Mieszkańcy bronią parku Belzackiego

Tydzień Trybunalski Środa, 05 lipca 201745
Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego boją się, że przyszłość parku Belzackiego jest zagrożona. Wszystko przez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. „Nie dla bloków kosztem parku i zieleni!” - transparenty z takimi napisami możemy zauważyć na balkonach piotrkowian. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Ładuję galerię...

Czerwone światło zapaliło się mieszkańcom, kiedy na działce zlokalizowanej w sąsiedztwie parku przy Kasztanowej (w pobliżu ul. Energetyków i sąsiedztwie stacji energetycznej) ktoś zaczął gromadzić gruz. Zaalarmowany przez wyborców Jan Dziemdziora wystosował w tej sprawie (sierpień 2016) interpelację. Mieszkańcy przyległych bloków, a także działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Marii Konopnickiej obawiali się, że prowadzona jest tam budowa bez zezwolenia. Inni bali się, że pod nosem wyrasta im składowisko odpadów. Ludzie skarżyli się na zapylenie terenu przy rozładunku i załadunku materiałów. Odpowiedzi radnemu udzielili komendant Straży Miejskiej Jacek Hofman i wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek. Okazało się wówczas, że teren jest już własnością prywatną. - Nie jest tam prowadzona żadna działalność gospodarcza ani budowlana – przeczytał w odpowiedzi J. Dziemdziora. Okazało się również, że na terenie działki składowany był gruz, betonowe kręgi i płyty, ponadto właściciel tego terenu oświadczył, że materiały te zamierza wykorzystać do utwardzenia terenu pod przyszłą budowę. A składowanie materiałów budowlanych nie wymaga szczególnego pozwolenia. Kontrola nie wykazała zanieczyszczenia terenu odpadami komunalnymi.

 

Okazje się, że teren, o którym mowa, miasto sprzedało w sumie trzem osobom (chodzi o 9 działek).

 

Jeszcze w maju tego roku prezydent Piotrkowa zawiadamiał o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Al. Sikorskiego, al. Concordii, drogi projektowanej, Agrestowej i Dworskiej w Piotrkowie Trybunalskim wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Dyskusja nad projektem ma się odbyć 5 lipca o godz. 11.00 w Pracowni Planowania Przestrzennego przy ul. Farnej. Z kolei uwagi w tej sprawie można zgłaszać do 8 sierpnia.

- Projekt zagospodarowania przestrzennego przy ul. Kasztanowej przewiduje zabudowę mieszkaniową wielorodzinną o wysokości do 17 metrów, a miały być domki jednorodzinne – zauważa radny Jan Dziemdziora.

Już w 2015 roku do Pracowni Planowania Przestrzennego wpłynął wniosek o zmianę planu zagospodarowania właśnie po to, aby możliwa była na tym terenie zabudowa wielorodzinna.

 

Tymczasem zawrzało nie tylko na piotrkowskim blokowisku, ale również w internecie. - Park Belzacki. Piękne miejsce w mieście Piotrkowie. Trochę zaniedbane ale... Gdzie indziej w mieście można zobaczyć bobry? Trochę rozrabiają, ale takie ich prawo. Park ten ma też swoją historię. Uwaga! Grozi mu poważne niebezpieczeństwo ze strony developerów piotrkowskich - czytamy na profilu Polecaj w Piotrkowie na Facebooku. - Nowy plan zagospodarowania pozwala na budowę blokowiska tuż za... a właściwie nawet w miejscach, które aktualnie traktujemy jako część parku. Panie Prezydencie, zadbaj o zielone płuca miasta, o miejsce, gdzie matki z dziećmi mogą przyjść pospacerować, gdzie dzieci bez strachu przed ruchem ulicznym stawiają pierwsze kroki na rolkach, rowerkach itp.

Pod postem pojawiły się komentarze mieszkańców. - To wspaniałe miejsce w Piotrkowie. Nie dla blokowiska! Nie dla urzędniczej bezmyślności – pisze Andrzej, a wtóruje mu Marcelina: - Takie piękne miejsce, cieszmy się nim póki nie jest jeszcze zabetonowane.

 

- Obawy mieszkańców nie są bezpodstawne – twierdzi Jan Dziemdziora. - Powstała grupa, której przewodzą młode panie, które podziwiam za ich energię. Chcą po pierwsze doprowadzić do dyskusji na ten temat, a w efekcie do zaniechania jakichkolwiek działań w tym zakresie. Pierwotnie w tym miejscu miało powstać budownictwo jednorodzinne, co wynika ze studium zagospodarowania, co było do przyjęcia. Tymczasem wg projektu zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się w tym miejscu budowę mieszkaniową wielorodzinną z budynkami o wysokości do 14 metrów (w pobliżu parku), trochę dalej od parku nawet do 17 m. Podzielam obawy mieszkańców. Teraz zależy mi głównie na tym, aby ludzie wiedzieli o dyskusji, która ma się odbyć. Uważam, że nie powinniśmy blokować rozwoju miasta, ale powinniśmy uwzględniać także interesy otoczenia, czyli sąsiadów. Wg mnie to właśnie budownictwo jednorodzinne idealnie wpisywało się w ten obszar, a wiadomo, że wprowadzenie tam budownictwa wielorodzinnego spowoduje natężenie ruchu samochodowego, pieszego. Powstanie tam cała infrastruktura typu drogi, chodniki.

 

Biuro Prasowe piotrkowskiego magistratu udostępniło nam treść pisma wystosowanego przez dyrektora Pracowni Planowa do Biura Planowania Rozwoju Miasta. W dokumencie możemy przeczytać, że usadowienie zabudowy wielorodzinnej na tym terenie jest jak najbardziej zasadne. - Jest to rozwinięcie istniejącego sposobu zagospodarowania terenu w tym obszarze. Trudno podzielić twierdzenie, że wprowadzenie w bezpośrednim sąsiedztwie funkcji tożsamej z zabudową nieruchomości przy ul. Energetyków 8 (zabudowa wielorodzinna) będzie wiązało się z uciążliwościami – napisał Paweł Czajka, szef PPP.

 

Okazja do dyskusji na pewno będzie. Przypominamy, że każdy, kto ma cokolwiek do powiedzenia w tej sprawie może pofatygować się na spotkanie, które odbędzie się 5 lipca o godz. 11.00 w Pracowni Planowania Przestrzennego.


Zainteresował temat?

7

0


Zobacz również

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mom ~mom (Gość)05.07.2017 20:14

Najbardziej skorumpowanym działem jest Architektura i to ona wydaje decyzje. W latach 70/80 gdy pracował tam Wajl...... z Rol..niczej wraz z członkami Z.U.M kręcono wspaniałe lody. Na decyzję, oczekiwanie 3 m-ce i kolejne 3 m-ce na poprawki. A jak jest obecnie ....... ? ? ? ...... przykład ul. Frycza-Modrzewskiego kto wydał zezwolenie na parkan-ogrodzenie w krawędzi jezdni. Czy jest tam bezpiecznie? ? brak chodnika a Architektura śpi
Cenzorze daruj i przepuść.

50


Kardasz ~Kardasz (Gość)05.07.2017 19:21

Gruz jest z wielu ciekawych miejsc. Podobno ktoś ma zdjęcia tego co przywożono.

30


Krzyś ~Krzyś (Gość)05.07.2017 09:46

Oby dostali sraczki za przeproszeniem. Taki cudowny, park z klimatem. Tyle wspomnień. Jest wiele miejsc do budowy nowych osiedli.
Niech ktoś im wybije to z głowy!!!!!

102


ab ~ab (Gość)05.07.2017 08:17

Tylko tam można zobaczyć bobry (z tego co wiem) są kaczki,ponad pół metrowe ryby, mnóstwo ptaków. jest dróżka wysypana żwirem a tak to gzie tam w okolicy się wyciszyć? Iść na dłuższy spacer z psem?

121


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)05.07.2017 17:52

Jeśli bloki będą budowane w sąsiedztwie parku, a nie NA MIEJSCU parku, to chyba i bloki i park mogą razem współistnieć? Być może nawet osiedlenie się dodatkowych mieszkańców w tamtej okolicy sprawi, że park będzie częściej odwiedzany? Może wystarczy jedynie zadbać o stan parku (alejki, drzewostan, nasadzenia, ławki), aby było przyjemnie do niego pójść na spacer, a bloki w pobliżu niech "się budują"? Przy parku Poniatowskiego oprócz budownictwa jednorodzinnego też stoją bloki, a park jakoś istnieje. Wystarczy za przykład wziąć pobliską Łódź - tam jest wiele parków usytuowanych między blokowiskami.
Dbać o park i nie robić afery z byle czego...
A wałek ze zmianą planu zagospodarowania już po sprzedaży działek, to odrębna kwestia...

72


poinformowany ~poinformowany (Gość)05.07.2017 16:47

No to wam powiem,tam będzie stawiać bloki firma Arbud pana Krześlaka,tego samego co stawiał bloki przy Sadowej, i tego,co rozwalił Hawane i stawia tam betonowy szkielet.

40


ciekawy ~ciekawy (Gość)05.07.2017 16:15

Tak się roni pieniądze. Ile włąściciel działki zarobi na takim przekształceniu?

40


sale ~sale (Gość)05.07.2017 15:05

Należy znaleźć kompromis między przyrodą, ludźmi oraz biznesem. Jeżeli tylko Urząd chciał to by się udało.

30


Turysta ~Turysta (Gość)05.07.2017 13:37

Do 97-300. Jak wyśledzenia kto był za to bede wiedział na kogo nie głosować. Chodzi mi o elementarna uczciwość, Dla mnie mogą tam postawić i kosmodrom. Ale chciałbym wiedzieć dlaczego miasto najpierw nie zmieniło planów na zabudowa wielorodzinną, a potem nie sprzedało działek... Metr kwadratowy działki pod zabudowę wielorodzinną jest o 100-200% droższy, dzieki takiemu przedsięwzięciu miasto lekka ręka odpuściło kilka milionów złotych. Bede śledził temat, i sam powiadomię Najwyższa Izbę Kontroli aby zbadała ta sprawe.

131


Konfitury ~Konfitury (Gość)05.07.2017 13:56

Jak dla mnie tam szerzy się patologią. Lepiej osiedle niż pijaczki z okolic mają tam pić.

29


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat