- Bardzo mi zależało na tym spotkaniu, bo bardzo chciałem usłyszeć od państwa, co możemy zrobić w naszej wspólnej walce ze skutkami epidemii. Chciałem poznać państwa opinie, zanim uruchomimy zapowiedziane i przygotowywane programy wsparcia dla firm z naszego regionu – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
Marszałek poinformował o kolejnych programach wsparcia dla przedsiębiorców. W połowie maja planowany jest konkurs, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na bezzwrotne dotacje dla firm zainteresowanych szeroko rozumianym przeprofilowaniem prowadzonej działalności, a nawet zupełną zmianą branży. Pieniądze z dotacji będzie można przeznaczyć, m.in., na zakup maszyn i urządzeń, szkolenia pracowników czy nabycie rozwiązań teleinformatycznych.
- Ma to dać przedsiębiorcom narzędzia do działania w najbliższej, a może nawet w dalszej przyszłości – mówił Grzegorz Schreiber.
Kolejna forma wsparcia, nad którą marszałek pracuje wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, to dotacje lub pomoc zwrotna na finansowanie kapitału obrotowego.
- Będzie to produkt o szerszym kształcie, adresowany nie tylko do mikro, małych i średnich firm, ale także do dużych przedsiębiorstw – zapowiada Grzegorz Schreiber. – Ustalamy szczegóły z panią minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Chcemy go z rządem przygotować tak, by był jednolity, niezależnie od źródła finansowania.
Jak precyzuje marszałek, warunki tego wsparcia ustalane są właśnie przez region w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Rozwoju, gdyż mają być uniwersalne dla całego kraju i dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw. Pieniądze z tego wsparcia będzie można wykorzystywać na zakup materiałów, towarów i surowców, czyli wzmocnienie kapitału obrotowego przedsiębiorstw.
Grzegorz Schreiber potwierdził też zapowiadane wcześniej rozwiązania. Na przełomie kwietnia i maja z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli pożyczki JEREMIE i JEREMIE 2 i w związku z epidemią COVID-19 znaleźli się w sytuacji utrudniającej spłatę zobowiązań. Samorząd województwa łódzkiego, w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wprowadził udogodnienia, które mogą pomóc rozwiązać te trudności - między innymi, wydłużenie okresu finansowania, wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych, czy negocjowanie obniżenia oprocentowania. Również na przełomie kwietnia i maja będzie się już można ubiegać o nowe, bardzo korzystne pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego. Będą one bardzo nisko oprocentowane - już od 0,1%, a przedsiębiorcy nie poniosą dodatkowych opłat i prowizji w związku z ich przyznaniem. W naszym województwie będzie do podziału 5O milionów złotych. Pożyczkę będzie można wykorzystać na pokrycie niezbędnych wydatków, np. wypłatę wynagrodzeń, na zobowiązania publiczno-prawne, ale również na inwestycje, na przykład na zakup maszyn lub sprzętu. Pożyczki będą zawierać opcję karencji w spłacie oraz stosowanie wakacji kredytowych.
Marszałek i przedsiębiorcy ustalili, że będą kolejne spotkania.