Piotrków bez dworca autobusowego?

Tydzień Trybunalski Sobota, 14 lipca 2018112
PKS Piotrków Trybunalski przestał prowadzić działalność transportową. Z piotrkowskiego dworca autobusowego korzystają na razie inni przewoźnicy. Jednak spółka Mobilis nie wyklucza sprzedaży nieruchomości, co mogłoby oznaczać, że miejsce kojarzące się od lat z komunikacją autobusową może zmienić swoje oblicze.
Piotrków bez dworca autobusowego?

Rozkład jazdy znajdujący się na dużej tablicy z boku budynku dworca przypomina… ser szwajcarski. Propozycji dla potencjalnych klientów niewiele. – Kiedyś nie było problemów, chciałem jechać do Łodzi czy do Radomska, to nie było sprawy. Co chwilę pojawiał się jakiś autobus, czy to piotrkowskiego PKS-u, czy przelotowy. A teraz? Masakra – żali się pan po 50-tce. – Panie co z tym będzie? Kolejny market pewno tu wybudują! – dodaje.

 

Wykluczyć tego nie można, bo jak wynika z informacji przekazanych nam przez Zarząd PKS w Piotrkowie Trybunalskim każda opcja jest możliwa. - Obecnie prowadzimy działalność dworcową. Rozważamy różne scenariusze, w tym również sprzedaż nieruchomości, o ile wpłynie atrakcyjna oferta zakupu. Potencjalne oferty nabycia nieruchomości będą rozpatrywane przez zarząd spółki, z uwzględnieniem wartości rynkowej, do czego spółka jest zobowiązana względem swoich udziałowców.

 

Na placu stoją dwa, trzy autobusy, a majątek trwały idzie „pod młotek”. Na stronie PKS Piotrków Trybunalski zaproszenie do składania ofert na sprzedaż środków trwałych, czyli maszyn i urządzeń takich jak dystrybutorów paliwa, wózków platformowych, szlifierek, nagrzewnic, wiertarek, nożyc, myjek, tokarek itp. itd. Autobusy trafią zapewne do innych miast: Ostródy, Mińska Mazowieckiego, Ciechanowa czy Płocka. Właścicielem tamtejszych PKS-ów jest bowiem ta sama spółka, Mobilis należąca do spółdzielni Egged, będącej największym przewoźnikiem w Izraelu.

 

W 2012 roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało za 6 mln 120 tysięcy złotych 85% udziałów w kapitale zakładowym spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Piotrkowie firmie Mobilis  sp. z o.o. Jak pisaliśmy wówczas w TT, nowy właściciel był zobowiązany do prowadzenie działalności transportowej przez 5 lat, ten okres już minął, więc firma mogła wstrzymać przewozy. Tą decyzją zaskoczeni są samorządowcy z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Do wielu z nich taka informacja nie dotarła. Tymczasem PKS Piotrków podkreśla, że dyrektor operacyjny w czasie osobistych spotkań informował przedstawicieli zainteresowanych gmin o zaprzestaniu prowadzenia działalności transportowej.

 

Piotrkowskiemu PKS-owi groził upadek. Dlatego w latach 2010-2011 Starostwo Powiatowe w Piotrkowie doprowadziło do utworzenia spółki, którą samorząd dokapitalizował kwotą 100 tysięcy złotych. Firma wystartowała nawet w przetargu organizowanym przez MSP, jednak ministerstwo zdecydowało się wybrać ofertę Mobilisu.

 

W 2014 roku zakończył się remont ulicy POW, miasto wydało na ten cel 23 mln złotych. Ważnym elementem związanym ze zmianą w centrum Piotrkowa miał być fakt, że znajdują się tu dwa dworce: kolejowy i autobusowy. Ten pierwszy został wyremontowany, po drugiej stronie powstał nowy obiekt handlowo-usługowy, ale dworzec autobusowy nadal wizualnie odbiegał charakterem od całości. Nowy właściciel PKS Piotrków nie wyremontował budynku z napisem DWORZEC AUTOBUSOWY, a także parkingu i stanowisk dla autobusów. Tu czas się zatrzymał, a przyjezdni wysiadający w Piotrkowie mogli sobie przypomnieć czasy PRL-u.

 

Miasto inwestując miliony w ten ważny rejon miasta miało nadzieję, że również takie firmy jak PKP czy PKS włączą się w projekt rewitalizacji centrum. O ile kolej tego dokonała, to ich sąsiad z naprzeciwka ma zapewne inne zamiary. Co o tych planach sądzi piotrkowski magistrat?

- Dworzec autobusowy jest własnością Skarbu Państwa. W styczniu 2014 roku PKS w Piotrkowie przeniósł przysługujące przedsiębiorstwu prawo użytkowania wieczystego oraz własność budynków  na rzecz PKS Propertis 3 Mobilis sp. z.o.o. spółka komandytowo-akcyjna w Warszawie. Obecnie użytkownikiem wieczystym oraz właścicielem budynków i nieruchomości jest Mobilis Propertis Sp. z.o.o. w Warszawie. Miasto nie miało żadnego wpływu zarówno na zmiany własnościowe, jak i kształt tych zmian. Samorząd nie był także informowany przez zarząd spółki o zaprzestaniu działalności transportowej. Władze miasta jednak wyrażają zaniepokojenie pogłoskami o możliwej likwidacji dworca autobusowego  – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

7

1


Zobacz również

Komentarze (112)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.07.2018 17:19

Na co komu ten dworzec autobusowy? Kazdy ma auto.

212


gość ~gość (Gość)15.07.2018 09:41

Mobilis Hani GW i jej męża ? Brawo panie prezydent..

103


gość ~gość (Gość)14.07.2018 18:52

Tak doprowadził Prezydent Chojniak wstyd co innego mu w głowie takie miasto Boże jaki wstyd naszemu miastu panie prezydencie

224


nie rozumiem ~nie rozumiem (Gość)15.07.2018 16:30

W ub. roku przeżyłem szok w Zakopanem, kiedy na miejscu dworca PKS (który był tam "od zawsze") jest teraz jakiś market, a autobusy podjeżdżają pod dworzec PKP. Teraz jadąc do Zakopanego autobusem nawet nie będzie gdzie wsiąść do tego autobusu, bo w Piotrkowie też nie będzie dworca? O co tu chodzi? To już w ogóle nie będą w tym kraju jeździły autobusy, czy jak? Jak ktoś nie ma swojego auta, albo np. z racji wieku, czy stanu zdrowia nie może prowadzić, to już nie będzie mógł się przemieszczać, no, chyba, że pociągiem, ale np. do Wielunia, doKielc, do Radomia, albo do Tomaszowa pociągiem się raczej nie da. Co tu się robi w tym kraju?

151


Ślimak też ryba ~Ślimak też ryba (Gość)15.07.2018 16:05

Kościół! Kościół postawić w miejsce dworca. Pan Prezydent będzie w siódmym niebie ;)

94


obserwator ~obserwator (Gość)15.07.2018 12:07

Proponuję p. Prezydentowi rozwiązać użytkowanie wieczyste z uwagi na to, że cel na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste nie jest realizowany.

130


gość ~gość (Gość)14.07.2018 16:29

Jak pomyśle jak 20lat wstecz ile tam stało autosanów to aż sie płakać chce.Nie było nawet gdzie usiąść w autobusie...Moim zdaniem Pks załatwiły busy.Oferowali bilet 20groszy taniej to ludzie sie rzucili do busów.Po jakimś czasie znikł Pks....a i busy też poznikały z niektórych miejscowości.A teraz płacz bo busy przeładowane.

91


cynik ~cynik (Gość)15.07.2018 07:48

Piotrków "zazdroszcząc" Bechatowowi pozbył sie dworca. Tam po dworcu -market."Zazdrości" również sąsiadowi liczby mieszkańców /Bełchatów- 58 tys./ i w szybkim tempie dąży do zbliżonej liczby obywateli. Co się pewnie za parę lat uda. Sam Bełchatów to pustynia gospodarcza i pewnie również w tym kierunku zmierza Piotrków a jakże Trybunalski.

150


ssss ~ssss (Gość)15.07.2018 08:50

a komu to potrzebne , komu potrzebny taki dworzec pkp (żydowski) stare autobusy , śmierdzące, brak klimy i chyba mają po 50 lat i jeszcze jeżdzą - nie ma to jak pks piotrków żydowski pks

412


pinczerrr ~pinczerrr (Gość)15.07.2018 08:14

wybuduja xmediateke na tym miejscu i zrobia z tego tak jak ze stadione, 35lecia Gks Piotrcovi

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat