Legionistów nie od razu witano z entuzjazmem

Niedziela, 01 grudnia 201316
Zbieranie materiałów zajęło około 5 – 6 lat. Samo pisanie – pół roku. Efekt – książka pt. „Legiony Polskie w Piotrkowie Trybunalskim 1914 – 1917” doktor Marty Walak. W piątek (29 listopada) w piotrkowskim Muzeum odbyło się spotkanie z autorką i promocja książki.
Fot. A. WiktorowiczFot. A. Wiktorowicz
Fot. A. Wiktorowicz

To szesnasta pozycja serii wydawniczej „Biblioteka - Piotrków 800” wydawanej nakładem Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

- Ta tematyka nurtowała mnie od dawna, ale ciągle odkładałam ją na właściwą chwilę. Taką właściwą chwilę znalazłam po skończeniu mojej pracy doktorskiej. Materiały zbierałam jeszcze podczas pisania doktoratu. A było ich sporo. Bardzo dużo informacji znalazłam w zbiorach Archiwum Państwowego Miasta Krakowa (zbiory Naczelnego Komitetu Narodowego). Wiele też odnalazłam w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Olbrzymią skarbnicą było dla mnie również Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie – mówi autorka, dr Marta Walak, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 1914 – 1918 Piotrków był jednym z najważniejszych ośrodków niepodległościowych. - Później – w okresie międzywojennym – utracił tę pozycję i już do niej nie wrócił – opowiada dr Marta Walak i zachęca do poznania tego fragmentu naszej historii.

 

- Czytelników może zaskoczyć kwestia postrzegania oddziałów legionowych przez społeczeństwo Piotrkowa Trybunalskiego. W tej chwili Legiony Polskie są dla nas kultową jednostką utożsamianą z postacią Józefa Piłsudskiego. Natomiast w roku 1914, kiedy pierwsi legioniści pojawili się na ulicach Piotrkowa, nie zostali przyjęci entuzjastycznie. Są dowody – meldunki oficerów, którzy piszą wręcz o niechęci lokalnej społeczności, o bardzo dużej rezerwie tak miejscowej inteligencji, jak i miejscowego chłopstwa. Zmianę postaw można obserwować późną wiosną 1915 r. Wtedy idea propagowania formacji legionowych zaczyna docierać do mieszkańców. Spotkania, wiece, widok legionowego munduru oddziałuje na świadomość Polaków. Wtedy też oficerowie werbunkowi dostrzegają zmianę mentalności, a to oczywiście przekłada się na rekrutację. Zwiększa się liczba chętnych – dodaje. - Mam nadzieję, że czytelników zainteresuje ta tematyka, że zachęci do poszukiwania w swoich rodzinach korzeni legionowych – zachęca do lektury autorka „Legionów Polskich w Piotrkowie 1914 – 1917”.

 

W promocji książki udział wzięli członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Jednostka Strzelecka 1231 w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Do tej pory w serii „Biblioteka Piotrków 800” ukazały się:

1. Zenon Bartczak „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.”;
2. Wiesław Zbigniew Saciński „Piotrkowski Hufiec ZHP 1945-2005”;
3. Tadeusz Nowakowski „Piotrków w dziejach Polskiego Parlamentaryzmu”; ukazała się też wersja w języku angielskim „Piotrków in the History of Polish Parliamentarism”;
4. Jerzy Kissoń-Jaszczyński „Kiedy się wypełniły dni…”;
5. Aleksy Piasta „Piotrków Trybunalski w latach pierwszej wojny światowej”;
6. Rafał Orlewski „Ptaki nadziei”;
7. Praca zbiorowa: Zbigniew Biedny, Marcin Gąsior, Mirosław Ratajski, Remigiusz A. Niedźwiecki, Mariusz Podmunicki, Zbigniew Skiba „Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Oddział im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim 1908-2008”;
8. Anna Rzędowska i Beata Hałaczkiewicz „Historia piotrkowskich Żydów (do 1939 roku)”;
9. Piotr Stefaniak „Dzieje klasztoru mniszek dominikańskich w Piotrkowie Trybunalskim”;
10. Piotr Andrzej Głowacki „Życie gospodarcze Piotrkowa Trybunalskiego w latach 1793-1914”;
11. Ben Giladi „Opowieść o jednym mieście”;
12. Zenon Bartczak „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie Trybunalskim 1856-2006”;
13. Robert Rudnicki „Obóz Narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w Latach 1919-1939”;
14. Lucjan Czesław Kobędza „Pszczelarstwo na Ziemi Piotrkowskiej”;
15. Zygmunt Tenenbaum „Gawędy o dawnym Piotrkowie * Memuary” - opracowanie i wstęp Jerzy Kisson-Jaszczyński.

