Advertisement

Książka na weekend - kryminał w stylu retro

ePiotrkow Sobota, 02 lipca 202219350
Kryminały to nadal najpopularniejsze i najchętniej kupowane książki w Polsce. Dlatego też na najbliższe wolne dni proponujemy jeden z nich, choć tym razem jest to kryminał osadzony w latach trzydziestych, a mistrzem w snuciu intryg w takich realiach czasowych jest Ryszard Ćwirlej. Do zestawu proponujemy też dobry obyczaj i jedną ze stu najważniejszych książek wszech czasów, autorstwa Thomasa Hardy’ego.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pierwsza propozycja to książka w sam raz na upały i na wolne wakacyjne dni. To powieść zatytułowana „Żuławska miłość. Dobrosława” Sylwi Kubik, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Tytułowa Dobrosława mieszka w Gdańsku, pracuje w studenckiej jadłodajni i czuje, że jej życie straciło sens. Pewnego dnia czara goryczy się przelewa. Dobrusia rzuca pracę i postanawia, że poświęci się swojej pasji i marzeniom. W tym celu wyjeżdża na Żuławy. A tam poznaje, a jakże, przystojnego faceta, imieniem Tyberiusz…

 

fot. K. Żołądek

 

Sylwia Kubik od urodzenia jest mieszkanką jednej z wielu wiosek na Powiślu. Jest zakochana w miejscowych zabytkach i krajobrazach. Uwielbia literaturę, historię, las i gotowanie. Jedna z jej poprzednich książek „Miłość pod naszym niebem” została uznana za książkę 2020 roku w kategorii proza polska. A najnowszej powieści autorki możecie już szukać w księgarniach.

 

 

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Druga propozycja to rasowy kryminał w stylu retro, a w Polsce mistrzem takiego gatunku jest Ryszard Ćwirlej. I to właśnie jego autorstwa jest powieść „Śmierci ulotny woal”, która to ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Przeniesiemy się do Poznania lat 30-stych, gdzie podczas seansu spirytystycznego przywołana z zaświatów postać pułkownika Hermana von Zanthiera wieszczy śmierć jednego z uczestników tego spotkania. A po kilku dniach człowiek ów znika. A to dopiero początek dziwnych zaginięć...

 

 

Ryszard Ćwirlej w mocno gawędziarskim stylu snuje nam tę opowieść. Przenosi nas w przeszłość i ożywią ją przed oczyma naszej wyobraźni. Snuje kryminalne intrygi i przedstawia bohaterów, z którymi na pewno nie będziecie się nudzić. Polecam, bo to jeszcze pachnąca drukarnią nowość na rynku. Książki „Śmierci ulotny woal” możecie już szukać w księgarniach.

 

 

O książce można też było posłuchać w jednej z audycji w cyklu „Książka na weekend”:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja to książka, która została okrzyknięta mianem jednej ze stu najważniejszych pozycji książkowych wszech czasów, a jest nią „Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej” Thomasa Hardy’ego, która ukazała się na rynku we wznowieniu wydawnictwa Replika, w przekładzie Róży Czekańskiej-Heymanowej. Po premierze, która miała miejsce w 1891 roku, głośno było o tej książce, bowiem wzbudziła szalone kontrowersje. I także dzięki nim odniosła komercyjny sukces. Z czasem zaś weszła do grona klasyki literatury.

 


Ufna i bezbronna Tessa zostaje w myśl przyjętych powszechnie standardów wystawiona przez własną rodzinę na małżeńską „giełdę”. Jako „atrakcyjny towar” ma zdobyć majątek. Jednak uwiedziona i bezlitośnie wykorzystana przez rzekomego przyszłego męża, samotnie rodzi dziecko, które wkrótce umiera. Wówczas Tessa spotyka młodego idealistę, Angela Clare’a. Jednak kiedy ten poznaje przeszłość dziewczyny, odrzuca ją. Będąc ofiarą obłudnej, skostniałej angielskiej moralności, pozbawiona nadziei i środków do życia Tessa ucieka przed cierpieniem, decydując się na straszny, desperacki krok.

 


W 1979 roku na podstawie tej książki powstał głośny i wielokrotnie nagradzany film w reżyserii Romana Polańskiego z Nastassją Kinski w roli głównej, a w roku 2008 powieść stała się podstawą doskonałego serialu z Gemmą Arterton w tytułowej roli.

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat