Obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym był język polski. Abiturient wybierał również jeden język obcy nowożytny jako język obowiązkowy, jeden z ustalonych przedmiotów oraz matematykę. Znaczna większość maturzystów z naszego okręgu, podobnie jak w ubiegłych latach, wybrała język angielski, a wśród przedmiotów dodatkowych najpopularniejsze były: geografia, biologia i wiedza o społeczeństwie. Egzaminy pisemne można było zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów, mogą przystąpić do poprawki w sierpniu, a wyniki uzyskane na maturze są podstawą rekrutacji na studia.
Okręg piotrkowski
Egzamin maturalny na terenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi zdało w tym roku 79,3% tegorocznych absolwentów (co jest wynikiem podobnym do ubiegłego roku). W Piotrkowie liczba pozytywnych wyników jest minimalnie wyższa i wynosi równe 80%. W naszym okręgu jest to wynik dość dobry. Jeżeli chodzi o powiat, to zdawalność nie jest już tak zadowalająca. Wynik 68,9% w zestawieniu powiatów łódzkiego okręgu egzaminacyjnego do najlepszych nie należy (jest gorszy od ubiegłorocznego - 76,1%). Warto jednak zaznaczyć, że nie jest najgorszy - w powiecie brzezińskim maturę zdało tylko 56% uczniów. Pocieszeniem może być również to, że tegoroczny wynik jest nieco lepszy od tego z 2008 roku (64,4%).
W Piotrkowie najlepiej język polski zdali maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego (uzyskując średni wynik 69,42%). Z matematyki lepsi od nich okazali się rówieśnicy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (średnia - punktów 78,53%). Ci uczniowie zaprezentowali się również najlepiej podczas egzaminu z języka angielskiego, osiągając wysoki wynik 86,26%.
W powiecie piotrkowskim najlepiej z polskim poradzili sobie maturzyści z Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Sulejowie (66%). Podobnie sprostali angielskiemu (średnia 76,75%). Matematykę z kolei najlepiej zdali uczniowie Technikum przy ZSR im. Juliusza Poniatowskiego w Czarnocinie (58,51%).
- Tak naprawdę trudno powiedzieć, czy tegoroczna matura była łatwa czy trudna - komentuje wyniki Krzysztof Jurek, kierownik Działu Badań i Analiz Okręgowej komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Dlaczego? - Wszystko za sprawą matematyki. Całościowo chyba nie warto egzaminu porównać do poprzednich, mimo że zdawalność matematyki była dość wysoka. Jest to jednak moja osobista opinia - zaznacza Jurek.
Tym, którzy zdali egzamin dojrzałości, życzymy wszelkiej pomyślności na studiach wyższych. Ewentualnym poprawkowiczom - połamania piór w kolejnym terminie.