Minął właśnie kolejny rok obecnej kadencji polskiego parlamentu. 460 posłów od początku kadencji złożyło w sumie 28 tysięcy 724 interpelacje. W 2011 roku - 573, w 2012 - 11 tys. 844, w 2013 - 10 tys. 803, w 2014 póki co 5 tys. 504. Jaki w tym udział mają nasi posłowie?
Absolutnym rekordzistą jest poseł do niedawna Twojego Ruchu, a dziś klubu SLD Marek Domaracki, który złożył dotąd 84 interpelacje. W jakich sprawach interweniował? Wydaje się, że posła najbardziej zajmują kwestie związane z szeroko rozumianą florą i fauną, przykładem interpelacje w sprawie: naturalnych tarlisk ryby Belony, motyla modraszek orion, rozprzestrzeniania się na terenie Polski norki amerykańskiej, motyla dostojka akwilonaris, motyla modraszek eroides, motyla postojniak wiesiołkowiec, chronionego gatunku motyla barczatka kataks czy ryby sumika karłowatego.
Jednak nie tylko w sprawie motyli, ryb i norek interpelował poseł w ciągu ostatnich lat, ale także w sprawie osób bezdomnych, wykazu izb wytrzeźwień czy np. remontu mostu na rzece Pilica w miejscowości Sulejów, a nawet w sprawie finansowania organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Polsce.
Drugi pod względem liczby złożonych interpelacji jest poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Artur Ostrowski. Wśród 58 złożonych przez niego interpelacji znalazły się takie jak: w sprawie podjęcia niezbędnych działań wobec narastającej sytuacji kryzysowej w sektorze mleka, wyników tegorocznych matur, działalności Inspekcji Transportu Drogowego, w sprawie funkcjonowania doręczania listów z sądów i prokuratur przez nowego operatora pocztowego czy np. odpłatności parkingowych dla osób niepełnosprawnych, rynku pracy i tworzenia okręgów przemysłowych. Interweniował również w sprawach lokalnych, złożył interpelacje w sprawie budowy obwodnicy Niechcic, a także obwodnicy Radomska.
Osiemnaście interpelacji złożyła posłanka Elżbieta Radziszewska (od kilku tygodni wicemarszałek Sejmu), którą interesowały głównie kwestie związane ze zdrowiem. Interpelacje, które składała w ciągu ostatnich lat dotyczyły: działań podejmowanych na rzecz przeciwdziałania otyłości (również u dzieci), monitoringu programów ograniczających zjawisko niedożywienia, realizowania przez uczelnie wyższe obowiązku prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, monitoringu sposobu żywienia dzieci i młodzieży w stołówkach szkolnych, była też interpelacja w sprawie subwencji oświatowej dla szkół dla uczniów wybitnie uzdolnionych.
Najbardziej leniwy z naszych posłów to reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. Antoni Macierewicz złożył tylko 3 interpelacje. Jedna z nich dotyczyła wypowiedzi płk. Wojska Polskiego dla „Gazety Wyborczej” w kwestiach dotyczących katastrofy smoleńskiej.
as