Prowadzeniem akcji zimowej na terenie miasta (nawierzchnia jezdni) zajmuje się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych PEUK. - Mamy z tą firmą podpisaną umowę, która obejmuje trzy sezony zimowe, w tym m.in. okres 2018/2019. Wykonawca ma do dyspozycji 600 ton soli, 2000 ton piasku i 650 ton mieszanki soli z piaskiem. Poza tym posiadają oni m.in. dwie pługopiaskarki z GPS, dwie pługosolarki z GPS, dwie piaskarki ciągnikowe, dziesięć pługów, trzy spycharki, równiarkę, ładowarki, koparki, koparkoładowarki wyposażone w pługi czy wywrotki do wywożenia śniegu - powiedział Ryszard Żak, kierownik Działu Utrzymania Obiektów Drogowych i Inżynierii Ruchu przy piotrkowskim Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta.
Zimowym utrzymaniem dróg na terenie Piotrkowa objętych jest 106 ulic i placów o łącznej długości 91,5 km, z podziałem na poszczególne standardy. II standard obejmuje 60,5 km (10 ulic stanowiących drogi krajowe – Armii Krajowej, Kopernika, Rakowska, Śląska, Wolborska, Wojska Polskiego), III standard - 16 km - to główne ulice miasta, zaś IV standard to 15 km, mniejsze uliczki. Pozostałe ulice odśnieżane są interwencyjnie. - W tym roku kupiliśmy również nową posypywarkę, pług oraz pług odśnieżny do ciągnika rolniczego. Nasz sprzęt jest gotowy do akcji, ale na razie wykorzystujemy go do robót drogowych na terenie miasta, ponieważ warunki atmosferyczne nam na to pozwalają – dodaje Magdalena Woźniak, kierownik bazy sprzętu i transportu z PEUK-u.
Aby usprawnić komunikację z mieszkańcami uruchomiony został specjalny numer telefonu "Akcja Zima" (607 111 265), pod którym można zgłaszać uwagi dotyczące stanu zimowego dróg.
Mrozów nie boją się tez w noclegowni dla bezdomnych. W placówce jest 100 miejsc, ale noclegownia pomieści nawet 120 osób. - Mamy materace, pościel, ale okres zimowy rządzi się jednak innymi prawami - mówi Piotr Kindilchi, kierownik placówki. - Przyjmujemy teraz dosłownie wszystkich, nawet osoby pod wpływem alkoholu. Musimy pomagać ludziom i chronić ich przed zamarznięciem. W tej chwili mamy 72 osoby w ośrodku. Ten stan na pewno będzie się zwiększał z tygodnia na tydzień, bo służby porządkowe regularnie przywożą osoby ze szpitali, znalezione w pustostanach czy po prostu na ulicy - dodaje Kindilchi.
Zima to ciężki czas nie tylko dla osób bezdomnych. Cierpią również zwierzęta. Piotrkowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt również jest przygotowane na nadejście mrozów. - Mamy stałych dostawców, którzy regularnie przywożą nam słomę do ocieplenia wszystkich bud - mówi Grażyna Fałek, prezes Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, oddział Piotrków Trybunalskim. - Od wielu lat prowadzimy również akcję „Wigilia dla zwierząt”, kiedy osoby prywatne, firmy czy szkoły wspomagają naszą placówkę, przywożą słomę, karmę. - Poza tym dla wszystkich szczeniaków, ale też tych starszych, schorowanych piesków mamy przygotowane miejsca w pomieszczeniu - dodaje Maria Mrozińska z piotrkowskiego schroniska. - One nie mogą zimą przebywać w boksach, bo to byłby dla nich po prostu wyrok śmierci. W listopadzie trafiło do nas już 60 zwierząt, jestem zaskoczona takim wynikiem, ponieważ zawsze najwięcej zwierzaków trafiało do nas latem. Tym razem jest odwrotnie. Schronisko oczywiście nie jest przepełnione, więc dla wszystkich porzuconych zwierząt miejsce na pewno się znajdzie.
Służby miejskie w Piotrkowie zapewniają, że nie mamy się czym martwić, bo zima w tym roku na pewno nikogo nie zaskoczy.