- Niestety z przykrością należy stwierdzić, że już podczas pierwszej kadencji burmistrza Sulejowa, Zarząd Powiatu, a szczególnie dyrekcja PCMiDZ, doświadczyli niewypełniania przez pana burmistrza składanych obietnic, związanych z przeprowadzeniem koniecznych adaptacji i remontów zgodnych z wymaganiami Narodowego Funduszu Zdrowia i oczekiwaniami pracującego tam personelu medycznego, szczególnie w budynku w Sulejowie. Zdaniem Zarządu przyczyniło się to do spadku jakości świadczonej pomocy medycznej. Poza tym do dzisiaj pan burmistrz nie podpisał stosownego porozumienia w przedmiotowym zakresie, a pisma w tej sprawie wysłaliśmy do samorządowców wszystkich gmin już w ubiegłym roku - powiedział starosta Piotr Wojtysiak.
Radna powiatu Dorota Jankowska twierdzi, ze decyzja Zarządu Powiatu w tej sprawie nie powinna być zaskoczeniem, bo dyskutowano o niej wcześniej, tzn. podczas posiedzenia komisji, oświaty, zdrowia, kultury i sportu. - Sytuacja na rynku usług zdrowotnym powoduje, że z uwagi na brak lekarzy, opieka w tych dwóch przychodniach nie była realizowana tak, jakby mieszkańcy sobie tego życzyli - lekarz przyjmował zbyt rzadko, nie mogli zapisać się na wizytę – mówi radna. - Jako radni ciągle otrzymywaliśmy uwagi od mieszkańców. Oczywiście decyzja ta nie jest komfortowa, budzi wiele emocji, ale zapadła. Może być tylko lepiej. Już teraz warto budować nową jakość usług medycznych w oparciu o rozwiązania, które zaproponuje burmistrz, piłka jest po jego stronie, tym bardziej, że radni Sulejowa również podejmowali ten temat.
Czy to oznacza, że mieszkańcy gminy Sulejów zostaną pozbawieni pomocy lekarskiej? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego. - To jest dla nas bardzo dobra wiadomość, bo to męska decyzja – powiedział. - Do tej pory powiat robił sobie parodię z ludzi starszych. Ludzie szli o lasce przez kilometr, a na miejscu wisiała tabliczka "nie ma lekarza". Ta decyzja starosty oznacza, że zaraz po świętach rozpoczynamy procedurę poszukiwania innego operatora, w tym przypadku niepublicznego, który będzie realizował świadczenia medyczne dla naszych mieszkańców i w Sulejowie, i we Włodzimierzowie. Niedawno wyremontowaliśmy ośrodek we Włodzimierzowie, więc myślę, że znajdziemy odpowiedni podmiot. Z kolei sulejowski ośrodek jest tak duży, że na pewno ktoś go przejmie. Przy okazji przypominam, że powiat żądał od nas, żebyśmy go wyremontowali za milion złotych, nie dając żadnej gwarancji, że będzie tam lekarz. I gdybyśmy rzeczywiście go wyremontowali za taką kwotę, a powiat dzisiaj zrobiłby to, co zrobił, to nie wiem kogo by dzisiaj prokurator zamykał - odpowiada Wojciech Ostrowski.
Przychodnie we Włodzimierzowie i Sulejowie mają być prowadzone przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim do 1 lipca lub do 1 września.