W pierwszych godzinach akcji wszyscy przebadani kierowcy byli trzeźwi. Do sprawdzania stanu trzeźwości funkcjonariusze drogówki wykorzystują podczas dzisiejszej akcji jedno z trzech urządzeń „AlcoBlow”, który daje nowe możliwości.
W minionym roku w województwie łódzkim funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 9723 kierujących na podwójnym gazie. Do walki z pijanymi kierowcami służba ruchu drogowego została wyposażona w nowe wskaźniki spożycia alkoholu typu “AlcoBlow” zakupione przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Te trafiły także do Piotrkowa.
- W Piotrkowie mamy pięć nowego typu urządzeń. Badania “AlcoBlow” są tańsze, skuteczniejsze, a co najważniejsze – tymi urządzeniami można przebadać więcej osób w krótszym czasie. Nie czeka się na wydruk, nie trzeba nakładać ustnika. Jest to urządzenie na tyle skuteczne, że wystarczy “zamieszać” nim w środku pojazdu – a ono już wykrywa opary alkoholu – to stwarza podejrzenia, że w pojeździe znajduje się osoba w stanie nietrzeźwości. Przystępujemy wówczas do indywidualnego badania – opowiada Artur Szczegielniak, naczelnik Wydział Ruchu Drogowego piotrkowskiej policji.
“AlcoBlow” jest szybkim i prostym w obsłudze bezkontaktowym wskaźnikiem obecności lub nieobecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie jest on dowodowym miernikiem stężenia alkoholu – jego wskazania nie mogą służyć jako podstawa do ukarania. Gdy nastąpi pozytywny wynik badania, jest ono przeprowadzane ponownie przy wykorzystaniu dotychczasowych urządzeń (tj. alkosensora, alkomatu, alkotestu) - pozwoli to na prowadzenie ewentualnych dalszych czynności. Nowe urządzenie posiada dwa tryby pobierania próbki powietrza. Aktywny, kiedy osoba badana za pomocą odpowiednio silnego wydechu uruchamia układ pobierania powietrza, i pasywny, kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Tryb ten stosuje się również do badania zawartości pojemników jeżeli zachodzi podejrzenie, że w pojemniku znajduje się alkohol.
Urządzenie to z całą pewnością będzie efektywnie wykorzystane chociażby podczas takich działań, jak “Trzeźwy poranek”, jak również w trakcie codziennej służby.