Odsłonięcie muralu odbyło się podczas patriotycznej uroczystości w sobotnie przedpołudnie. W trakcie wydarzenia nastąpił przemarsz przybyłych pocztów sztandarowych pod nowo powstały maszt, gdzie w trakcie hymnu państwowego nastąpiło wciągniecie flagi.
Po powitaniu przybyłych gości, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie, przeniosła uczestników uroczystości w rok 1920 i w przygotowanym występie przybliżyła wspomnienie minionych dni. Podczas uroczystości odbyła się także wykonana przez Stowarzyszenie "Historia Koluszek" prelekcja, która dotyczyła umundurowania żołnierza polskiego i rosyjskiego z okresu wojny bolszewickiej.
Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali: wójt gminy Czarnocin Roman Miksa oraz Prezes OSP w Czarnocinie Leszek Kłys w asyście: posła na Sejm RP Grzegorza Lorka, posła na Sejm RP Roberta Telusa, płk Piotra Idusa reprezentującego dowódcę 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, mjr Pawła Żałoby reprezentującego Ministerstwo Obrony Narodowej oraz wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby.
Odsłonięciu towarzyszyły wystrzały z armaty wykonane przez Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.
Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy mogli obejrzeć eksponaty z okresu II wojny światowej przywiezione przez Stowarzyszenie Historia Koluszek, jak również zasiąść w zabytkowych pojazdach, które mieli możliwość podziwiać dzięki Stowarzyszeniu Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Można było również skosztować grochówki przygotowanej w kuchni polowej, a także sprawdzić swoją celność na strzelnicy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Strzelec z Łodzi. Za udział w strzelaniu i konkursach sprawnościowych dzieci zostały nagrodzone symbolicznymi upominkami.
Powstały mural upamiętnia postać Józefa Piłsudskiego, który pokierował Wojskiem Polskim podczas Bitwy Warszawskiej i doprowadził do zwycięstwa nad armią bolszewicką Rosji w 1920r. Ponadto namalowane są także charakterystyczne, zabytkowe budynki z terenu gminy: zabytkowy dwór w Szynczycach, kościół parafialny oraz budynek Szkoły Rolniczej w Czarnocinie na tle zbiornika wodnego w Czarnocinie. Mural powstał dzięki pozyskaniu przez jednostkę OSP w Czarnocinie, przy dużej pomocy pracowników Urzędu Gminy Czarnocin, dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mam nadzieję, że mural nie tylko poprawi estetykę całego centrum Czarnocina ale przede wszystkim będzie lekcją historii dla mieszkańców jak i wszystkich odwiedzających gminę Czarnocin. Pragnę przypomnieć, że to już drugi mural, który wykonaliśmy ze środków MON w ostatnim czasie. Poprzedni upamiętnia sławną próbę wysadzenia mostu pod Czarnocinem przez Szare Szeregi 6 czerwca 1943r. i będzie pięknie wyeksponowany po otwarciu budowanego Domu Kultury w Czarnocinie – mówił wójt Roman Miksa.