 


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mnie to ciekawi ~mnie to ciekawi (Gość)02.12.2013 22:22

Mnie to ciekawi kiedy wydadzą książki o TPS-ie, III LO, Budowlance, Technikum Maszyn Górniczych, Ekonomiku, Medycznym i szkołach podstawowych, o medykach, pielęgniarkach i lecznictwie z uwzględnieniem szpitali jakie były w P.T., o światku prawniczo-policyjno-milicyjnym i związanym z tym aferami i zbrodniami, o rzemiośle i rzemieślnikach, o handlu i kupcach, o hotelach i gastronomii piotrkowskiej, itd. itp. Jeszcze są do opisania sport, muzyka, sztuki plastyczne, architektura, dużo tego, a właściwie bardzo dużo ludzi tworzących piotrkowską rzeczywistość. Ta seria "Biblioteka Piotrków 800" bardzo słabo idzie. Myślałem jak ją zapowiadano, że obejmie wszystkie przejawy życia społecznego Piotrkowian i Piotrkowa. Ale wydaje mi się, że nie ma w niej jakiejś linii przewodniej i wszystko odbywa się na zasadzie, no właśnie, jakiej......

00


Do Mr Na zdziwienie ~Do Mr Na zdziwienie (Gość)02.12.2013 19:49

Aż ku.wa odpiszę cytując:
"Piotrków międzywojenny jest jednak słaby - mało zdjęć, do większości autorka nie dotarła, nie wspominając już o koszmarnym tekście obnażający totalny brak wiedzy Autorki. I dawać za to 70 złotych?" - jak się znasz to napisz lepiej, postaraj się o kasę, zbierz, zeskanuj, etc....

00


Na zdziwienie ~Na zdziwienie (Gość)02.12.2013 10:30

"Zdzwiony" napisał(a):
A ja się pytam dlaczego w tym cyklu nie ma dwóch, moim zdaniem, najlepiej sprzedających się książek traktujących o Piotrkowie i jego historii, autorstwa p. Agnieszki Warchulińskiej: Piotrków filmowy i Skrzydła nad Piotrkowem.
Tymczasem znalazła się pozycja traktująca o pszczelarstwie, nie ujmując pszczołom :)
Biblioteka wzajemnej chojniakowej adoracji.


Może dlatego, że Piotrków 800 wydaje monografie naukowe (wyjątkiem są poezje Orlewskiego), a nie albumy tematyczne, których wydanie jest zresztą droższe ze względu an korzystanie z lepszego papieru.
Co do albumów Pani Warchulińskiej to oprócz Piotrkowa międzywojennego nie czytałem (oglądałem) żadnego. Piotrków międzywojenny jest jednak słaby - mało zdjęć, do większości autorka nie dotarła, nie wspominając już o koszmarnym tekście obnażający totalny brak wiedzy Autorki. I dawać za to 70 złotych?

00


Zdzwiony ~Zdzwiony (Gość)02.12.2013 09:40

A ja się pytam dlaczego w tym cyklu nie ma dwóch, moim zdaniem, najlepiej sprzedających się książek traktujących o Piotrkowie i jego historii, autorstwa p. Agnieszki Warchulińskiej: Piotrków filmowy i Skrzydła nad Piotrkowem.
Tymczasem znalazła się pozycja traktująca o pszczelarstwie, nie ujmując pszczołom :)
Biblioteka wzajemnej chojniakowej adoracji.

00


cały Piotrków ~cały Piotrków (Gość)02.12.2013 06:07

Za dużo zainteresowanych na tej promocji, patrząc na foty to nie było. Świadczy to o Piotrkowie, a właściwie o mieszkańcach, a najbardziej o tzw. "elicie" intelektualnej Piotrkowa. Nie widać nauczycieli historii szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. Mnie to dziwi jedna rzecz, że książki: o filmach 'kręconych' w Piotrkowie, o lotnisku w naszym mieście, o klubie sportowym "Concordia", o drugim największym klubie sportowym, a właściwie o sekcji żeńskiej piłki ręcznej w "Piotrcovii" nie były wydane w serii "Biblioteka Piotrków 800". Miasto strzeliło sobie samobója w stopę. Jacy mieszkańcy takie 'elydy' i takie 'wadze'. Przykro, smutno i żal.

00


luzik ~luzik (Gość)01.12.2013 23:16

"Legionistów nie od razu witano z entuzjazmem" ...
Widać dawni Piotrkowianie mieli więcej rozumu niż piotrkowianie współcześni, którzy każde pierdnięcie marszałka opisują wyłącznie złotymi zgłoskami.
To na jutro, żebyście mogli już od samego rana smarować te swoje prawomyślne i bałwochwalcze "przemyslenia".

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat