Pierwsza z propozycji to coś dla miłośników historii. A książką polecaną dziś jest „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz armii Andersa” autorstwa Aileen Orr, która to w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Replika w przekładzie Arkadiusza Bugaja. To porywająca i pełna niezwykłego uroku, a co najważniejsze, prawdziwa historia jednego z najbardziej niezwykłych kombatantów II wojny światowej, tytułowego niedźwiedzia Wojtka.
Aileen Orr urodziła się i dorastała w szkockim miasteczku Lockerbie, gdzie uczęszczała do Lockerbie Academy. Studiowała w London School of Economics, a po ukończeniu nauki pracowała w Bank of America. Jest także założycielką The Wojtek Memorial Trust i dzięki jej staraniom w 2015 roku w szkockim Edynburgu odsłonięty został pomnik Wojtka. Książki opisującej jego historię możecie już szukać w księgarniach.
O tej książce można też posłuchać:
Druga propozycja to bestsellerowa powieść Lucindy Berry „Złe uczynki”, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Filia w przekładzie Elżbiety Pawlik. To powieść o ginących młodych kobietach. Zbrodniarz namierza je, śledząc ich profile w mediach społecznościowych. Dwie z nich uchodzą z życiem, trafiają do szpitala… ale więcej nie zdradzimy.
Lucinda Berry miała już okazję na spotkanie z polskimi czytelnikami, bo ukazały się już u nas takie jej powieści, jak „Idealne dziecko” czy „Ocalić syna”. Autorka pisze książki z przekazem, a do tego potrafi zagrać na naszych emocjach, poruszyć w nas uczucia. Dlatego tym bardziej polecam jej najnowszą książkę „Złe uczynki”. Znajdziecie ją już w księgarniach.
O książce mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:
Trzecia propozycja książki na wolny wieczór to „Wolny od lęku” dr Judsona Brewera, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. To poradnik, który pomoże uwolnić się od nałogów i szkodliwych nawyków, co może okazać się pomocne przy noworocznych postanowieniach. W oparciu o badania kliniczne dr Brewer przekonuje, że popularne metody zwalczania nawyków, odwołujące się do logicznego myślenia i siły woli, mają ograniczoną skuteczność. Proponuje własne rozwiązania, które polegają na praktykowaniu uważności i pogłębianiu świadomości własnych zachowań oraz ich konsekwencji. Autor jest amerykańskim psychiatrą i neuronaukowcem prowadzącym badania neurologicznych mechanizmów uważności z użyciem technologii MRI.
Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.