Ćwiczenia rozpoczęły się od krótkiego wykładu teoretycznego przedstawienia założeń szkolenia. - Takie działania pozwalają podnosić policjantom kwalifikacje i doskonalić umiejętności. Wzrost liczby utonięć w naszym regionie tylko potwierdza to, że musimy być przygotowani do pracy na wodzie. Podczas tych zajęć będziemy ćwiczyć ratowanie tonącej osoby przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Użyjemy do tego naszych łodzi, które służą nam między innymi wówczas, gdy musimy interweniować daleko od brzegu - powiedział nam mł. insp. Jarosław Janus, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Woda to żywioł, więc aby cieszyć się z pięknej pogody i relaksu nad akwenami, powinniśmy do tego podchodzić z rozsądkiem i świadomością, że najczęstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji są nieostrożność i brawura. Pamiętajmy też, że wypoczywając nad wodą powinniśmy zachować trzeźwość, wówczas nawet w przypadku powstania zagrożenia, będziemy mogli właściwie zareagować - dodaje szef łódzkiej prewencji.
Zapytaliśmy przedstawicieli komend policji w Piotrkowie i Tomaszowie czy w tym sezonie mieli już dużo pracy nad wodą. - W tym roku na szczęście nie mieliśmy sytuacji skrajnie niebezpiecznych, ale zdarzały się interwencje, podczas których policjanci ratowali załogę przewróconego jachtu. Jednak nasi policjanci, pełniący służbę na terenach wodnych i przywodnych, dbają latem o bezpieczeństwo osób wypoczywających na plażach i rejonach przybrzeżnych - mówi asp. Izabela Gajewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło również na obszarze obsługiwanym przez tomaszowskich funkcjonariuszy. - Na naszym terenie w tym sezonie nie doszło do żadnego utonięcia, ale kilka razy byliśmy wzywani do groźnych zdarzeń. Podjęcie jednej z akcji było wymuszone gwałtowną zmianą pogody, wskutek której przewróciła się żaglówka. Przez gwałtowne opady deszczu i silny wiatr, trudno było zlokalizować osobę, która z niej wypadła. Ostatecznie udało się ją odnaleźć i bezpiecznie przetransportować na brzeg - powiedział asp. Grzegorz Stasiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.
W szkoleniu policjanci skorzystali z pomocy ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tomaszowie. Wodne działania funkcjonariuszy zakończyły się po zmroku, ponieważ szkolili się też w udzielaniu pomocy osobom, które wypłynęły z portu rowerem wodnym i nie powróciły do późnych godzin wieczornych.