Odkrywamy znane i nieznane – Pałac biskupów kujawskich w Wolborzu

Region Niedziela, 23 maja 20212
Budynek, w którym mieści się dziś Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego, powstał w XVIII wieku. Stanowił siedzibę biskupów kujawskich. Jednak pałac stał w Wolborzu wiele lat przed tym, zanim powstała w nim biskupia rezydencja.
Fot. Wikipedia / Jacek Bogdan Fot. Wikipedia / Jacek Bogdan

Budynek został zbudowany w 1626 roku zaś rezydencję biskupów kujawskich utworzono w latach 1768-1773. Powstała w wyniku przebudowy, której inicjatorem był biskup Antoni Ostrowski. Autorem projektu był Franciszek Placidi – urodzony w Rzymie włoski architekt i rzeźbiarz, jeden z największych twórców późnego baroku.

 


Przebudowa miała na celu utworzenie w Wolborzu letniej rezydencji dla kościelnych dygnitarzy. Ostatecznie przybrała ona postać dwukondygnacyjnej budowli przykrytej czterospadowym dachem. Ściany urozmaicono pilastrami, czyli płaskimi kolumnami umieszczonymi przy samej ścianie. Elewację ozdobiły liczne łuki i ryzality. Budynek pałacu został też symetrycznie wzbogacony oficynami, które zamykają dziedziniec. Teren wokół pałacu otoczono parkiem, wyznaczonym na planie prostokąta i ulokowanego symetrycznie względem osi głównej zabudowań. Po bokach perspektywę podkreślają rzędy lip.

 


Przed budynkiem, na dziedzińcu, znajduje się Pomnik Czynu Grunwaldzkiego, odsłonięty w 1960 r. z okazji 550 rocznicy wymarszu wojsk Władysława Jagiełły z Wolborza na bitwę grunwaldzką.

 


Po wyprowadzce biskupów, budynek stanowił m.in. schronienie dla inwalidów wojennych. Później ulokowano tu siedzibę Hufców Pracy. W roku 1939 część zabudowań strawił pożar. Okres II wojny światowej to czas, gdy w rezydencji biskupiej zaczęli urzędować Niemcy. Po wojnie mury pałacu stały się schronieniem dla uczniów Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, a później stanowiły siedzibę Domu Dziecka i Liceum Pedagogicznego.

 


Pałac można też było zobaczyć na planie filmowym. W 1969 toku obiekt ten stanowił plan plenery do film „Rzeczpospolita babska” w reżyserii Hieronima Przybyła.

 


Dojechać tu bardzo łatwo. Wystarczy wyruszyć z Piotrkowa drogą krajową numer 8 w stronę Warszawy, a po kilkunastu kilometrach zabudowania będą widoczne po lewej stronie drogi.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Anulka ~Anulka (Gość)24.05.2021 15:58

A można tam iść pozwiedzać? Bo z tyłu podobno ładnie.

20


Taka prawda ~Taka prawda (Gość)24.05.2021 12:25

Z Piotrkowa do Wolborza nie jest kilkadziesiąt tylko kilkanaście kilometrów.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat