Kwalifikacja wojskowa w powiecie piotrkowskim trwa

Region Niedziela, 25 lutego 202433
Od początku lutego panowie z powiatu piotrkowskiego biorą udział w kwalifikacji wojskowej w powiecie piotrkowskim. Młodzi mężczyźni wzywani są przed Powiatową Komisję Lekarską, która ocenia ich zdolność do pełnienia służby wojskowej. Sprawdziliśmy, jak przebiega cały proces przeprowadzania kwalifikacji wojskowej.
fot.: M. Adamczyk fot.: M. Adamczyk

Aby udać się na kwalifikację wojskową, trzeba dotrzeć do Centrum Hawana w Piotrkowie przy ul. Narutowicza 9/13, gdzie w tym roku została umieszczona Powiatowa Komisja Lekarska.

W tym roku wzywani do kwalifikacji wojskowej są panowie urodzeni w 2005 roku, a także kobiety, które mają zawody przydatne dla wojska, czyli lekarze, stomatolodzy, weterynarze. Jest to zadanie cykliczne realizowane przez powiat co roku. Każdy kolejny rocznik, który kończy 19 lat, podlega kwalifikacji wojskowej. Nie ma to związku z obecną sytuacją, która dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówi Karolina Recheta, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.

Przybywający do Centrum Hawana po wejściu do budynku muszą najpierw wylegitymować się z dokumentu osobistego. Następnie są kierowani do lokalu nr 106, gdzie odbywa się kwalifikacja wojskowa. Tam młodzi mężczyźni muszą się zarejestrować. Przy sobie trzeba mieć dowód osobisty, do tego dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje, a także dokumentację medyczną z ostatnich 12 miesięcy.

 

Potem panowie kierowani są do gabinetu psychologa.

Od dwóch lat prowadzone są także badania psychologiczne. Ma to ogromne znaczenie dla osób kwalifikowanych. Ten proces odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie panowie dostają ankietę do uzupełnienia, a w drugiej części odbywa się indywidualna rozmowa na podstawie ankiety oraz zadaję dodatkowe pytania - mówi Katarzyna Prus, psycholog.

Po odbyciu wizyty psychologicznej panowie kierowani są na badanie lekarskie.

Oceniamy stan zdrowia fizyczny oraz psychiczny. Ocena następuje na podstawie wywiadu oraz badania lekarskiego, a także na podstawie dokumentacji leczniczej, szpitalnej, jaką przyniósł ze sobą młody mężczyzna. Możemy także korzystać również z pomocy konsultantów specjalnie powołanych na ten cel. W naszym przypadku są to konsultanci ze szpitala w Radomsku. Wysyłamy tam w przypadkach wątpliwości dotyczących zdrowia (zdolny/niezdolny do służby wojskowej), kiedy wahamy się, jaką kategorię przyznać - mówi Henryk Wereszczyński, lekarz Powiatowej Komisji Lekarskiej.

Wyróżnia się cztery kategorie wojskowe:

 

 „A” – zdolny do służby wojskowej

 „B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej);

 „D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

 „E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Przyznana kategoria zależy od stanu zdrowia kandydata do służby. Najczęściej są to ludzie zdrowi. Jest bardzo niewielki procent niezdolnych zupełnie do służby albo niezdolnych do służby w czasie pokoju. To już muszą być bardzo poważne schorzenia natury psychicznej i fizycznej. Przebyte operacje, które powodują upośledzenie czynności ustroju, który nie kwalifikuje się do służby wojskowej albo schorzenia przewlekłe, których nie ma możliwości wyleczenia. W większości są teraz mężczyźni bardzo dobrze zdrowotni pod względem wzrostu i wagi. Oczywiście zdarzają się też osoby otyłe. - mówi Henryk Wereszczyński.  Badanie nie jest stresujące. Odbywa się ono za parawanem. Mężczyzna bada mężczyznę - dodaje lekarz.

A jakie odczucia mają panowie, którzy przeszli kwalifikację wojskową?

Bardzo dobre mam odczucia po przebyciu komisji. Przeszedłem wizytę u psychologa oraz badanie lekarskie, podczas którego sprawdzana jest m.in. koordynacja ruchowa, badanie wzroku, czy słuchu - mówił jeden z mężczyzn po przebyciu kwalifikacji wojskowej.   

Po badaniu lekarskim osoba oczekuje na zaświadczenie od przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji i tym kończy się proces kwalifikacji wojskowej.

Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej po otrzymaniu decyzji ma 14 dni na wniesienie odwołania. Takie odwołanie kieruje się do Powiatowej Komisji lekarskiej, a ta przekazuje je do odpowiedniej wojewódzkiej komisji lekarskiej - mówi Karolina Recheta.

Osoby, które oczekują na wizytę u psychologa, na badanie lekarskie, czy przyznanie orzeczenia mają możliwość zobaczenia filmów edukacyjnych dotyczących służby wojskowej. Ponadto panowie mogą zapoznać się ze sprzętem wojskowym, który dostarczają żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Istnieje również możliwość rozmowy z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. 

 

Kwalifikacja wojskowa dla osób z powiatu piotrkowskiego potrwa do 7 marca.

 


Zainteresował temat?

2

5


Zobacz również

Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Chętnie ~Chętnie (Gość)25.02.2024 12:29

To już wolę iść za kartki i dostawać ciepłe obiadki w ciepłej celi

51


Ja ~Ja (Gość)25.02.2024 10:39

Byłem w wojsku 17 lat temu i od tamtej pory byłem tylko raz wzywany na szkolenie rezerwistów a to było minimum 10-12 lat temu

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat