Pogodowe wspomnienia Łowcy Burz.

Wtorek, 27 marca 20120
1 Kwietnia oficjalne otwarcie sezonu burzowego.
Trochę wspomnień z poprzednich lat i jednoczesne przygotowanie się do kolejnego sezonu.
Pogodowe wspomnienia Łowcy Burz.

Wraz z dniem 1 kwietnia otwieramy nowy sezon burzowy 2012.
Co prawda w tym roku mieliśmy już kilkanaście punktowych burz które zaskoczyły mieszkańców m.in ziemi Szczecińskiej, Wielkopolski.
W Styczniu pojedyncze burze pojawiły się również w regionie ziemi Piotrkowskiej.

Według źródeł agencji NOAA i NASA średnia temperatura w Polsce wzrosła w ciągu 5 lat o +0,6 stopnia. Dla zwykłego obywatela może wydawać się że to bardzo mało.
Jednak dla atmosfery jest to poważny wzrost średniej temperatury, który odbije się w pogodzie już w tym roku.

W ostatnich latach doświadczyliśmy groźnej i niebezpiecznej pogody. Jeszcze 10 lat temu zjawiska typu DERECHO, BOWECHO, TRĄBA POWIETRZNA, SHELF CLOUD były nam znane tylko z amerykańskich dokumentalnych filmów o łowcach burz i znanej na całym świecie słynnej alei tornad.

Zjawiska o których mowa od kilku lat występują w Polsce . Pamiętne lato 2008 roku przyniosło nam kilkanaście trąb powietrznych, które siały zniszczenia i raniły osoby.
W naszym regionie również burze siały spustoszenie. Tak było w połowie sierpnia kiedy to na wysokości Gorzkowic przetoczyła się gwałtowna nawałnica która przyniosła straty sięgające 45mln zł.
Po przejściu chmury szelfowej zwanej fachowo SHELF CLOUD powstał silny i nagły prąd zstępujący przynoszący wiatr który sięgał lokalnie 140km/h.
Latem roku 2010 i 2011 również doświadczyliśmy kilkanaście gwałtownych burz w regionie.
Noc z 14-15 lipca 2011 roku była jedną z najbardziej niebezpiecznych , kiedy to dokładnie nad ziemią Piotrkowską ścierały się dwie różne masy powietrza. Jedna zimna i sucha z drugą gorącą i wilgotną.
Zaczęło się od nie winnej burzy w południe . Łowcy burz wiedzieli jednak że na jednej burzy się nie skończy. I tak rzeczywiście było. Nad ziemią Piotrkowską rozegrało się nocne piekło. Dwa różne fronty "walczyły" o swoją przewagę. W ciągu godziny radary wyładowań notowały po 15 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Dodatkowo w wielu miejscach lokalnie spadł grad wielkości piłek do pingponga.
Na drugi dzień przeprowadzając wywiady w terenie ze świadkami , jeden z nich mówił ; " Obudził mnie głośny łomot na dachu mojego domu.Myślałem że zawalił się komin. Jednak za długo to trwało. Podszedłem do okna . Na niebie dosłownie widziałem ogień.Piorun za piorunem. Grzmot za grzmotem i ten wielki grad.Myślałem że to koniec świata " mówił mieszkaniec powiatu Piotrkowskiego.

Jak pokazują dane zagranicznych agencji meteorologicznych , w tym roku lato może być jeszcze groźniejsze niż dotychczas. W Polsce na pewno pojawią się kolejne trąby powietrzne i gradobicia z tym że będzie ich o kilkanaście więcej. Wstępnie szacuje się na wystąpienie około 60 trąb powietrznych w różnych regionach kraju.
Dodatkowym zagrożeniem będzie również częstsze występowanie chmury typu SHELF CLOUD która przynosi bardzo silne i gwałtowne prądy zstępujące . Wiatr przy powierzchni ziemi może osiągnąć wtedy nawet 140-150km/h . Większość obywateli myli taką nawałnicę z trąbą powietrzną.
Takowe zjawisko nastąpiło w Piotrkowie Trybunalskim 20 lipca 2011 roku.
Przy przechodzeniu zimnego frontu atmosferycznego wraz z chmurą SHELF CLOUD wystąpił gwałtowny prąd zstępujący przynosząc zniszczenia na ulicy Wojska Polskiego. Ranne zostały dwie osoby które jechały samochodem na który przewrócił się słup energetyczny.

Warto więc wspomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych.

Środki ochrony przed piorunami :

Jeżeli jesteś na dworze :

1 Unikaj otwartych przestrzeni,gdzie jesteś najwyższym obiektem.

2 Schroń się w budynku,pod mostem lub samochodzie.
(Warto wspomnieć iż samochód jest najbezpieczniejszym schronieniem przed piorunami)

3 Nie stój pod pojedynczymi drzewami.

4 Gdy jesteś w górach,jeżeli to możliwe,zejdź niżej.

5 W miejscach odkrytych wybierz najniższe miejsce,unikaj mokrych rowów lub obszarów bagiennych.

6 Nie leż płasko na ziemi,ale kucnij na palcach z rękami wokół nóg i głową w kolanach.

7 Jeżeli Twoje włosy lub włosy towarzyszy zaczną sterczeć,natychmiast kucnij. ( Podobnie w przypadku usłyszeniu strzelania lub iskrzenia wszelkich rodzaju anten o ostrym zakończeniu)

8 Będąc na morzu bądź jeziorze,jeśli to tylko możliwe,skieruj się do miejsca schronienia.

9 Kiedy jesteś w wodzie a słyszysz nadchodzącą burzę,niezwłocznie z niej wyjdź gdyż woda jest dobrym przewodnikiem prądu. Piorun uderzając w inną część zbiornika może również Cię porazić lub nawet zabić.

Środki ochrony w pomieszczeniu :

1 Przebywaj z daleka od rur z wodą,kabli telefonicznych,elektrycznych,internetowych oraz zasilania napowietrznego.

2 Wyłącz telefony,modemy i routery komputerowe. ( Stwierdzono naukowo iż fale elektromagnetyczne anten telefonicznych i internetowych sprzyjają powstaniu kanału dla pioruna)

3 Wyłącz wrażliwe urządzenia elektryczne typu komputery,telewizory,pralki i.t.p ze źródła prądu.

4 Jeżeli obserwujesz burzę z pokoju,unikaj przebywania blisko okna lub wychylania się na zewnątrz. Okno oczywiście najlepiej jest zamknąć.

5 Unikaj przebywania podczas burzy w pobliżu kominków i pieców centralnego ogrzewania. Piorun często uderza w komin.Może jednocześnie małym kanałem o wielkości 10x15cm "wpaść" do domu.


Ogólne środki bezpieczeństwa podczas burzy są obszerniejsze. Jednak te które zostały wymienione powyżej są najważniejszymi.

Istnieją również inne środki zabezpieczenia przed burzami.O tym w innym artykule który pojawi się już w tym tygodniu.

Łowca Burz, Meteorolog : Łukasz


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat