Odkrywamy znane i nieznane - Muzeum Piwowarstwa w Piotrkowie

Niedziela, 05 czerwca 20224
Coraz cieplejsze weekendy sprzyjają spotkaniom przy grillu, a w polskiej tradycji z pieczoną kiełbaską idzie zazwyczaj piwo. W Piotrkowie tradycje piwowarskie są liczone od 1487 roku, a od 2015 roku działa tu Muzeum Piwowarstwa, które dziś proponujemy odkryć na nowo.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Działające w ramach Centrum Edukacji Browarniczej Muzeum Piwowarstwa pozwala w przystępny sposób zapoznać się z całym procesem produkcji piwa. Od momentu przygotowania słodu, aż po butelkowanie gotowego napoju. To wszystko można dostrzec przechodząc przez poszczególne sale wystawowe. Mamy tu okazję do zapoznania się z każdym detalem procesu produkcji, a do tego możemy poznać historię piotrkowskiego browarnictwa. Począwszy od czasów średniowiecznych, przez rewolucję przemysłową XIX wieku, aż po współczesną produkcję.

 


To jedyne takie muzeum w Polsce. Powstało z inicjatywy pasjonatów „złocistego z pianką” i kierowane jest do jego amatorów. Choć nie tylko, bo tak jak Spoto znany jest z „Krzywego Domku”, tak piotrkowskie Muzeum Piwowarstwa znane jest z „Browaru do Góry Nogami”. Zminiaturyzowana, ale autentyczna instalacja browarnicza jest bowiem zamontowana na… suficie jednego z pomieszczeń. Jest elementem ścieżki dydaktycznej, na której prezentowane są podstawy technologii wytwarzania piwa.

 


Dla zwiedzających przygotowano nie tylko wiele informacji, czy makiet urządzeń służących do produkcji piwa, które można dojrzeć patrząc wysoko w górę. Będąc na miejscu można też dowiedzieć się o różnych piwnych eksperymentach. A mowa o dodatkach, które zmieniają smak tego napitku. Rynek już przyzwyczaił nas, że piwa mogą być smakowe – dzięki aromatom owocowym. Ale czy przyszło komuś do głowy, by sięgnąć po piwo z dodatkiem… czosnku, śledzia czy wędzonego boczku? Byli też tacy, którzy jako składnik warzenia piwa stosowali ogórki i pietruszkę. A o szczegółach z pewnością chętnie opowie przewodnik. Informacje takie znalazły się też na ustawionych w muzeum tablicach.

 


Zwiedzanie obiektu jest możliwe zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. Dla fanów rzemieślniczego wytwarzania złocistego trunku lepsze będzie to drugie rozwiązanie, bo nikt tak nie objaśni procesu produkcji, jak przewodnik. Przy okazji opowie on o znaczeniu browarnictwa w piotrkowskim grodzie, a także wyjaśni co patron Jan Olbracht miał wspólnego z miastem Trybunału Koronnego. Pokaże jak wyglądają chmielowe szyszki, z których powstaje większość gatunków piwa, a opowieść sięgnie daleko poza granice Piotrkowa Trybunalskiego, bo amatorów tego trunku można znaleźć na całym świecie. Każdy niemal kraj może się poszczycić własnym gatunkiem piwa, które może być wytwarzane zarówno przemysłowo, jak też w domowym zaciszu. O czym też podczas wizyty w piotrkowskim muzeum można w szczegółach posłuchać.

 


Muzeum znajduje się tuż przy Rynku Trybunalskim w Piotrkowie, a dokładniej przy ulicy Szewskiej. Całość ekspozycji rozłożono na dwóch kondygnacjach jednej z kamienic. Aby je obejrzeć konieczne jest wykupienie biletu, bo wstęp jest płatny.


Zainteresował temat?

2

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

moczymorda ~moczymorda (Gość)05.06.2022 19:12

Nic tam ciekawego nie ma.

42


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)05.06.2022 15:39

Ile ten bilet kosztuje? Chętnie bym się przeszedl, nie wiedziałem że mamy takie coś w Piotrkowie

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat