- Czym to się skończyło? Poważnym przestępstwem. Rolą policji w takich sytuacjach jest również zapobieganie. Chodzi o to, aby już na samym początku eliminować tego rodzaju zagrożenia. Gdyby w porę policjanci dotarli do tych ludzi i ich wylegitymowali, usunęli ich z tego skweru, nie doszłoby do przestępstwa - mówi młodszy inspektor Dariusz Walichnowski, od 22 lipca komendant miejski policji w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (22 sierpnia) nowy szef policji oficjalnie przedstawił się naszym radnym. W swoim przemówieniu zapowiedział, na czym mu zależy, jakie ma plany i czego można się po nim spodziewać.
Na piechotę skuteczniej
- Najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo na ulicach, na osiedlach, w miejscach publicznych, podczas imprez masowych. Szybka i skuteczna reakcja na zgłoszenie od mieszkańca – to priorytet dla polskiej policji na lata 2013 - 2015. Uważam, że policjanci patrolując ulicę, tzn. przejeżdżając tylko radiowozem, nie są ani widoczni dla mieszkańców, ani skuteczni. Policjant musi dotrzeć do miejsca niebezpiecznego, musi wysiąść z radiowozu, obejść to miejsce, dotknąć tematu, czy to jest park, skwer czy sklep - mówił komendant.
Część policjantów nowy szef policji już przesadził na rowery. Poza tym komendant postanowił dokonać zmiany dyslokacji służb w mieście.
Poznaj swojego dzielnicowego
- Mieszkańcy nie znają swoich dzielnicowych, nie wiedzą w związku z tym, na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć, nie wiedzą, gdzie się zwrócić w określonych przypadkach. Praca dzielnicowego polega nie tylko na represjonowaniu, na zaprowadzaniu porządku, ale też na wszelkiej pomocy, m.in. na informowaniu. Chodzi o wszelkiego rodzaju kampanie społeczne kierowane np. do osób samotnych, które padają ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka”. W ciągu ostatnich 2 tygodni były 3 takie przypadki, 2 skuteczne, 1 nieskuteczny. Ten ostatni okazał się nieskuteczny m.in. dlatego, że policjanci po przeprowadzeniu rozpoznania dotarli do tych miejsc, gdzie mogli pojawić się sprawcy. Okazało się, że dotarli do mieszkańców, którzy wiedzieli, że taka zorganizowana grupa oszustów działa na terenie miasta, spowodowało to bardzo szybką reakcję – mieszkańcy nie dali się po prostu oszukać – mówi szef policji.
Walichnowski przyznał, że kolejna zmiana na stanowisku komendanta w tak krótkim czasie nie jest dobrze odbierana nie tylko przez mieszkańców, ale też samych policjantów, na pewno nie służy pracy jednostki. Podkreślił, że mundurowi pełnią wobec mieszkańców rolę służebną. - Macie prawo oczekiwać wiele od piotrkowskiej policji - powiedział komendant, który zachęca mieszkańców, aby ci zaangażowali się we współpracę z policją, tzn. wskazywali miejsca niebezpieczne w mieście.
W sprawie skarg i wniosków komendant przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach 15.00 - 17.00.
Tekst i fot. as