Matematyka nie taka straszna – wyniki matury 2010

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 12 lipca 20102
Równe dwadzieścia procent tegorocznych piotrkowskich maturzystów nie zdało matury. Wynik nieco gorszy od ubiegłorocznego. Bardzo słabo poradził sobie powiat piotrkowski, uzyskując jeden z gorszych wyników w łódzkim okręgu egzaminacyjnym. Nowością w tym roku była matematyka, która po 25 latach powróciła na maturę jako przedmiot obowiązkowy. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny... W naszym okręgu maturę z tego przedmiotu zdało ponad 86% abiturientów.

Obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym był język polski. Abiturient wybierał również jeden język obcy nowożytny jako język obowiązkowy, jeden z ustalonych przedmiotów oraz matematykę. Znaczna większość maturzystów z naszego okręgu, podobnie jak w ubiegłych latach, wybrała język angielski, a wśród przedmiotów dodatkowych najpopularniejsze były: geografia, biologia i wiedza o społeczeństwie. Egzaminy pisemne można było zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów, mogą przystąpić do poprawki w sierpniu, a wyniki uzyskane na maturze są podstawą rekrutacji na studia.

 

Okręg piotrkowski

 

Egzamin maturalny na terenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi zdało w tym roku 79,3% tegorocznych absolwentów (co jest wynikiem podobnym do ubiegłego roku). W Piotrkowie liczba pozytywnych wyników jest minimalnie wyższa i wynosi równe 80%. W naszym okręgu jest to wynik dość dobry. Jeżeli chodzi o powiat, to zdawalność nie jest już tak zadowalająca. Wynik 68,9% w zestawieniu powiatów łódzkiego okręgu egzaminacyjnego do najlepszych nie należy (jest gorszy od ubiegłorocznego - 76,1%). Warto jednak zaznaczyć, że nie jest najgorszy - w powiecie brzezińskim maturę zdało tylko 56% uczniów. Pocieszeniem może być również to, że tegoroczny wynik jest nieco lepszy od tego z 2008 roku (64,4%).

 

W Piotrkowie najlepiej język polski zdali maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego (uzyskując średni wynik 69,42%). Z matematyki lepsi od nich okazali się rówieśnicy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (średnia - punktów 78,53%). Ci uczniowie zaprezentowali się również najlepiej podczas egzaminu z języka angielskiego, osiągając wysoki wynik 86,26%.

 

W powiecie piotrkowskim najlepiej z polskim poradzili sobie maturzyści z Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Sulejowie (66%). Podobnie sprostali angielskiemu (średnia 76,75%). Matematykę z kolei najlepiej zdali uczniowie Technikum przy ZSR im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie (58,51%).

 

- Tak naprawdę trudno powiedzieć, czy tegoroczna matura była łatwa czy trudna - komentuje wyniki Krzysztof Jurek, kierownik Działu Badań i Analiz Okręgowej komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Dlaczego? - Wszystko za sprawą matematyki. Całościowo chyba nie warto egzaminu porównać do poprzednich, mimo że zdawalność matematyki była dość wysoka. Jest to jednak moja osobista opinia - zaznacza Jurek.

 

Tym, którzy zdali egzamin dojrzałości, życzymy wszelkiej pomyślności na studiach wyższych. Ewentualnym poprawkowiczom - połamania piór w kolejnym terminie.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ela ~ela (Gość)14.07.2010 13:50

Poziom nauczania jest coraz gorszy, należy podnieść poziom wiedzy kadry nauczycielskiej.

00


Aman Amanranga12.07.2010 22:07

Całkiem niezły wynik. Zwłaszcza w obliczu tego, że każdy musi mieć maturę czy jest w stanie ją zdać czy nie. Kiedyś do szkół kończących się maturą szły osoby, które miały w 100% zdać maturę. Wypadki, że ktoś nie zdał matury można było policzyć na palcach jednej ręki a teraz co piąty maturzysta jej nie zdaje. Wniosek z tego, że co piąty nie nadaje się do szkół średnich. Ale jak wiemy w naszym kraju nie ma innej perspektywy jak kiedyś. Lepiej mieć średnie bez matury niż go wcale nie mieć.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat