Mieszkańcy bronią parku Belzackiego

Tydzień Trybunalski Środa, 05 lipca 201745
Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego boją się, że przyszłość parku Belzackiego jest zagrożona. Wszystko przez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. „Nie dla bloków kosztem parku i zieleni!” - transparenty z takimi napisami możemy zauważyć na balkonach piotrkowian. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Ładuję galerię...

Czerwone światło zapaliło się mieszkańcom, kiedy na działce zlokalizowanej w sąsiedztwie parku przy Kasztanowej (w pobliżu ul. Energetyków i sąsiedztwie stacji energetycznej) ktoś zaczął gromadzić gruz. Zaalarmowany przez wyborców Jan Dziemdziora wystosował w tej sprawie (sierpień 2016) interpelację. Mieszkańcy przyległych bloków, a także działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Marii Konopnickiej obawiali się, że prowadzona jest tam budowa bez zezwolenia. Inni bali się, że pod nosem wyrasta im składowisko odpadów. Ludzie skarżyli się na zapylenie terenu przy rozładunku i załadunku materiałów. Odpowiedzi radnemu udzielili komendant Straży Miejskiej Jacek Hofman i wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek. Okazało się wówczas, że teren jest już własnością prywatną. - Nie jest tam prowadzona żadna działalność gospodarcza ani budowlana – przeczytał w odpowiedzi J. Dziemdziora. Okazało się również, że na terenie działki składowany był gruz, betonowe kręgi i płyty, ponadto właściciel tego terenu oświadczył, że materiały te zamierza wykorzystać do utwardzenia terenu pod przyszłą budowę. A składowanie materiałów budowlanych nie wymaga szczególnego pozwolenia. Kontrola nie wykazała zanieczyszczenia terenu odpadami komunalnymi.

 

Okazje się, że teren, o którym mowa, miasto sprzedało w sumie trzem osobom (chodzi o 9 działek).

 

Jeszcze w maju tego roku prezydent Piotrkowa zawiadamiał o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Al. Sikorskiego, al. Concordii, drogi projektowanej, Agrestowej i Dworskiej w Piotrkowie Trybunalskim wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Dyskusja nad projektem ma się odbyć 5 lipca o godz. 11.00 w Pracowni Planowania Przestrzennego przy ul. Farnej. Z kolei uwagi w tej sprawie można zgłaszać do 8 sierpnia.

- Projekt zagospodarowania przestrzennego przy ul. Kasztanowej przewiduje zabudowę mieszkaniową wielorodzinną o wysokości do 17 metrów, a miały być domki jednorodzinne – zauważa radny Jan Dziemdziora.

Już w 2015 roku do Pracowni Planowania Przestrzennego wpłynął wniosek o zmianę planu zagospodarowania właśnie po to, aby możliwa była na tym terenie zabudowa wielorodzinna.

 

Tymczasem zawrzało nie tylko na piotrkowskim blokowisku, ale również w internecie. - Park Belzacki. Piękne miejsce w mieście Piotrkowie. Trochę zaniedbane ale... Gdzie indziej w mieście można zobaczyć bobry? Trochę rozrabiają, ale takie ich prawo. Park ten ma też swoją historię. Uwaga! Grozi mu poważne niebezpieczeństwo ze strony developerów piotrkowskich - czytamy na profilu Polecaj w Piotrkowie na Facebooku. - Nowy plan zagospodarowania pozwala na budowę blokowiska tuż za... a właściwie nawet w miejscach, które aktualnie traktujemy jako część parku. Panie Prezydencie, zadbaj o zielone płuca miasta, o miejsce, gdzie matki z dziećmi mogą przyjść pospacerować, gdzie dzieci bez strachu przed ruchem ulicznym stawiają pierwsze kroki na rolkach, rowerkach itp.

Pod postem pojawiły się komentarze mieszkańców. - To wspaniałe miejsce w Piotrkowie. Nie dla blokowiska! Nie dla urzędniczej bezmyślności – pisze Andrzej, a wtóruje mu Marcelina: - Takie piękne miejsce, cieszmy się nim póki nie jest jeszcze zabetonowane.

 

- Obawy mieszkańców nie są bezpodstawne – twierdzi Jan Dziemdziora. - Powstała grupa, której przewodzą młode panie, które podziwiam za ich energię. Chcą po pierwsze doprowadzić do dyskusji na ten temat, a w efekcie do zaniechania jakichkolwiek działań w tym zakresie. Pierwotnie w tym miejscu miało powstać budownictwo jednorodzinne, co wynika ze studium zagospodarowania, co było do przyjęcia. Tymczasem wg projektu zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się w tym miejscu budowę mieszkaniową wielorodzinną z budynkami o wysokości do 14 metrów (w pobliżu parku), trochę dalej od parku nawet do 17 m. Podzielam obawy mieszkańców. Teraz zależy mi głównie na tym, aby ludzie wiedzieli o dyskusji, która ma się odbyć. Uważam, że nie powinniśmy blokować rozwoju miasta, ale powinniśmy uwzględniać także interesy otoczenia, czyli sąsiadów. Wg mnie to właśnie budownictwo jednorodzinne idealnie wpisywało się w ten obszar, a wiadomo, że wprowadzenie tam budownictwa wielorodzinnego spowoduje natężenie ruchu samochodowego, pieszego. Powstanie tam cała infrastruktura typu drogi, chodniki.

 

Biuro Prasowe piotrkowskiego magistratu udostępniło nam treść pisma wystosowanego przez dyrektora Pracowni Planowa do Biura Planowania Rozwoju Miasta. W dokumencie możemy przeczytać, że usadowienie zabudowy wielorodzinnej na tym terenie jest jak najbardziej zasadne. - Jest to rozwinięcie istniejącego sposobu zagospodarowania terenu w tym obszarze. Trudno podzielić twierdzenie, że wprowadzenie w bezpośrednim sąsiedztwie funkcji tożsamej z zabudową nieruchomości przy ul. Energetyków 8 (zabudowa wielorodzinna) będzie wiązało się z uciążliwościami – napisał Paweł Czajka, szef PPP.

 

Okazja do dyskusji na pewno będzie. Przypominamy, że każdy, kto ma cokolwiek do powiedzenia w tej sprawie może pofatygować się na spotkanie, które odbędzie się 5 lipca o godz. 11.00 w Pracowni Planowania Przestrzennego.


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Magda ~Magda (Gość)10.07.2017 20:50

Mieszkam tam od 10 lat, to miejsce jest piękne dlatego, że jest takie jak teraz. Moglam spokojnie chidzić z wózkiem na spacer, dziecko uczyło się jeździc na rowerze i rolkach. W Piotrkowie powstało już tak wiele nowych osiedli, że ludzie mają wybór nie trzeba burzyć tego miejsca. Powinnien tam powstac wielki kompleks rekreacyjny tylko panowie deweloperzy się na tym nie wzbogacą... I w tej sprawie wygra ten kto ma lepsze układy i dłuższe macki. I to nie będa mieszkańcy.

00


Magda ~Magda (Gość)10.07.2017 19:01

Mieszkam tam od 10 lat, to miejsce jest piękne dlatego, że jest takie jak teraz. Moglam spokojnie chidzić z wózkiem na spacer, dziecko uczyło się jeździc na rowerze i rolkach. W Piotrkowie powstało już tak wiele nowych osiedli, że ludzie mają wybór nie trzeba burzyć tego miejsca. Powinnien tam powstac wielki kompleks rekreacyjny tylko panowie deweloperzy się na tym nie wzbogacą... I w tej sprawie wygra ten kto ma lepsze układy i dłuższe macki. I to nie będa mieszkańcy.

00


97-300 97-300ranga05.07.2017 12:06

"Zaalarmowany przez wyborców Jan Dziemdziora" - - - Gdy czytam takie zwroty to ...........................Panie radny pan już nie jesteś milicjantem więc nie zachowuj się pan jak milicjant jesteś pan radnym,a radny powinien pozytywnie działać na rzecz społeczeństwa którego jest członkiem.Skąd nagle taka troska o ten zapyziały kawałek ziemi ,mieszka tam gdzieś w okolicy kolega a może ma pan działeczkę w okolicy i nie chce pan aby jakaś "hołota" zakłócała panu rozmyślania ? Naprawdę uważa pan że bazgroły na prześcieradle zawieszony na balkonie i głosy protestu kilku pańskich wyborców są w stanie wstrzymać tą inwestycję ? A park im. ks. Józefa Poniatowskiego nie jest godzien pańskich wyborców ? Za daleko od chałupy ?

514


97-300 97-300ranga05.07.2017 11:39

Przecież tam nikt prócz amatorów piwka pod chmurka nie chodzi !Budować tam bloki można a nawet trzeba jeśli jest takie zapotrzebowanie społeczne.

416


buffonza ~buffonza (Gość)06.07.2017 06:03

wrony im umilą życie jak postawią bloki zamiast remontować parki niszczą je własnymi siłami mówiąc że robią to dla dobra człowieka to się dzieje w naszym mieście co w warszawie z kamienicami tylko ze zaczynają od parków skwerów itd

30


wlodziooo ~wlodziooo (Gość)05.07.2017 22:35

powołać CBA aby weszli do urzedu miasta

50


97-300 97-300ranga05.07.2017 19:19

Szukam na stronie piotrkowskiego sądu oświadczeń majątkowych sędziów i nie mogę ich znaleźć.Pomoże ktoś?Może to być ciekawa lektura.

13


Turysta ~Turysta (Gość)05.07.2017 21:23

Widzę kolega 97-300 dobrze zorientowany gdzie i kto chodzi na piwko ;-) Ale raczył nie zauważyć, matek z dziećmi, starszych ludzi spacerujących po parku... Idąc dalej tym tokiem rozumowania, powinno się wybudować bloki na "krzywdzie", w Parku Poniatowskiego, na Słowackiego i na rynku... bo tam też piją piwko heheh Celowo pominąłem wiele innych miejsc w Piotrkowie. Czy na prawdę nie ma gdzie w Piotrkowie budować bloków ?! Ale oczywiście to wbrew pozorom znakomita lokalizacja dla developera, spokój cisza, można zacząć sprzedawać mieszkania w cenie np. 4700 zł za metr,,, no chyba, że bliska obecność parku zaniży cenę (w końcu tam piją piwko i "żulernia"...). Developer zwietrzył znakomity interes, tylko ja się pytam, dlaczego miasto nie zwęszyło takiego interesu przekształcając teren pod zabudowę wielorodzinną po sprzedaży działek ?! ;-)

30


Anty komuna ~Anty komuna (Gość)05.07.2017 21:14

Towarzysz Dziamdziora mieszka nieopodal więc nie piszcie że wyborcy go zaalarmowali

52


97-300 97-300ranga05.07.2017 18:56

Artykuł jest tak pokrętnie sformułowany aby czytający odniósł wrażenie że budowa będzie zlokalizowana na jego terenie co oczywiście mija się z prawdą.

27


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat