nie zaznaczono iż jest to przepis dotyczący tylko rodzimych firm.
Mało tego nikt w Urzędzie Marszałkowskim nie udzieli informacji czy firma np: budowlana wykonująca prace li tylko ze zleconego materiału budowlanego winna składać takie sprawozdanie, czy nie?
A co z marketami które wytwarzają tyle odpadów nawet tych zatruwających środowisko?
Prowadziłem firmę w Polsce dla Niemców ale odpowiedniki polskiego US, ZUS w Niemczech miały z tego ubaw.
Miesiąc w miesiąc stosy wyjaśnień, dowołań.
Najlepsze to było jak tłumaczono urzędnikom z niemieckiego fiskusa iż jest to unijna dyrektywa!!!!! Niemcy stwierdzili że należymy do zupełnie innej unii niż oni!!!!

00


klet ~klet (Gość)27.03.2011 09:08

"Piotr.Covianin" napisał(a):
W taki oto sposób administracja Tuska próbuje pieniędzmi obywateli łatać budżet państwa , który przez jego nieudolną politykę został zdemolowany


Świni od koryta nie odsuniesz siłą, a tutaj widać, że te świnie się spasły, rozpasły do rozmiarów zbyt dużych i cena w skupie będzie niższa. Dlatego należy te świnie już zarżnąć by nie drenowały naszego portfela !

00


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga27.03.2011 08:31

W taki oto sposób administracja Tuska próbuje pieniędzmi obywateli łatać budżet państwa , który przez jego nieudolną politykę został zdemolowany

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat