Advertisement

Miał być ozdobą, służy za śmietnik

ePiotrkow Wtorek, 12 kwietnia 202242
Murek z czerwonej cegły, który piesi i kierowcy mogą oglądać w Piotrkowie Trybunalskim w okolicach ronda Sulejowskiego powstał lata temu w ramach jednego z festiwali sztuki. Miał zdobić tę część miasta, niestety wandale i okoliczni konsumenci napojów wyskokowych zniszczyli go i zrobili z niego kosz na śmieci.

Ładuję galerię...

W 2011 roku Piotrków Trybunalski wzbogacił się o kilka nowych dzieł i monumentów. To dzięki pomysłowi Stanisława Piotra Gajdy, ówczesnego dyrektora Ośrodka Działań Artystycznych, który zorganizował kolejną już edycję festiwalu "Skrzyżowania", czyli Międzynarodowych Spotkań Rzeźbiarzy. Jednym z obiektów, który przetrwał do dzisiaj, jest murek na zielonym skwerku między ulicami Sulejowską i Curie-Skłodowskiej, nieopodal ronda Sulejowskiego. Niestety, choć jego ogólny stan nie jest zły, to działalność pseudografficiarzy i amatorów złocistego trunku potężnie go oszpeciła. Wewnątrz instalacji znajduje się bowiem między innymi mnóstwo puszek po piwie. 

Przez lata obiektami, które powstały w ramach "Skrzyżowań" zajmował się plastyk miasta. To stanowisko jednak dawno temu zostało w Piotrkowie wygaszone. Szkoda, bo osoba je piastująca, odpowiedzialna była właśnie za opiekę nad obiektami, które zdobią skwery, parki czy ulice naszego miasta, powstałe także w czasie innych, licznych festiwali sztuki - wyjaśnia Andrzej Hoffman, obecny dyrektor piotrkowskiego ODA.

 

Kto zatem dziś zajmuje się obiektem przy rondzie Sulejowskim? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. 

Ten murek jest nam znany, ale o tym, że może służyć za śmietnik nie mieliśmy świadomości. Skwer go otaczający nasi pracownicy regularnie sprzątają, więc zieleniec jest utrzymywany w odpowiednim porządku. Skoro wiemy już, że także wnętrze omawianego obiektu wymaga naszej interwencji, zapewniamy, że również je oczyścimy - mówi Mikołaj Chmielewski, kierownik Działu Utrzymania Zieleni i Porządku w piotrkowskim ZDiUM-ie.

 Aktualizacja: Po naszej interwencji, śmieci wrzucone do wnętrza instalacji zostały uprzątnięte.

 

A może wy także kojarzycie obiekty, które w zamyśle autorów miały ozdabiać Piotrków, a przez destrukcyjną działalność wandali jest wręcz odwrotnie?


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

AntyEPI ~AntyEPI (Gość)12.04.2022 17:34

Plują na niego, obarczają winami a murek jak ten "typ niepokorny", stoi i daje schronienie. Nie jedno życie tam powstało i nie jedno się zakończy. Lecz pamięć o nim trwać będzie wiecznie albowiem menele ryneczkowi i swołocz poza miejska triumfalne nucić o nim będzie pieśni. VIVAT MUREK PATOLI, VIVAT ARTYZM SPOŁECZNY, czyn oddolny nie rządowy nie mam rymu owy owy.

40


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)12.04.2022 17:32

Latania na starówce jedna sztuka koszt 5 tyś
ciekawe ile za ten murek mieszkańcy zapłacili?

42


Bez Radni ~Bez Radni (Gość)12.04.2022 17:06

To badziewie,potrzebowało projektu,zgody na postawienie,robocizna,materiał
Cena powali nie jednego piotrkowianina

62


zorro ~zorro (Gość)12.04.2022 17:02

Olać ten mur

23


EP ~EP (Gość)12.04.2022 16:08

Do szanownej Redakcji
Ile kosztował ten kiczowaty murek ?

42


Ptaszek ~Ptaszek (Gość)12.04.2022 16:34

Jestem z sulejowa ale ten murek mi imponuje

40


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.04.2022 16:02

Co wam przeszkadza ten murek? Śmieci są wszędzie i chyba nie widzieliście mojego podwórka ta to jest bonanza.

20


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.04.2022 15:51

Wstawić to do mediateki tam jest monitoring i zaraz się złapie tych graficiarzy.

61


Olo ~Olo (Gość)12.04.2022 15:51

A mury runą...

41


Antianti14 ~Antianti14 (Gość)12.04.2022 12:43

Bzdury i głupoty tylko wymyślają w Piotrkowie i za nasze pieniądze... Tak samo jak ta ławeczka multimedialna przy wieży ciśnień, potrzebna jak dziura w moście, a miliony wydane....

122


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat