Piotrkowskie pałace i pałacyki

Tydzień Trybunalski Czwartek, 24 grudnia 20094
Piotrków pałacami stoi. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać niewiarygodne, jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe. Pałace i pałacyki - łącznie na terenie miasta jest ich aż sześć. Gdyby jednak cofnąć się kilka wieków wstecz, naliczono by ich znacznie więcej. Pałac Arcybiskupów na Jurydyce (obszar pomiędzy dzisiejszą ulicą Jerozolimską i rzeką Strawą, na lewo od ulicy Starowarszawskiej), pałac Tomickiego na Tomicczyźnie (obecne osiedle przy ul. Próchnika), czy pałacyk Psarskich przy ul. Sulejowskiej (rondo Sulejowskie) to niektóre z tego rodzaju budowli, które nie przetrwały do naszych czasów, a które powiększyłyby piotrkowską listę pałacową.

 

Pozory mylą

 

Najstarszymi piotrkowskimi pałacami są bez wątpienia kamienice przy staromiejskim Rynku. Słynna kamienica, zwana kamienicą Bony, to dawny pałac Krzysztofa Szydłowieckiego. A właściwie rzekoma własność kanclerza Szydłowieckiego (1467 - 1532). Usytuowana przy ulicy Szewskiej 2 piętrowa budowla, z uwagi na fakt, iż w budynku tym wielokrotnie gościła królowa Bona (jedna z legend mówi, jakoby w piwnicach piętrowej kamienicy monarchini ukrywała swoje skarby), piotrkowianom bardziej jest znana jako nieruchomość polskiej monarchini rodem z Włoch. Kamienicę z zewnątrz cechuje barokowa fasada podzielona pilastrami, wnętrza ukrywają kolebkowe sklepienia z lunetami i stiukową dekorację geometryczną z XVIII wieku.

 


Drugim najstarszym piotrkowskim pałacem jest pałac JW Przyłuskiego, kasztelana brzezińskiego. Tak brzmiała jeszcze w XVIII wieku oficjalna nazwa najokazalszej kamienicy usytuowanej w Rynku pod numerem 10. Dom ten należał do ostatniego piotrkowskiego starosty Jana Duklan Mieszkowicz-Przyłuskiego, później własność Jeziorańskiego, dziedzica folwarku Byki. Co ciekawe, jeszcze w 1786 roku były to dwie kamienice należące do niejakiej Maruszewskiej i rodziny Browarskich. W kolejnych dekadach przebudowano je i połączono, a nowym właścicielem został wspomniany Jeziorański. Dwupiętrowy dom z elewacją opartą na motywach renesansowych i klasycystycznych kryje w swym wnętrzu, na parterze, słynną salę rycerską z kolebkowymi sklepieniami z lunetami i z XVIII-wieczną stiukową dekoracją geometryczną oraz sklepioną sień prowadzącą na mały dziedziniec z kolumnadą i galeryjkami. W opinii historyków, ten ostatni przypomina swym wyglądem dziedziniec kamienicy Jabłonowskich w Krakowie. Parter kamienicy mieści dziś m.in. jedną z bardziej znanych w mieście kawiarni.

 

Bez wątpienia jednak najbardziej okazałym piotrkowskim pałacem jest Pałac Sprawiedliwości, czyli budynek Sądu Okręgowego i Rejonowego przy ulicy Słowackiego. Wzniesiony w latach 1905 - 1907, według projektu autorstwa Feliksa Nowickiego, Jana Fijakowskiego, Bronisława Stawiskiego i Czesława Zambrzyckiego, był ponoć (według niepotwierdzonych źródeł) wzorowany na jednym z petersburskich budynków. Wykonawcą budowlanym okazałego gmachu był łódzki przedsiębiorca Tyller, a koszt wzniesienia piotrkowskiej siedziby Temidy wyniósł łącznie 379,868 rubli i 99 kopiejek. W minionym ustroju Pałac Sprawiedliwości (co ciekawe, nazwa ta była używana w odniesieniu do tego budynku głównie w pierwszej połowie XX stulecia) służył jako siedziba władz partyjnych, najpierw jako lokum Powiatowej Rady Narodowej, a następnie piotrkowskiego wojewody.

 

Rudowskiego, Lipińskiego...

 

W chwili obecnej na terenie Piotrkowa zachowały się dwa pałacyki. Najsłynniejszy i najbardziej efektowny to pałacyk Rudowskich przy Pasażu Rudowskiego nr 4. Ten piętrowy budynek o oryginalnym wystroju architektonicznym to obecnie, od dwudziestu lat, siedziba piotrkowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Wzniesiony w 1899 roku przez rodzinę Rudowskich, został zamieszkany w 1900 roku. W swym wnętrzu kryje salę koncertową oraz 52 pomieszczenia, w tym 29 sal dydaktycznych. Pałacyk wyróżnia przede wszystkim eklektyczny styl z neorenesansowymi elementami. Od drugiej dekady XX stulecia pałacyk służył i służy celom społecznym - po I wojnie światowej w jego wnętrzach mieściła się szkoła handlowa, w okresie II wojny światowej - szkoła kupiecka, jedyna placówka ucząca zawodu w okupowanym przez hitlerowców mieście. Po 1945 roku w budynku mieściła się ponownie szkoła handlowa, a następnie budowlana i odzieżowa. W 1983 roku pałac odwiedził potomek rodu Rudowskich, Witold Rudowski, światowej sławy chirurg oraz transfuzjolog. To jego staraniem budynek został wyremontowany, a następnie przekazany Skarbowi Państwa. Od 1989 roku zaś stał się siedzibą szkoły muzycznej.

 

Innym pałacykiem, usytuowanym nieopodal pałacyku Rudowskich, jest pałacyk Lipińskiego, a dokładnie doktora L. Lipińskiego. Piętrowa kamienica przy alei 3 Maja 8, od lat siedziba piotrkowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, to gmach wzniesiony w latach 1890 - 1900, z niewielkim zieleńcem przed frontonem. Po 1956 roku na pałacyk przeprowadzono „zamach”. Jak głosi plotka, pewna piotrkowianka nosiła się z zamiarem urządzenia w budynku restauracji z dancingiem. Z jej planów jednak nic nie wyszło, a ona sama wyjechała do Ameryki. Pałacyk zaś trafił się służbie epidemiologicznej.

 

Do początku lat osiemdziesiątych minionego stulecia Piotrków posiadał jeszcze jeden pałacyk. Zdobił on teren obecnego ronda Sulejowskiego. Była to dawna siedziba rodu Psarskich, m.in. znanych w okolicach twórców kolejki piotrkowsko-sulejowskiej. Parterowy budynek z XIX wieku z charakterystycznym frontonem i wieżą przez lata był ozdobą wschodnio-południowej części miasta. Niestety został zburzony w wyniku budowy piotrkowskiej trasy W-Z po 1979 roku.

 

Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga01.02.2018 21:08

Może ktoś zna historię remontowanego obecnie pałacyku przy ul. Wojska Polskiego 122 (róg ul. Kostromskiej)?
https://iv.pl/images/84422803894082931107.jpg

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat