Rozprza zapisała się na kartach historii Legionów Polskich. To właśnie w Rozprzy w roku 1915 tworzony był 4 i 6 Pułk Piechoty Legionów Polskich, które weszły w skład III Brygady.
- Władze gminy kultywują tradycję legionów. 5 listopada po raz kolejny nasi przedstawiciele, po złożeniu wieńca na Cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku pobrała Ogień Niepodległości, by mógł on zapłonąć 11 listopada także na tutejszych pomnikach - informuje Jakub Miler z Urzędu Gminy w Rozprzy.
Tradycja przewożenia Ognia Niepodległości z Kostiuchnówki do Warszawy i Krakowa rozpoczęła się jeszcze przed wojną. Zwyczaj ten od 2000 roku nieprzerwanie podtrzymują zgierscy harcerze.
Główny Płomień jest przekazywany na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i bierze udział w Centralnych Obchodach Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie na jednej z kolumn znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką.
Sztafeta rowerowa z „Ogniem Niepodległości” upamiętnia bitwę, do której doszło w dniach 4-6 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego wstrzymały natarcie armii rosyjskiej, co zostało okupione krwią i śmiercią około 2 000 żołnierzy.