Modernizację szkoły w Komornikach rozpoczęto w ubiegłym w roku. W tym czasie uczniowie z tej placówki, korzystali z gościnności Szkoły Podstawowej w Wolborzu. Przeprowadzenie modernizacji było istotne dla polepszenia warunków nauki i pracy.
Przed remontem było tylko 7 sal przeznaczonych do nauki. W związku, z tym dzieci musiały uczyć się na przemian. Kiedy jedna grupa ćwiczyła na WF-ie, wtedy zwalniało się miejsce dla innej klasy. Nie mieliśmy także świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Zajęcia świetlicowe odbywały się w sali lekcyjnej, kiedy nie było prowadzonych w niej zajęć - mówi Dorota Gieszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Komornikach. - Teraz można powiedzieć, że jest to szkoła na miarę XXI wieku. Każda klasa ma swoją salę lekcyjną. Posiadamy nowoczesny sprzęt. Wyposażyliśmy wszystkie pomieszczenia w tablice interaktywne, monitory, pomoce dydaktyczne, czy meble z atestem - dodaje dyrektor.
Nowoczesne warunki mają wpłynąć na poprawę jakości nauczania, ale temu ma także dopomóc wykwalifikowana kadra.
Mamy także więcej nauczycieli, specjalistów m.in. psychologa, czy pedagoga. Z ich pomocy mogą korzystać dzieci i ich rodzice. Uważam, że teraz nasi uczniowie mają równy start w porównaniu z dziećmi ze szkół miejskich - zaznacza Dorota Gieszcz.
Jak zaznacza burmistrz Wolborza Andrzej Jarosz, szkoła została całkowicie przebudowana. Oprócz remontu murów i ścian, odnowiono wszystkie wnętrza i umeblowano je. Natomiast przeprowadzona termo-modernizacja ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, dzięki zainstalowaniu pompy powietrzno-gazowej oraz fotowoltaiki.
Wcześniej były tu stropy drewniane, co było jednym z powodów przeprowadzenia remontu. Zmieniono dach. Dodatkowo trzeba było wydzielić przedszkole ze szkoły podstawowej. Tak został przeprowadzony remont, że uzyskaliśmy efekt nowej szkoły. Wszyscy, którzy pamiętają starą szkołę, wchodząc do tego budynku, twierdzą, że są w zupełnie nowym obiekcie - zaznacza Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.
Przeprowadzenie kompleksowego remontu okazało się bardzo kosztowne. Na ukończenie tej inwestycji wykorzystano 9,6 miliona złotych. Część kosztów pokryto z otrzymanych dofinansowań.
Ostateczna kwota wydatków jest znacznie wyższa, niż zakładał pierwotny kosztorys. Zaznaczam, że rada podjęła decyzję o przeprowadzeniu remontu w ubiegłym roku, kiedy przyznano nam dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotych z programu Polski Ład - mówi Andrzej Jaros - Staraliśmy się jeszcze o kolejną dotację. Nasze zabiegi o pozyskanie dodatkowych środków przyniosły oczekiwany skutek. Z rezerwy premiera przeznaczono dla nas 500 tys. złotych - dodaje Andrzej Jaros.
Nowo wyremontowany budynek zwiedził poseł Grzegorz Lorek, który nie ukrywał zachwytu nad warunkami, jakie będę teraz panować w Szkole Podstawowej w Komornikach.
Jeżeli nie mielibyśmy dookoła pól kukurydzy, to moglibyśmy powiedzieć, że jesteśmy w szkole prywatnej w jakimś mieście, a nie na wsi. Szkoła jest bardzo nowoczesna, piękna, przestronna. W każdej klasie znajduje się monitor interaktywny. Dzieci i młodzież, która będzie uczęszczała do tej szkoły, będzie miała radość z nauki, a rodzice będą bardzo zadowoleni - mówi poseł Grzegorz Lorek.
W nowym roku szkolnym do nauki w Szkole Podstawowej w Komornikach przystąpi 97 uczniów, z czego 34 przedszkolaków. Jak podkreśla dyrekcja tej placówki, duża liczba uczniów z oddziału przedszkolnego pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości liczba uczniów będzie się zwiększać.