Od 2016 roku w Piotrkowie funkcjonują punkty darmowej pomocy prawnej dla osób potrzebujących. W samym 2018 roku specjaliści prawa udzieli blisko 1200 porad.
W minionym roku wprowadzono zmiany w ustawie, która regulowała udzielanie bezpłatnych porad prawnych: zaczęły funkcjonować nowe usługi (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja). Nowa usługa nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady. Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, np. sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Od 1 stycznia 2019 roku do uzyskania pomocy uprawniona jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Na terenie Piotrkowa Trybunalskiego funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP) i jeden punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO).
Dwa punkty NPP działają w Urzędzie Miasta przy ulicy Szkolnej 28 (pokój 104) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 12.30 i 13.00 – 17.00.
Punkt NPO zlokalizowany jest w al. 3 Maja 28/34 (pokój 206), czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 13.00 – 17.00, a w piątki w godz. 8.00 – 12.00.
Do wszystkich punktów obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 44 732-18-00.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie w ciąży udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
(źródło: UM Piotrków Trybunalski)