Advertisement

Osadzeni z piotrkowskiego Aresztu sprzątali żydowski cmentarz

Czwartek, 25 września 201418
Skazani z piotrkowskiego Aresztu Śledczego porządkowali cmentarz żydowski. Jak informują władze jednostki, osadzeni wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaną pracę.
fot. AŚ Piotrków fot. AŚ Piotrków

Od kilku lata administracja Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim pomaga w utrzymaniu porządku na piotrkowskim cmentarzu żydowskim. W tym roku grupa osadzonych porządkowała teren najstarszej części cmentarza oraz jego alejki. - Zajęcia te są wpisane na stałe w program resocjalizacyjny „Pamięć za murem”. Program powstał w związku z porozumieniem podpisanym przez polską i izraelską służbę więzienną dotyczącą zachowania dziedzictwa kulturowego i opieki nad miejscami pamięci ludności żydowskiej „Tikkun – Naprawa”. W związku z kontynuacją projektu zbliżania narodów polskiego i izraelskiego w listopadzie 2013 roku dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi i Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense podpisali porozumienie o dalszej współpracy. Program, oprócz przybliżenia tradycji, kultury i obyczajów Żydów, ma uzmysłowić skazanym jak ważną rolę pełni pamięć i tolerancja w życiu człowieka, kształtować w skazanych szacunek dla innych ludzi, tradycji i wyznań, rozwijać poczucie odpowiedzialności, samokontroli i samodyscypliny – informuje por. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga27.09.2014 20:29

"kgme" napisał(a):
zarówno przez Niemców jak i Sowietów, zostali zgładzeni.
W banku Rzeszy uruchomiono 76 kont na które przekazywano fundusze z grabieży mienia żydowskiego


To jedź do Niemców albo Sowietów i niech oni płacą wam odszkodowania. Czemu ja - Polak urodzony dobre dwadzieścia lat po wojnie mam czuć się współwinny zbrodni, które was dosięgły? I czemu miałbym odpowiadać za grabież mienia żydowskiego? Żeby było jasne – moja rodzina też poniosła znaczne straty materialne w czasie wojny, a część budynków została odbudowana dopiero w roku 1963. Ostatni odbudowałem już sam - w roku 1984. Na te wszystkie remonty i odbudowy nie dostaliśmy złamanego grosza. Znikąd.

20


kgme ~kgme (Gość)26.09.2014 21:36

Proporcje są problemem ?
Pierwszym który nakazał Żydom nosić znaki rozpoznawcze był komisarz miasta Piotrkowa Hans Drechsel.
Prawie wszyscy Żydzi żołnierze Wojska Polskiego wzięci do niewoli, zarówno przez Niemców jak i Sowietów, zostali zgładzeni.
W banku Rzeszy uruchomiono 76 kont na które przekazywano fundusze z grabieży mienia żydowskiego, według szefa operacji "Reinhardt" Odila Globocnika było to ok.190 milionów marek niemieckich.

13


luzik luzikranga26.09.2014 17:38

"kgme" napisał(a):
Nie istnieje "tu i teraz", bez "kiedyś"


Tak, nie istnieje. Tyle, że problem jest w proporcjach. I nie tylko pomiędzy tym , co stare i nowe. W ostatnim miesiącu różne kanały telewizji publicznej kilkanaście razy relacjonowały festiwal tradycyjnej muzyki i kultury żydowskiej. A ile w tym czasie było programów z tradycyjną muzyką i kulturą polską? Nic, zero, nul - krótko mówiąc: g...o! Jako Polak z krwi i kości mam w d...e takie proporcje!

Komentarz był edytowany przez autora: 26.09.2014 17:39

50


Grzesław ~Grzesław (Gość)26.09.2014 10:03

Ludzie, co wy macie w tych głowach? Odnoszę wrażenie, że wiatr tam hula.Dlaczego piszecie takie bzdury? Jedynie chyba "expiotrkowianin" i "kgme" cokolwiek rozumie.

63


ptborn ~ptborn (Gość)26.09.2014 00:20

Moze by tak polski posprzatali?W koncu to polski podatnik placi na ich utrzymanie,podobnie jaj na pensje urzedasow ktorzy wpadaja na glupie pomysly chcac przypodobac sie koszernym.

41


kgme ~kgme (Gość)25.09.2014 23:45

"luzik" napisał(a):
nie będziemy dbać o żyjących tu i teraz


Nie istnieje "tu i teraz", bez "kiedyś"
Z 13 tys. przedwojennej społeczności żydowskiej mieszkającej w Piotrkowie, przeżyło wojnę około 600 osób.

51


luzik luzikranga25.09.2014 22:29

"expiotrkowianin" napisał(a):
wspierać akcje odnawiania starych nagrobków


Jak nie będziemy dbać o żyjących tu i teraz - to stare nekropolie po wieki wieków pozostaną jedynymi godnymi uwagi obiektami w tym grajdołku ... Na tym Ci zależy? To ma być społeczny priorytet?

42


dziwne ~dziwne (Gość)25.09.2014 22:09

A to zydzi placa im za utrzymanie w areszcie?
Cmentarza polskich zolnierzy nie moga sprzatac?

52


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)25.09.2014 21:57

Nie wnikam w politykę, sprawy kulturowe i narodowe. To każdy niech oceni we własnym zakresie. Patrzę na cmentarz żydowski jako zabytek i świadectwo historii społecznej Miasta. W tym kontekście jestem pełen podziwu, że w końcu (!) coś się ruszyło w temacie zadbania o teren (nekropolię-park) zabytkowy. Ogólnie - stare piotrkowskie cmentarze są chyba najcenniejszym zespołem w mieście - warto o nie dbać, popularyzować o nich wiedzę, wspierać akcje odnawiania starych nagrobków...

71


luzik luzikranga25.09.2014 18:02

Cytuję:
w związku z porozumieniem podpisanym przez polską i izraelską służbę więzienną dotyczącą zachowania dziedzictwa kulturowego


Jakie prace wykonają izraelscy więźniowie, aby zachować/promować polskie dziedzictwo kulturowe?
Czy projekt przewiduje jakiekolwiek świadczenia i obowiązki ze strony narodu izraelskiego? Jakie?
I niech nikt mi tu nie próbuje sugerować antysemityzmu, bo dostanie w ucho tak samo, jak pewien znajomy, który chciał się popisać seryjnym opowiadaniem "dowcipów" typu: "Ilu Żydów zmieści się w maluchu?"

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat