Nastolatkowie z Piotrkowa budują sondę kosmiczną

Niedziela, 26 listopada 202311
Ma wielkość puszki od napoju, ale naszpikowana jest nowoczesnymi technologiami. Kiedy już powstanie, będzie wystrzelona przez rakietę w kosmos na wysokość 2,5 kilometra. Mowa o CanSat, czyli sondzie kosmicznej budowanej przez piotrkowskich nastolatków.
Fot KMO Kot w Okularach Fot KMO Kot w Okularach

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. Niedawno zakończył się pierwszy etap konkursu, a do drugiej części zakwalifikowała się drużyna piotrkowskich uczniów. Są to członkowie najstarszej grupy Klubu Młodego Odkrywcy "Kot w okularach", który działa w Mediatece 800-lecia w Piotrkowie. Ich opiekunką jest Blanka Cecota, specjalista ds. edukacji Miejskiej Biblioteki Publicznej i nauczyciel fizyki.

 

Piotrkowianie znaleźli się wśród 32 drużyn, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. Są w bardzo prestiżowym gronie, wśród wysoko ocenianych szkół ponadpodstawowych.

Jesteśmy jedyna biblioteką w tym zestawieniu, a nasza drużyna MediaSAT składa się z pięciu chłopaków, którzy są uczniami szkół ponadpodstawowych. Spotkali się w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie uczyłam fizyki i tam zaczęli wspólnie działać. Razem wystartowaliśmy w konkursie „Nauka dla Ciebie”, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wówczas, wraz ze swoim prototypem, zostaliśmy finalistami. Chcieliśmy dalej iść w tym kierunku. Pojawiło się wyzwanie CanSat. Jako ambasador edukacji kosmicznej ESERO Polska pomyślałam o tym, żeby spróbować. Zrobiliśmy to i się udało. Nadal jesteśmy w szoku – relacjonuje Blanka Cecota, podkreślając, że cały ten konkurs to ogromne wyzwanie.

CanSat ma wielkość puszki od napoju, a znajdować będzie się w nim m. in. komputer pokładowy, moduł zasilania i elementy potrzebne do zbierania i analizy danych. Budowa już się rozpoczęła i trwa w budynku mediateki.

 

Fot KMO Kot w Okularach

Rozstrzygnięcie kolejnego etapu, kiedy CanSat będzie już zbudowany i przetestowany, zaplanowano w lutym. Później będzie nas czekał etap końcowy i może zakwalifikujemy się do finału – mówi Blanka Cecota. Budowa to nie tylko kwestie techniczne, ale również wizualne. Projektowane jest m. in. własne logo czy obudowa. - Będziemy teraz przystępować do projektowania całego oprogramowania. Jest to rzeczywiście projekt badawczy na dużą skalę i bardzo duże wyzwanie. Ja jestem zszokowana, że udało nam się przejść już ten pierwszy etap, który polegał na zaprojektowaniu całej misji. Raporty składane są w języku angielskim, co jest oczywiście dodatkowym utrudnieniem. Chłopaki z naszego zespołu są prawdziwymi zapaleńcami i pasjonatami, którzy potrafią dużo osiągnąć – opisuje opiekunka grupy.

Skład grupy tworzą: Fabian Banaszczyk, Dawid Kukulski, Alan Leśniewski, Marcel Baur i Stanislaw Sudowy.

 

Fot KMO Kot w Okularach

 

Ich aktywność naukowa w Piotrkowie nie ogranicza się jednak wyłącznie do budowy kosmicznych urządzeń. Wielokrotnie przygotowywali i obsługiwali stanowiska naukowe. W ten sposób, m.in. podczas nocy bibliotek czy pikników w czasie wakacji, zachęcają do zainteresowania się nauką. Teraz przed astronomicznymi zapaleńcami czas wytężonej pracy. Muszą zbudować sondę, której zadaniem będzie m.in. badanie temperatury czy ciśnienia. Do lutego muszą mieć gotowy projekt, który przejdzie testy.

Część z elementów przyszłej sondy przychodzi do nas gotowych, ale część z potrzebnych sprzętów musimy sami dokupić. W międzyczasie bierzemy także udział w warsztatach organizowanych przez ESERO czy Polską Agencją Kosmiczną. To bardzo wartościowa przygoda – dodaje Blanka Cecota, zaznaczając, że stworzona sonda ma być wystrzelona nad ziemię, a podczas misji będzie zbierać wyznaczone dane.

Młodym odkrywcom gratulujemy wytrwałości, sukcesu i zapału. Na pytanie czego życzyć grupie na najbliższy okres Blanka Cecota odpowiada: dużo wytrwałości, cierpliwości i oleju w głowie. Tego więc życzymy i czekamy na efekty kolejnego etapu prac.


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stratos ~Stratos (Gość)27.11.2023 19:04

Kosmos zaczyna się mniej więcej 100km n.p.m.

03


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)27.11.2023 17:17

Opis tego urządzenia wielce mnie zadziwił, niemniej z pobieżnych obliczeń mi wyszło, że po 23 sekundach od osiągniecia zakładanego pułapu, ta "sonda kosmiczna" efektownie rozdupcy się o ziemię.

Cytuję:
Kiedy już powstanie, będzie wystrzelona przez rakietę w kosmos na wysokość 2,5 kilometra.


Aha, tak swoją drogą, wysokość 2,5 kilometra to mniej więcej poziom szczytów Tatr, ale być może w dzisiejszych czasach nawet taternik z automatu staje się kosmonautą... To nawet Yeti znacznie wyżej łazi, i do tego bez butów. A do zebrania danych pomiarowych z tej wysokości wystarczy zwykły balon, można też poprosić pilota naszego Skyvana, żeby im pomiary zrobił, jak już obniży pułap schodząc do lądowania. Z tej puszki taka "sonda kosmiczna" jak z Ferdka Kiepskiego filozof.
P.S. Ja kiedyś budowałem czołg i szybowiec. Żadnego projektu nie ukończyłem, bo szyby mi się potłukły, a gąsienice zdechły.

22


Realia ~Realia (Gość)27.11.2023 12:27

Czymś dzieci muszą się bawić. Zapewne na tym się skończy, ale może coś z tego wyniknąć.

02


Karyna ~Karyna (Gość)27.11.2023 11:24

Pazie na razie

23


Kuzyn dzeja zi ~Kuzyn dzeja zi (Gość)27.11.2023 10:52

Mój kuzyn skromny chłopak fizyk jądrowy i swiatowid Jay zi leci w kosmos z misja ratowania ziemi i nie chwali się wcale a tu z byle czego takie poruszenie.

04


Prędkość C ~Prędkość C (Gość)26.11.2023 14:31

Kilka osób z Pasażu.R przydało by się zabrać w taką podróż z biletem w jedną stronę.

40


halo 5 ~halo 5 (Gość)26.11.2023 21:45

Brawo dla młodych i zdolnych!! Powodzenia, trzymam kciuki za następne SpaceX!

60


32mq ~32mq (Gość)26.11.2023 19:39

Mam nadzieję że nie robią tego pod wpływem energetyków?

04


Kierunek ~Kierunek (Gość)26.11.2023 19:36

Można z tego wyżyć budując takie sondy? Jeżeli soboty i niedziele będą wolne to nie jest to zły pomysł

04


Dzejsika ~Dzejsika (Gość)26.11.2023 19:23

Czy dzięki temu wynalazkowi będzie teraz szybszy internet? Strasznie wiesza mi się na przeglądaniu rolek w snatczapie też tak macie?

04


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat