Nie tylko Polacy, ale także Ukraińcy, którzy mieszkają aktualnie u polskich rodzin, usiedli do wielkanocnego śniadania

Łódzki Urząd WojewódzkiŁódzkie Niedziela, 17 kwietnia 20221
W Piotrkowie przebywa wiele ukraińskich rodzin. Wspólnie z polskimi, u których znalazły schronienie, przygotowywały świąteczne potrawy i święciły koszyczki. Wśród składanych sobie życzeń, najczęściej wypowiadane były "Spokojnego nieba nad głową".

Ładuję galerię...

Ukraina korzysta z kalendarza juliańskiego, więc ich święta wypadają w innym terminie i jeśli chodzi o Wielkanoc, podobnie jak Polsce, również są ruchome. Święta Wielkanocne w Ukrainie w 2022 roku wypadają 24 kwietnia.

 

Tradycje ukraińskiej Wielkanocy są bardzo zbliżone do polskich. Na świątecznym stole również nie może zabraknąć pisanek, które przygotowuje się w rodzinnym gronie. Kolorową pisankę można także podarować komuś na znak miłości.


Podobnie jak w Polsce, w Ukrainie podczas świąt niezwykle ważna jest święconka, czyli koszyczek. Niektórzy, poza jajkami czy wędlinami, wkładają do niego także twaróg i charakterystyczne przekąski dla dzieci – zefirki, czyli słodkości zrobione z bezy. Po poświęceniu koszyczka Ukraińcy dzielą się jego zawartością z bezdomnymi i potrzebującymi.

 

Z ukraińską kulturą można zapoznać się na wystawie zatytułowanej „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole”, prezentowanej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Znajdują się tam m.in. unikatowe huculskie pisanki i ceramika, pokuckie malarstwo na szkle, stroje z Podola i Huculszczyzny, słynne kilimy z manufaktury w Glinianach, banknoty. Tradycyjną i współczesną kulturę Ukrainy przybliżają wykonane podczas badań terenowych fotografie.

 

Sala wystaw, w aranżacji ukraińskich zabytków, stała się przestrzenią wzajemnego odkrywania kultur - polskiej i ukraińskiej. Ma być też miejscem spotkań rodzin, dzieci szkolnych, wszystkich środowisk chcących podczas zajęć tematycznych, warsztatów, wykładów, prezentacji filmowych i artystycznych uczestniczyć w wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących własnej tożsamości.

 

W zbiorach muzeum znajdują się zabytki pozyskane w okresie międzywojennym oraz podczas wieloletniej współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, Muzeum Etnograficznym we Lwowie, Narodowym Muzeum Ukraińskiej Ludowej Sztuki Dekoracyjnej w Kijowie i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Jak podkreślają twórcy wystawy, jest ona wyrazem solidarności z Ukrainą w trudnym dla niej czasie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_tutejszy ~go?ć_tutejszy (Gość)18.04.2022 17:58

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, że rząd chce znieść podatek PIT dla imigrantów z Ukrainy i Białorusi!!!

20


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat