Odkrywamy znane i nieznane – sulejowskie Wapienniki

Region Niedziela, 19 lutego 202324
Znajdujące się w Sulejowie jeziorko, jest pozostałością po dawnej kopalni. Zachwyca od lat barwą wody, dlatego też mieszkańcy chętnie wybierają to miejsce jako cel spacerów czy miejsce rekreacji. Prawdziwym rajem nazwali Wapienniki nurkowie, dla których specjalnie zatopiono wiele ciekawych elementów, jak choćby biurko z komputerem i drukarką – imponująco prezentujące się w głębinach.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Wapienniki są pozostałością po kopalni wapienia należącej do Przedsiębiorstwa Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. Zakłady te działały do końca 2002 roku. Wtedy to zamknięto działalność, a pompy odprowadzające wody gruntowe wyłączono. Resztę zrobiła natura, stopniowo zalewając wyrobisko wodą. Ten wyjątkowy lazurowy kolor, czyli barwę raczej niespotykaną w naszej szerokości geograficznej, wody zbiornika zawdzięczają obecności węglanu wapnia. W połączeniu z porośniętymi sosnami zboczami daje to niesamowity widok. Przez to właśnie krajobraz Wapienników przypomina wielu osobom chorwackie wybrzeża, a często jest też nazywany sulejowskimi Malediwami.

 

To trzeci co do wielkości kamieniołom w Polsce, ale jeden z nielicznych, jaki upodobali sobie nurkowie. Całość liczy sobie około 14 metrów głębokości (w najgłębszym miejscu; średnio jest to 6-7 metrów), a lustro wody zajmuje obszar niespełna 14 ha. Na dnie znajdują się nadal pozostałości infrastruktury wykorzystywanej przez kopalnię. To m.in. metalowe schody, pompa, rury czy gąsienice koparek. Z czasem dodano nieco więcej elementów, jak choćby wspomniane już biurko z drukarką. Przejrzystość wody jest spora, a w czerwcu i grudniu liczona na 10 m, co pozwala gołym okiem dostrzec wiele elementów znajdujących się na dnie zbiornika. Wtedy też przyjemność z nurkowania jest ponoć najlepsza.

 

Tak prezentują się Wapienniki z lotu ptaka:

 

 

W wodach Wapienników żyje wiele gatunków ryb. To m.in. szczupaki, okonie, karasie i płocie, jednak ze względu na fakt, że zbiornik jest prywatny, wędkowanie nie jest tutaj możliwe.

 

W czerwcu 2020 roku dzierżawca terenu, na którym znajduje się słynne szmaragdowe jezioro, postanowił zamknąć to miejsce. Pojawiły się taśmy zabezpieczające, fragmenty ogrodzenia i tabliczki informujące o zakazie wstępu na teren Wapienników. Można było na nich przeczytać, że jest to teren prywatny, dla którego nie przewidziano funkcji rekreacyjnych. Decyzje te były powodowane sporą ilością śmieci, jaką pozostawiają po sobie odwiedzający to miejsce.

 

Jednak pomimo zakazów miejsce to nadal przyciąga chętnych do podziwiania cudu natury. Wiele osób decyduje się tu także popływać, choć obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli. Wszystkie te uwagi można znaleźć także na oficjalnym profilu Wapienników na Facebooku.

 

fot. K. Żołądek


Zainteresował temat?

8

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_ziutek ~go?ć_ziutek (Gość)06.08.2023 11:40

Szkoda, że w większości przyjeżdżają tam brudasy i ochlaj mordy. Wyjątek stanowią nieliczni odwiedzający no i oczywiście nurkowie

80


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)06.08.2023 11:20

Jakieś 90 procent ludzi odwiedzających to miejsce to są sąsiedzi z krainy

40


Michał W. ~Michał W. (Gość)06.08.2023 09:58

Przyciąga wielu chętnych do podziwiania tego "cudu natury". Szanowny redaktorze, gdzie ten cud natury? Ewidentnie efekt działania i eksploatacji natury przez ludzi.

80


Mariw ~Mariw (Gość)21.02.2023 09:30

Miejsce ładne na zdjęciach. Pełno śmieci to fakt.

90


JD ~JD (Gość)19.02.2023 18:03

Sulejów mając tak piękne tereny turystyczne mógł to wykorzystać lepiej. Kiedy likwidowano kolejkę do Piotrkowa Trybunalskiego trzeba było zrobić muzeum kolei wąskotorowej w Sulejowie. Była cała infrastruktura i tabor. Można było robić przejazdy do tego miejsca a może też do Przyglowa czy nad Zalew Sulejowski. Stracono wielką szansę.

191


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat