Dyrektorzy szkół byli odpowiedzialni za utworzenie komisji egzaminacyjnych, w których ze względu na strajk nie zasiedli pracownicy danych placówek. Dla niektórych uczniów mogło to być stresujące, że w komisji zasiadają nauczyciele lub pedagodzy, których nie znają. Jednak punktualnie o 9.00 uczniowie rozpoczęli pisanie.
Na początek wiedza o społeczeństwie, historia i język polski. - Najbardziej obawiam się drugiego dnia egzaminów, ponieważ jest to matematyka i przedmioty przyrodnicze. Jeśli chodzi o strajk, nie wywołało to u mnie jakiegoś większego stresu. Nauczyciele nas uprzedzali, że może być strajk, a w komisji zasiądą inne osoby - mówi jeden z piotrkowskich gimnazjalistów.
Według informacji przekazanych przez Danutę Zakrzewską, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, egzaminy bez problemów rozpoczęły się także w powiecie piotrkowskim, tomaszowskim, bełchatowskim, radomszczańskim i opoczyńskim. - Brak wiadomości to dobra wiadomość. Żadna ze szkół nie zgłosiła problemów z rozpoczęciem egzaminu, więc wszystko rozpoczęło się zgodnie z terminem i o godzinie 9.00 uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie zadań. Wszelkie problemy staraliśmy się rozwiązać przed nadejściem tego ważnego dnia - tłumaczy D. Zakrzewska.
Przypomnijmy, że tegoroczny egzamin gimnazjalny jest ostatnim tego typu sprawdzianem ze względu na wygaszenie placówek tego szczebla i wprowadzenie ośmioklasowych podstawówek. Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.