"Opowiedz mi mamo". Za nami premiera filmu o Piotrkowie

Łódzki Urząd Wojewódzki Piątek, 13 grudnia 202440
Irena Sendlerowa, Stefan Grot Rowecki, Karol Wojtyła, Wincenty Witos, Michał Rawita Witanowski, Konrad Nałęcki, Stanisław Pomian Srzednicki i Władysław Sikorski – te wszystkie wielkie nazwiska łączy Piotrków Trybunalski. Stąd pochodzili, tu mieszkali, ukrywali się bądź byli z ważną wizytą. Teraz o ich związkach z Piotrkowem powstał film „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku”, który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego.

Ładuję galerię...

Wyjątkowy film, bo stworzony przez piotrkowian i z udziałem piotrkowian miał premierę 12 grudnia. Uroczysty seans w kinie Helios poprzedziło spotkanie z twórcami, którzy opowiadali o pracy na planie i idei projektu. Ta była prosta - chodziło o pokazanie bogatej historii Piotrkowa i ludzi z nim związanych.

Piotrków to przepiękne miasto, w którym żyły i mieszkały wspaniałe postacie, które tworzyły też historię Polski - podkreśla Mariusz Staszek, pomysłodawca filmu.

W obrazie zagrali sami piotrkowianie m.in. młodego gen. Władysława Sikorskiego grał nauczyciel i pasjonat historii Michał Owczarek, Stanisława Pomian Srzednickiego (twórcę sądownictwa w niepodległej Polsce i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922) – były prezydent miasta, Michał Rżanek, a Irenę Sendlerową Anna Śliwińska, która użyczyła też twórcom własnego domu. Tu nagrywane były sceny dziejące się współcześnie, czyli gdy tytułowa mama opowiada córce o historii Piotrkowa.

Zawsze marzyłam o tym, żeby zagrać w filmie i teraz nadarzyła się taka okazja. Jestem dumna, że mogłam zagrać tak wspaniałą postać  – opowiada Anna Śliwińska. Jak dodaje, na planie panowała bardzo rodzinna atmosfera, a podczas przygotowań wiele dowiedziała się o swojej bohaterce. To samo mówią inni twórcy. – Research nad tym filmem był świetną zabawą, bo można było się wiele nauczyć. Wiele postaci znałem, ale dowiedziałem się na przykład o tym, że z Piotrkowa pochodzi Konrad Nałęcki (reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”). To wielki reżyser, a człowiek nie wiedział, że pochodzi z rodzimego podwórka – przyznaje Michał Staszek, scenarzysta i reżyser „Opowiedz mi mamo”.

Pokaz zakończył się brawami, a wychodząc z sali widzowie nie kryli wzruszenia. – Ożyły wspaniałe wspomnienia – mówi pani Emilia Piechocka, która w 1974 roku uczestniczyła w mszy świętej, którą w Piotrkowie odprawił Karol Wojtyła. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia z tego wydarzenia, które są jej własnością.

Premierowy pokaz obejrzeli też m.in. Jacek Sokalski, radny sejmiku województwa łódzkiego, sekretarz powiatu piotrkowskiego Ireneusz Czerwiński oraz Agnieszka Battelli, praprawnuczka Stanisława Pomian Srzednickiego i założycielka fundacji jego imienia.

 

To już kolejny film o Piotrkowie, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego WŁ. Dwa lata temu, także w grudniu, swoją premierę miał obraz „Pocztówka z Piotrkowa Trybunalskiego”.

 

Projekt „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku” od niedzieli będzie można oglądać na platformie Youtube.

 

Urząd Marszałkowski w Łodzi 


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_hahaha ~go?ć_hahaha (Gość)13.12.2024 13:28

Film od tytułem ,,Wierny Kundel kolejnych prezydentów ,,????????????????????

54


Gg ~Gg (Gość)13.12.2024 15:40

To miasto nie powinno nazywać się Piotrków Trybunalski, tylko Piotrków Zawistny. Dlaczego, wystarczy poczytać te z "serca" plynnące komentarze. Ludzie w Piotrkowie obudźcie wreszcie się, przestańcie jątrzyć, truć. Ludzie w Piotrkowie, dajcie innym szansę, aby Wam była fana. Dobro do Was wróci, zło też. Święta idą, wypełnicie kościoły i co? Zazdrość, pycha, zawiść, Jastrzębie, nienawiść.

30


Zetka ~Zetka (Gość)13.12.2024 15:35

Teraz powinni nakręcić współczesną wersję Kariery Nikodema Dyzmy!

40


;) ~;) (Gość)13.12.2024 14:44

Mam wrażenie, że ten film to "lekki" finansowy nepotyzm!

41


Patriota ~Patriota (Gość)13.12.2024 13:27

Zauważyliście że od momentu jak Wiernicki podniósł ludzia podatki jakoś go mniej w internecie ??ciekawe co porabia , Myślcie że końcu kończy jakoms administrację Wieczorowo ? Czy zastanawia się jakie tym razem stanowisko stworzyć w urzędzie może dla brata tym razem ????????

52


Łoj diri diri ~Łoj diri diri (Gość)13.12.2024 11:34

To był film o przeszłości PT. A teraz poproszę film o teraźniejszości i przyszłości. Pewnie potrwałby z minutę.

100


cynik ~cynik (Gość)13.12.2024 09:17

Przeszłość Piotrkowa jakże Trybunalskiego /człon powojenny/ jest znacząca a więc teraz pora nakręcić dokument o... przyszłości miasta. O to już będzie pewno bardzo ,bardzo trudne i takich "filmowców" i scenarzystów w Piotrkowie a nawet w Polsce pewnie jeszcze nie ma. Na koniec pytanie. Kiedy Piotrków Trybunalski przekroczy "magiczną" granicę 50 000 mieszkańców.

62


go?ć_bbb ~go?ć_bbb (Gość)13.12.2024 09:08

Czekamy na OSKARA dla twórców tego dzieła.

105


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat