Inicjatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Partnerem merytorycznym nagrody jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju działające przy Politechnice Śląskiej. - Wybór laureatów odbywa się w oparciu o realizowane przez dany podmiot projekty i inwestycje z wykorzystaniem funduszy unijnych, krajowych, jak i z budżetu własnego. Pod uwagę brana jest również dbałość o sferę badawczo-rozwojową oraz wpływ na rozwój regionu i lokalnej społeczności - podkreślają członkowie kapituły.
- Ta nagroda to efekt ciężkiej pracy i zaangażowania pracowników Urzędu Gminy, Rady Gminy i jednostek organizacyjnych, ale także współpracy zarówno z innymi samorządami, jaki z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej. Ta współpraca rozpoczęła się już w roku 2011, kiedy zespół prof. Leszka Rutkowskiego stworzył dokumentację dla projektu „Eleader szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gmin: Moszczenica, Ujazd, Będków i Czarnocin” o wartości 13 mln zł i udzielił nam bardzo mocnego wsparcia zarówno na etapie pozyskiwania środków, jak i późniejszej realizacji tego przedsięwzięcia. Sukces, który wspólnie osiągnęliśmy był ogromny - podkreśla wójt Marceli Piekarek.
Projekt MTI obejmuje kompleksowe przygotowanie oraz całkowite uzbrojenie 3,5 ha terenów po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego – od kanalizacji, poprzez drogi i zagospodarowanie terenu, po sieć światłowodową. Do dyspozycji inwestorów będą zarówno gotowe powierzchnie biurowe, jak i działki pod budowę własnych obiektów.
- Głęboko wierzymy w to, że realizacja projektu MTI będzie ważnym sygnałem dla inwestorów, że warto do nas przyjechać i na naszym terenie zainwestować swój kapitał. Z pomocą funduszy europejskich realizujemy również projekt, którego celem głównym jest zwiększenie poziomu handlu zagranicznego sektora MŚP regionu poprzez wzrost powiązań gospodarczych i kreowanie innowacji - zapewnia wójt Piekarek.
Te działania, zdaniem władz gminy ugruntują markę „Moszczenica – najbardziej innowacyjna gmina w Polsce” przyznaną w 2011 roku przez „Rzeczpospolitą” i podkreślą innowacyjny charakter regionu i jego nastawienie na rozwój przedsiębiorczości.