Advertisement

Marszałkowie do pracowników PCMD: My Was potrzebujemy

ePiotrkow Poniedziałek, 24 października 202267
My Was potrzebujemy - to słowa wicemarszałków województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby i Piotra Adamczyka do pracowników Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Podczas poniedziałkowego spotkania było dużo emocji, ale nie zabrakło także konkretów.

Ładuję galerię...

Spotkanie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski. Udział wzięli w nim także m.in. dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, starosta Piotr Wojtysiak, dyrektor PCMD Arkadiusz Olędzki oraz przede wszystkim pracownicy PCMD.

Atmosfera była gorąca, a emocji nie brakowało. Padło wiele pytań i mnóstwo tłumaczeń. Nie wszystkie spotkały się ze zrozumieniem pracowników. Kilka razy usłyszeć można było ironiczne brawa, a po jednym z ostrzejszych fragmentów dyskusji dyrektor PCMD oświadczył, że składa wypowiedzenie ze swojej funkcji i wyszedł z sali. 

 

Na początku spotkania wicemarszałek Piotr Adamczyk wyjaśnił jego cel i podkreślił, że przyjechał do Piotrkowa, aby rozwiać wątpliwości wynikające z doniesień medialnych. Pojawiały się one po uchwaleniu przez Radę Powiatu uchwały o zmianie statutu PCMD oznaczającej de facto likwidację oddziałów szpitalnych. 

Podjęte uchwały przez Radę Powiatu przyjąłem ze zdziwieniem i ubolewaniem. Na spotkaniu z panem starostą prosiliśmy i apelowaliśmy o to, aby nie likwidować oddziałów dopóki nie dojedzie do ewentualnego porozumienia w sprawie przejęcia świadczeń medycznych. Stało się jednak inaczej - mówił Piotr Adamczyk, przypominając historię z 2019 roku, kiedy Urząd Marszałkowski chciał przejąć szpital powiatowy. - Dziś staramy się wyjść do mieszkańców Piotrkowa i powiatu z takim kołem ratunkowym. Zależy nam, aby dalej były realizowane te newralgiczne świadczenia. Mam na myśli świadczenia ginekologiczno-położnicze, pediatryczne i neonatologiczne. Dla lokalnej społeczności są one priorytetowe. Wykorzystując szpital wojewódzki chcemy, aby one stąd nie zniknęły - podkreślał wicemarszałek Adamczyk. 

 

Na spotkaniu kilkukrotnie podkreślono, że szpital wojewódzki może przejąć te świadczenia, ale warunkiem jest użyczenie budynku, bezpłatne przekazanie sprzętu oraz - przede wszystkim - zatrudnienie pracowników. Obecny na spotkaniu starosta Wojtysiak podkreślał, że jest otwarty na wszelkie propozycje, aby tylko te świadczenia pozostały w Piotrkowie. 

Bardzo dziękuję za tą ofertę, którą Urząd Marszałkowski przedstawił. Zadeklarowaliśmy wszelką gotowość do współpracy, ponieważ zależy nam, aby te świadczenia zostały w Piotrkowie. Gdyby tak nie było, nie dokładalibyśmy tych milionów na funkcjonowanie szpitala oraz nie inwestowali w modernizację budynku PCMD. Nie dochodzi do połączenia szpitali, więc zadeklarowaliśmy użyczenie obiektu oraz przekazanie sprzętu. Pracują nad tym zespoły robocze, które to wszystko regulują - mówił starosta Wojtysiak.

 

Najwięcej emocji i wątpliwości wzbudza kwestia pracowników. Do tej pory nie było żadnej informacji, na jakiej zasadzie ten "transfer" personelu miałby się odbyć. Po raz pierwszy na poniedziałkowym spotkaniu padła konkretna informacja, iż pracownicy dostaną wypowiedzenia z PCMD, a kwestia zatrudnienia w szpitalu wojewódzkim będzie sprawą indywidualnych rozmów między pracownikami a dyrekcją szpitala na ul. Rakowskiej. 

W grę nie wchodzi przejęcie pracowników na podstawie artykułu 23[1] kodeksu pracy (przeniesienie pracownika do innego pracodawcy na dotychczasowych zasadach pracy - red.). Podejmując decyzje musimy to robić odpowiedzialnie. Fantazja w prowadzeniu podmiotu leczniczego doprowadziła do tego, że dziś jesteśmy w tym miejscu. Nie rozmawiamy o paragrafie 23[1], ponieważ jest to niemożliwe i dla was niekorzystne - mówił marszałek Ziemba, a jego słowa spotkały się z głośną aprobatą osób zasiadających w sali. 

Z informacji przekazanych przez dyrektora PCMD wynika, że pracownikom szpitala zostaną wręczone wypowiedzenia. Zdaniem Tomasza Olędzkiego taki dokument otrzyma około 100 osób.

Problem pojawia się w przypadku pracowników, którym zostało mniej niż cztery lata do emerytury. Są oni w okresie chronionym i nie można im wręczyć wypowiedzeń. Jest to spora część pracowników PCMD. Z informacji, które padły na spotkaniu wynika, że te osoby musiałyby złożyć wypowiedzenie lub rozwiązać umowę za porozumieniem stron (a tym samym pozbawić się odprawy - red.). W przeciwnym wypadku pozostaną pracownikami PCMD, ale nikt nie wie, co ci pracownicy mieliby robić po zamknięciu oddziałów szpitalnych. 

 

Wiadomo, że pracownicy szpitala przy ul. Roosevelta otrzymają wypowiedzenia. Wiadomo także, że PCMD rozwiąże kontrakt z NFZ-em i przestanie świadczyć usługi szpitalne z dniem 31 stycznia. Czy od 1 lutego przejmie je szpital wojewódzki? Czasu na załatwienie wszystkich formalności jest niewiele, ale sprawa jest cały czas otwarta. Wychodzący ze spotkania pracownicy byli zadowoleni, że do niego doszło, ale nadal nie wiedzieli, co będzie w przyszłości. 

Cały czas będziemy dyskutować i zobaczymy, co to przyniesie. Mamy spotykać się teraz oddziałami, aby omawiać warunki zatrudnienia. Chcemy wiedzieć, na czym stoimy, bo na razie to jeszcze spełzło na niczym - mówiła jedna z pracownic szpitala.Nie uspokoiliśmy się, a emocje wciąż są ogromne. Dowiedzieliśmy się, że połowa zespołu otrzyma odprawy, a druga połowa będzie nadal pracowała. Nie wiemy, na jakich stanowiskach i nie wiemy, kogo w tych pustych ścianach będziemy leczyć - mówiła kolejna.

Czas nagli. Do końca stycznia czasu dużo nie ma, za to ustaleń jeszcze wiele. Jak to się skończy? Nasi reporterzy do tej sprawy będą na pewno jeszcze niejednokrotnie wracać. 

 

 


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_ ~goœć_ (Gość)25.10.2022 16:30

PiS daje coraz mniej na powiaty i gminy aby rozwalić system a teraz pokazuje się jako zbawca narodu. Obłuda pewnych osób nie zna granic, mają za nic człowieka a tylko stołków pilnują

42


Gość... ~Gość... (Gość)25.10.2022 19:32

PSL obsadził stanowiska w urzędzie a zarządzanie takie jaka partia

12


Eskulap ~Eskulap (Gość)25.10.2022 20:57

Nienawiść do PIS, niektórym zasłoniła rzeczywistość. Tak się składa, że szpitalem od reformy samorządowej rządzi powiat i on ponosi wyłączną odpowiedzialność. Ostatnim dyrektorem, który samodzielnie zarządzał szpitalem był dr Banaszek. Pozostali byli sterowalni przez wybitnego specjalistę od zarzadzania służbą zdrowia Pana Wojtysiaka.
I tylko On jest odpowiedzialny za obecny stan. Jego nieomylność spowodowała, że rzeczowe argumenty nie znajdowały posłuch. Wyznawał zasadę, że dobry dyrektor to taki co nic nie robi i nie ma pomysłów, czym większy dług tym lepiej, Zastanawiam się co robiła Rada Społeczna Szpitala, co robili Radni Powiatu, czy aby interesował Ich szpital. Po co, kiedy " mamy" pełne zaufanie do Starost. Rada Społeczna i Rada Powiatu to zwykli "klakierzy"
Cieszę się, że dług szpital jest tak wysoki, to swoista nagroda dla Powiatu, za "prawidłowy nadzór"

52


ciekawe ~ciekawe (Gość)25.10.2022 09:14

ciekawe jak to będzie rozwiązane z domami jednorodzinnymi, w których mieszkają dwie rodziny i są dwa piece węglowe. Już na dodatku węglowym tylko jedna rodzina dostała dodatek, bo drugiej się nie należał według zmienionych przepisów (pomimo dwóch oddzielnych źródeł ogrzewania!). Czy tutaj tez tak będzie, że kto pierwszy ten kupi od gminy taniej, a druga rodzina będzie stratna...

21


Sulejow ~Sulejow (Gość)25.10.2022 12:43

Dlaczego nigdzie się nie pisze, że w Sulejowie ponad 100 osób traci pracę na cegielni. To prywatna firma, ale upada powoli bo nikt nie kupuje obecnie cegły, a prócz tego gaz i prąd pracodawców zabija. Rachunki 10-krotnie wyższe. Z czego płacić pracownikom??!!! Jak spłacać kredyty??!!

52


Jarosław ~Jarosław (Gość)24.10.2022 19:56

A gdzie Pani Czechowska, już dawno wypisała się z pracy w szpitalu...bo czuła pismo nosem.Gdzie teraz pracuje?

150


Fasy ~Fasy (Gość)26.10.2022 07:59

Za pisu to pozostanie ciemność i zimno. Np a dla swoich w spółkach teraz robota na 6 lat do przodu taką ustawę robią

20


brawo ~brawo (Gość)25.10.2022 15:18

brawo dla marszałków. dziękujemy za chęć pomocy piotrkowiankom

06


Baas ~Baas (Gość)24.10.2022 21:18

Pis doprowadzi do ruiny całe państwo

209


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)25.10.2022 17:56

Budują magazyny bedzie praca.

10


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat