Odmienne zdania prezesów w sprawie podwyżki za ciepło

Czwartek, 11 stycznia 2024155
Prezes Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej prosi prezydenta miasta o wyjaśnienia, dlaczego mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie. Jacek Sokalski wyliczył, że łącznie dla wszystkich mieszkańców PSM ta suma wyniesie aż milion złotych.

Ładuję galerię...

Prezes spółdzielni złożył w czwartek pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Z naszych obliczeń wynika, że mieszkańcy PSM zapłacą w tym roku o milion złotych więcej, porównując z naszymi szacunkami z grudnia 2023 r. Według naszych analiz są to koszty za zamówioną moc. Biorąc pod uwagę, że decyzją Sejmu koszty wytworzenia energii zostały zamrożone do końca czerwca 2024, to powyższa sytuacja jest dla nas niezrozumiała. Stąd prośba do prezydenta o wyjaśnienie dlaczego ten koszt poszedł aż tak do góry. Średnio to 20% w stosunku do grudnia 2023 roku. To nie dotyczy tylko naszej spółdzielni, ale wszystkich odbiorców ciepła w mieście - mówi prezes PSM Jacek Sokalski.

Zupełnie inaczej na ten temat patrzy Marek Krawczyński. Prezes Elektrociepłowni wskazuje, że podwyżka dla mieszkańców jest symboliczna i wynosi niecałe 5 procent. Stało się tak m.in. dlatego, że cen podjął decyzję o wydłużeniu dopłat do cen energii. Skąd więc wynikają rozbieżności w wyliczeniach podwyżki dla mieszkańców.

Nie bardzo rozumiem dlaczego prezes Sokalski wysyła pismo do prezydenta, skoro sprawa cen leży w gestii spółki prawa handlowego jakim jest Elektrociepłownia i Urzędu Regulacji Energetyki. Średnia cena jednoczłonowa w styczniu ubiegłego roku wynosiła 272,60 zł. Od 1 maja było to 226,62 zł, natomiast od 1 stycznia 2024 jest 164,85. Średnia cena jednoczłonowa spada o 27,26%. W przypadku mieszkańców z rachunku wychodzi, że podwyżka jest 4,79% - mówi Marek Krawczyński.

Zdaniem prezesa Krawczyńskiego, chodzi o kwestię rozliczeń na węzłach dla poszczególnych nieruchomości, a także pobierania i rozliczania zaliczek.

Prezes Sokalski ma już taki styl. On zawsze mówi: to nie ja. On już prawdopodobnie podniósł, lub będzie musiał podnieść, zaliczkę eksploatacyjną. Będzie musiał podnieść opłatę na fundusz remontowy. Dlaczego? Chociażby z powodu wzrostu cen energii oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia. My, chyba jako jedyne przedsiębiorstwo, na bazie swoich kosztów obniżyliśmy cenę o 27 procent. Pan prezes musi teraz obliczyć zaliczkę według swoich procedur i regulaminu. Przypuszczam, że ją podniósł, choć moim zdaniem wcale nie musiał, ponieważ z mojej wiedzy wynika, że w ubiegłym roku były duże zwrot -przekonywał prezes Krawczyński, podkreślając, że cena ciepła wzrosła tylko o niecałe 5 procent netto. - Nie możemy porównywać rok do roku konkretnych kosztów. PO pierwsze spadło zużycie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mamy spadek o 17 procent. Do tego weźmy pod uwagę korzystanie z ogrzewania. Nie można porównać stycznia 2023 ze stycznie 2024. Wtedy mogła być temperatura 3 stopnie na plusie, a dziś mamy 7 na minusie. Tego nie da się porównywać - przekonywał prezes Krawczyński.

Prezes Krawczyński dodał, że obniżka cen w taryfie była możliwa przede wszystkim dzięki obniżeniu cen gazu. Jak wskazywał, to właśnie zakup błękitnego paliwa stanowi zdecydowanie największy procent kosztów wytworzenia ciepła. Teraz Elektrociepłownia kupuje gaz bezpośrednio na giełdzie, dzięki czemu jest on tańszy niż u pośredników.


A jak te zawirowania przełożą się na nasze rachunki? O tym każdy przekona się dopiero, kiedy pozna rozliczenia ciepłownicze swojego budynku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

3


Komentarze (155)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ciepło ~Ciepło (Gość)12.01.2024 15:20

Ten samozachwyt Prezesa Marmolajdy do niczego dobrego nie prowadzi

61


Zaradna Pani ~Zaradna Pani (Gość)11.01.2024 20:08

Ja mam pompę ciepła i panele solarne. Oczywiście stać mnie na to i mam piękny duży dom. A wy męczcie się w tych blokach jak kurczaki

414


Pani Prezydent!!! ~Pani Prezydent!!! (Gość)12.01.2024 12:21

Choć nie lubię Chojniaka i uważam, że musi odejść, Sokalski - jak to na prawdziwego Platformiaka przystało - to manipulator, tak jak Pani z Całej, z którą współpracuje i tych pseudofacjatów od demokracji bezpośredniej z Instytutu Demokracji Bezpośredniej w rzeczywistości wspierającej Tuska i ich szajkę. Już po występach Tuska w ciągu ostatniego miesiąca wszyscy normalni wolni Polacy mają dojść tej "brudnej" szoki, bezprawia i pogwałcenia wszystkich norm, co mam nadzieję damy świadectwo w wyborach samorządowych. Żadnych Sokalskich, Chojniaków, Wężyków, Chojniackich, Maciołków, Kociołkow, Pingotów itd.

610


goœć_janek ~goœć_janek (Gość)12.01.2024 13:59

Sprawa ciepła w Piotrkowie nadal nie rozwiązana.

91


chojniak musi odejść ~chojniak musi odejść (Gość)12.01.2024 11:30

Panie Chojniak , dla dobra tego miasta , oraz jego mieszkańców za : drogie ciepło, za drogie śmieci ,za drogie lokalne podatki, za drogą wodę , za nietrafione miejskie inwestycje, za smog , jeden z największych w Europie ,za pajęczynę Chojniaka, za brak pomysłu na rozwój miasta, za butę i arogancje, prosimy bardzo o nie kandydowanie już nigdy więcej na urząd prezydenta miasta.

152


goœć_ala ~goœć_ala (Gość)11.01.2024 17:51

Zarzucali mu, że się nie zna bo pracował w kulturze a tu proszę prawdziwy menadzer

143


Korzystający ~Korzystający (Gość)12.01.2024 10:38

Czytam wypowiedzi p.Krawczyńskiego i muszę to napisać, nadmienię, że nie bazuję na żadnych szacunkach czy prognozach jak to jest w spółdzielni a opieram się na fakturze, którą płacę bezpośrednio do Elektrociepłowni.
Opłata za styczeń w stosunku do grudnia za tzw moc zamówioną wzrosła zaokrąglając o 22%, więc jak to się ma do zapewnień o niewielkim 5% wzroście? cena za GJ ciepła systemowego w naszym mieście wraz z opłatą przesyłową zamyka się w kwocie niecałe 130,00 zł i takie są fakty nie z opowieści prezesów a z faktury dla przykładu GJ wraz z opłatą przesyłową we Wrocławiu wynosi 80,00 zł

51


fajnie ~fajnie (Gość)12.01.2024 10:13

dlaczego płaczecie ,to dopiero początek podwyżek ,tarcza chyba tylko na 6 miesięcy ? chcieliście ekologii i zmiany włądzy ,to macie i słusznie

71


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.01.2024 10:05

Pan Szukalski jest zawsze konkretny może w przyszłości wymieni cały magistrat pod ziemią

30


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.01.2024 10:04

Nie brakuje tu lizusów

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat