Pierwsza z propozycji to opowieść o pięknej miłości, której na drodze stanęły jednak takie przeszkody, jak pochodzenie, nienawiść i wojna. Proponowaną na dziś książką jest powieś Niny Zawadzkiej zatytułowana „Ostatnie takie lato”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Przeniesiemy się do roku 1946, kiedy to przez dawne Prusy Wschodnie przedzierają się powracający do Rosji czerwonoarmiści. Tamara po raz kolejny cudem unika napaści, a wracając do domu zastaje w nim ukrywającą się dziewczynę. Wie, że nie ocali jej, jeśli sama nie uzdrowi się z zakazanej miłości. Wraca więc pamięcią do pewnego lata, które zmieniło w jej życiu niemal wszystko.
Nina Zawadzka to pseudonim literacki autorki lubującej się w historiach miłosnych osadzonych w czasach wojennych. Porzuciła studia i karierę, poświęcając się samotnemu macierzyństwu i samej zmagając się z problemami, jakie nurtują także bohaterki jej powieści. Obecnie spełnia się pisząc i podgryzając tabliczkę ulubionej czekolady.
O tej książce można też posłuchać:
Jako drugą pozycję proponujemy kryminał, ale nie rodzimego autora, a autorki z kraju, który dobrymi kryminałami stoi. To skandynawska powieść autorstwa Eevy Louko, zatytułowana „Morderstwo na wyspie szczęścia”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona, a na polski przełożyła ją Dorota Kyntäjä. Na kartach tego kryminału poznamy Ronję Vaarę, która jest dziennikarką po trzydziestce i od dawna mieszka za granicą. Jednak po latach musi wrócić w rodzinne strony, na wyspę Lauttasaari, bowiem na miejscowej plaży odnaleziono zwłoki jej ojca. I choć nie miała z nim bliskiej relacji, weźmie sprawy w swoje ręce i rozpocznie własne śledztwo.
Eeva Louko jest reporterką i specjalistką ds. komunikacji, która kocha literaturę, muzykę i wszystko, co twórcze. Zostanie pisarką było marzeniem Eevy, odkąd nauczyła się czytać. Szczególnie pociągają ją kryminały i horrory. Pisząc często inspiruje się nierozwiązanymi sprawami karnymi. W wolnym czasie spędza czas nad morzem, gra na saksofonie i pianinie, i zawsze pije kawę z największej możliwej filiżanki.
O tej książce można też posłuchać:
Trzecia propozycja to trylogia kryminalna autorstwa Izabeli Janiszewskiej, na którą składają się trzy pozycje – „Wrzask”, „Histeria” i „Amok”. Poznamy w nich niezależną reporterkę Larysę Luboń, która wpada na sensacyjno-kryminalny trop. Kilka stron dalej pojawia się ekscentryczny policjant Bruno Wilczyński, który usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny. I jeszcze nie wie, że jego droga przetnie się nie raz ze ścieżkami reporterki. Seria wydana pierwotnie w 2020 roku okazała się bestsellerowa, zresztą polecaliśmy ją w audycji „Książka na weekend”. Teraz została wznowiona.
Izabela Janiszewska zadebiutowała wspominaną dziś serią, ale od tamtej pory spod jej pióra wyszło jeszcze wiele wciągających i fascynujących kryminałów i thrillerów, jak choćby „Apartament”, „Niewybaczalne”, „W szponach”, „Ludzie z mgły” oraz „Noc kłamstw”. Możecie ich szukać w dobrych księgarniach i zapewne też w bibliotekach. Nam pozostaje życzyć emocjonującej lektury.