Koniec ery lania betonu!

Tydzień Trybunalski Czwartek, 01 maja 201441
Co ominęłoby nas, gdyby nie unijna kasa? Co w Piotrkowie by nie powstało? Jak wyglądałoby dziś nasze miasto, gdyby nie unijne środki? W 10. rocznicę akcesji Polski do UE zastanawiamy się, jak wyglądać będzie kolejna dekada. Jedno jest pewne - skończyło się dziesięciolecie lania betonu.
Koniec ery lania betonu!

Przerobiliśmy ponad 300 mln zł w inwestycjach. Miasto zrealizowało kilkadziesiąt projektów z udziałem unijnych pieniędzy. Gdyby nie Unia (co przyznać muszą nie tylko euroentuzjaści, ale też eurosceptycy) nie byłoby kilometrów dróg, kilometrów kanalizacji, nie byłoby odnowionego Starego Miasta, nie byłoby nowej oczyszczalni ścieków, a najlepiej wie o tym Jolanta Kopeć, która wraz z zespołem o unijną kasę dla miasta walczy (i to skutecznie) dokładnie od stycznia 2003 roku. - To, co jest najbardziej widoczne dla przeciętnego mieszkańca to zmiana wizerunku miasta i poprawa jakości życia. To doganianie opóźnień cywilizacyjnych, to (o czym akurat często zapominamy) ochrona naszego dziedzictwa historycznego, a w tym mieści się przecież i budynek MOK-u, i obecnie remontowane Muzeum, i synagoga, i klasztor Panien Dominikanek, i uliczki na Starym Mieście. Nie byłoby również ulepszonej infrastruktury edukacyjnej w postaci sali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Nie byłoby dokończenia trasy W-Z (o czym dziś mało kto pamięta), obwodnicy miasta, ulicy Sulejowskiej. Szybko zapominamy o tym, co działo się rok temu, a co dopiero 10 lat temu - mówi kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy w Urzędzie Miasta w Piotrkowie.

Dzięki akcesji kraju do UE Piotrków zyskał z pewnością „twardą” infrastrukturę. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że po kilkunastu latach (bo z środków unijnych Piotrków korzystał jeszcze przed samą akcesją), era lania betonu skończyła się, a nowa perspektywa finansowa na pewno będzie wyglądała zupełnie inaczej. - Dziś wiemy już, że miasta potrzebują do tej „twardej” infrastruktury software'u, a więc ludzi kreatywnych, aktywnych, żeby móc skonsumować to, co powstało w ciągu ostatnich 10 lat – mówi Jolanta Kopeć.

Pozyskiwanie środków unijnych w ostatniej dekadzie polegało na ściganiu się z innymi gminami. Teraz, aby dostać kasę z UE trzeba będzie nie konkurować, a współpracować. - Korzyści będą inne, mniej namacalne. Gros środków w przyszłej perspektywie unijnej będzie skierowanych na nowoczesne technologie, na alternatywne źródła energii i na rozwój przedsiębiorczości. Naszą rolą jest takie przedefiniowanie projektów i celów, które nam narzuca Unia, żebyśmy mogli skonsumować środki. Jak ja to widzę? Jeżeli będą pieniądze na zieloną energię, to będą one nie tylko na same solary na instytucjach publicznych, ale będą również pieniądze dla firm, które zechcą zastosować taką technologię. Będą pieniądze dla firm, które zechcą uruchomić działalność polegającą na produkcji solarów czy np. pomp ciepła. Nasza rola będzie taka, aby przekształcić te górnolotne cele na nasz lokalny grunt. To się oczywiście da zrobić, ale musimy mieć świadomość, że to już nie będzie poziom rury czy ulicy.

Będą pieniądze na nowoczesne technologie, tylko co to właściwie oznacza? Aby to ustalić i zdefiniować konieczne będą rozmowy (partnerstwo) pomiędzy urzędnikami i przedsiębiorcami. - Nie oznacza to, że od razu musimy zacząć budować w Piotrkowie statki kosmiczne czy części do tych statków, ale każda z firm, która zmieni swój proces technologiczny na bardziej ekologiczny czy bardziej wydajny, będzie mogła ubiegać się o uznanie wdrożenia za nowoczesną technologię czy innowację. To właśnie musimy wytłumaczyć naszym firmom i zastanowić się, w jaki sposób one będą mogły z tego skorzystać – mówi Jolanta Kopeć.

Właśnie przedsiębiorcy mają być w nowym rozdaniu tą strategiczną grupą, która będzie współdecydować o kierunkach rozwoju miasta. - Musimy mieć świadomość, że rodzimi przedsiębiorcy są naszym największym kapitałem. Firmy zewnętrzne czasem trafiają do naszego Piotrkowa, a potem uciekają. Natomiast, jeśli kogoś łączą z miastem więzy rodzinne czy biznesowe, to jest on dla nas pewniejszym partnerem niż ktoś „ze świata” - dodaje pani kierownik. - Mówiąc partnerstwo, mam na myśli np. wspólne finansowanie projektów, aporty ze strony miasta do danego projektu, to również może być partnerstwo publiczno-prywatne czy nisko oprocentowane pożyczki dla przedsiębiorców. Drugie partnerstwo koniecznie dotyczyć musi naszego otoczenia, czyli współpracy z innymi samorządami. Musimy bardziej otworzyć się na otaczające nas gminy i szukać punktów wspólnych. Musimy szukać powiązań pomiędzy miastem i ościennymi gminami, różnego rodzaju – gospodarczych, społecznych, edukacyjnych tak, aby wspólnie składać się na inwestycje i wspólnie gwarantować potem popyt dla tych inwestycji. Np., jeśli podejmujemy decyzję o budowie Centrum Nowych Technologii, to musimy myśleć, że będzie ono dostępne nie tylko dla młodzieży z terenu miasta, ale również dla tej z zewnątrz.
Choć za wcześniej, by mówić o konkretach, jednak to, na co piotrkowianie mogą liczyć na pewno to kontynuacja rewitalizacji Starego Miasta w kierunku Podzamcza (projekt „Młode-stare miasto”), czyli m.in. budowa mieszkań komunalnych, mieszkań deweloperskich. - Chodzi o to, aby ściągnąć w tę część miasta ludzi, którzy będą tutaj żyć i konsumować. Włożono sporo środków w rewitalizację Starego Miasta. Mam nadzieję, że przyszła perspektywa unijna będzie okresem odcinania kuponów, że ruszy społeczne i gospodarcze koło rewitalizacji - mówi Jolanta Kopeć.
Domyślać możemy się również, że w przyszłej perspektywie szanse na realizację będzie miał wreszcie projekt budowy nowej biblioteki, która nie będzie tylko magazynem książek, ale centrum edukacyjno-kulturalnym, z którego korzystać będą mieszkańcy całego regionu. - Ten projekt ma już swoją historię. Czekamy na pieniądze, jesteśmy gotowi z dokumentacją. Chcemy, żeby było to miejsce powiązane z nauką, z posługiwaniem się nowoczesnymi technologiami, mediami, multimediami, aby bardziej wkomponować się w wymogi nowej perspektywy – wyjaśnia pani kierownik.

Powstać ma też Centrum Nowoczesnych Technologii, być może na bazie piotrkowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego. Miasto chce wyposażyć je w taki sprzęt i w takie oprogramowanie, które będzie dawało młodym ludziom konkurencyjny zawód.

Co jeszcze? Może (wreszcie) obiecana ścieżka rowerowa do Koła. - Nikt już nie dyskutuje nad celowością budowy tej ścieżki. Ona naprawdę powstanie - stwierdza Jolanta Kopeć.
A że od rekreacji tylko krok do turystyki, to już dziś nasi urzędnicy „namawiają” się z Tomaszowem i Sulejowem w zakresie reaktywacji turystyki nad Pilicą i tworzeniem pakietów turystycznych, które oferowałyby np. 1- czy 2-dniowy wypoczynek w Piotrkowie i 2-dniowy wypoczynek nad Pilicą.

Jakie są minusy akcesji? Urzędnik na pewno odpowie biurokracja. Ale jeśli nie Unia, to jaka inna alternatywa dla Polski? Jaka inna alternatywa dla Piotrkowa?

Aleksandra Stańczyk

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

10


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin Marcinranga02.05.2014 12:14

Czemu jak ja słyszę że na dotacjach z UE wszyscy zarobiliśmy to mi się chce śmiać. Jak można było zarobić jak miasto jest zadłużone po uszy?? Ja rozumiem że to może jest wyższa ekonomia ale każdy wie że kupować budować za kredyty to nie jest aż tak pozytywne bo kredyt trzeba kiedyś spłacić a Radomsko tak jak Piotrków Bełchatów etc powoli umierają więc nie będzie z czego ściągać kasy na kredyt. W PT już się drożej żyje niż w Krakowie wiec na czym my prości ludzie zarobiliśmy na tej UE ?

61


obelx1987 ~obelx1987 (Gość)02.05.2014 11:30

Koniec ery lannia betonu , teraz wracamy do technologi drewna polska znów będzie drewniana i to z polskiego drewna które teraz wyprzedają a później będą kupować od unii z marżą. Prosta sprawa mamy równo 10 lat ile wpłaciliśmy a ile dostaliśmy i sprawa jasna.

60


biker ~biker (Gość)02.05.2014 10:30

Cytuję:
Co jeszcze? Może (wreszcie) obiecana ścieżka rowerowa do Koła. - Nikt już nie dyskutuje nad celowością budowy tej ścieżki. Ona naprawdę powstanie - stwierdza Jolanta Kopeć.

Ścieżka do Koła jest już od kilku lat - wybudowały ją Lasy Państwowe.

21


KNP ~KNP (Gość)02.05.2014 10:10

"proca" napisał(a):
ciężko się nie zgodzić .chciałbym zobaczyć te przelewy bo twierdzą że za 1zł dostajemy od łunii 3 zł więc kto do nas dokłada ??zaraz się okaże że każdy kraj członowski więcej dostaje niż wpłaca :lol:


Łatwo policzyć.
Z każdego 1zł państwo polskie zabiera obywatelowi 87gr.
Z tej puli część trafia na wystawne życie pros.tutek z rządu na wiejskiej, a druga część dla komunistów złodziei w łuni.
Teraz by dostać dotację z łuni czyli odzyskać swoje pieniądze wpłacone w podatkach na utrzymanie tego b.dła Polak musi wziąć kredyt w banku na min. 50% wnioskowanej kwoty dotacji, czyli biorąc 1zł musisz mieć min. 50gr na dotację, a więc dotacja to koszt 1,5 wnioskowanej kwoty.
Kto zarobił?
86gr polskie kn.ry z wiejskiej + wiepr.e z brukseli oraz goldmany, rotfeldy z banksfery 50gr.
Polaku oddałeś prawie 1,5zł by dostać 63gr.
Dobra ta łunia nie ma co się oszukiwać takich oszustów nie spotyka się zawsze.
Rudy Kłamca w 10 lat tj. 7 swoich baranich rządów zadłużył kraj o 100% w porównaniu do tego co komuchy i te same mordy w 15 lat III RP.



https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1.0-9/p526x296/1014472_764304696943439_4215007976753159705_n.jpg
Obudź się Polsko ku chwale poległych rodaków walczących o Wolność. Nie dajcie się gnębić okupantom i ruskiej swołoczy przy korycie sterowanej ojrami.

50


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)02.05.2014 09:59

Lanie wody i kpina z mieszkańców tak to mozna określic ,po co siłą niszczono zaklady pracy po wejściu do unii ?,młodym kit mozecie wciskać ale nie mnie bo dobrze pamietam ile duzych firm bylo a ile jest teraz ,z pogardą niszczono to co narod wspolnymi silami wypracowal.

41


jarema ~jarema (Gość)02.05.2014 03:52

Artykuł infantylny. Autorka opiera się tylko i wyłącznie na informacjach pochodzących od urzednika. Nie przejawia inicjatywy, nie prezentuje swojego punktu widzenia. Klasyczny propagandpwy bzdet stworzony na zamowienie.

40


Ekspiotrkowianin ~Ekspiotrkowianin (Gość)02.05.2014 01:39

Zadam jedno pytanie - co ma wspólnego treść artykułu z tym zdjęciem! To tak jakby za pieniądze z Unii była imprezka. Unijne pieniądze nie mają nic wspólnego z możliwością jej zrobienia i że jest! Bez sensu!!!
I jeszcze jedno - dlaczego jak jest mowa o pieniądzach unijnych, bądź ważnych wydarzeniach to UM daje zdjęcia z biesiady, a wciska kit, że jest to coś innego!

20


tutaj tutajranga02.05.2014 01:15

Wykasowali mnie, a nie klęłam.

40


PZPR ~PZPR (Gość)01.05.2014 23:06

witam wszystkich. Mam pytanko - ile zakładów i miejsc pracy zostało zlikwidowane po wejściu do UNII? O ile wzrosły zarobki? Ile powstało zakładów pracy?

70


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)01.05.2014 22:11

Poniższe komentarze są bardzo budujące, bo widać, że jeszcze nie całe społeczeństwo zidiociało do reszty, a niektórzy zaczynają się powoli budzić...

Cytuję:
Koniec ery lania betonu!


Zarąbisty tytuł. Ja tam czekam z niecierpliwością kiedy w mediach skończy się era lania wody...

Cytuję:
Przerobiliśmy ponad 300 mln zł w inwestycjach. Miasto zrealizowało kilkadziesiąt projektów z udziałem unijnych pieniędzy. Gdyby nie Unia (co przyznać muszą nie tylko euroentuzjaści, ale też eurosceptycy) nie byłoby kilometrów dróg, kilometrów kanalizacji, nie byłoby odnowionego Starego Miasta, nie byłoby nowej oczyszczalni ścieków,


Taaaa... gdyby nie ta łunia, to by była ch**nia... Komu kurde oczy mydlicie? Może pojedźcie po całości i napiszcie, że bez UE żylibyśmy w lepiankach albo jaskiniach, pilibyśmy wodę z kałuży, srali pod drzewami, jedli trawę i dżdżownice, a szczytem naszej techniki byłyby czapki z doprawionymi krowimi rogami...

Cytuję:
Dzięki akcesji kraju do UE Piotrków zyskał z pewnością „twardą” infrastrukturę.


Taaa... 10 lat temu było tu kurde pustkowie, jedynie od czasu do czasu jakiś Indianin gonił bizona, a jak kurz opadł to znów nic się nie działo...
Mam pytanie: jak bez UE, w czasach siermiężnego PRL-u udało się w Piotrkowie wybudować całe osiedla mieszkaniowe, zakłady przemysłowe i oczyszczalnię ścieków, której dziś bez "środków z UE" nie dałoby się nawet zmodernizować?
Z tego Waszego bełkotu uśmiałby się nawet król Kazio - ten z pięćdziesięciozłotówki... Ale on przecież ciemny był, w średniowieczu żył, i bidok nie zdawał sobie zapewne sprawy, z tego co czyni. Aż cud, że coś niecoś z jego czasów do dziś przetrwało, skoro wszystkie inwestycje bez norm unijnych realizował...

Cytuję:
Co jeszcze? Może (wreszcie) obiecana ścieżka rowerowa do Koła. - Nikt już nie dyskutuje nad celowością budowy tej ścieżki. Ona naprawdę powstanie


Spoko. Gdybyśmy nie dołączyli naszego zaścianka do eurozadupia, nie moglibyśmy liczyć na powstanie ścieżki rowerowej w lesie. W tej podniosłej chwili 1,4 miliarda Chińczyków wręcz pęka z zazdrości. Oni nie są w łunii - rowerami po lesie se kurde nie pojeżdżą! ;)

Cytuję:
Jakie są minusy akcesji? Urzędnik na pewno odpowie biurokracja.


Jeśli urzędnik mówi, że minusem jest biurokracja, to...
... to wiedz, że coś się dzieje... ;)

Cytuję:
Ale jeśli nie Unia, to jaka inna alternatywa dla Polski?


Argumentacja godna czterolatka: widzę przed sobą gówno, to koniecznie muszę w nie wdepnąć; i jeszcze dorobić do tego ideologię.
Na koniec kilka pytań:
Skoro UE to dla nas taki "skok cywilizacyjny" i rzekomy dobrobyt, to dlaczego mamy ujemny przyrost naturalny? Dlaczego nasze miasta się wyludniają?
Jak zmienił się poziom bezrobocia przez te 10 lat?
Jak zmieniła się siła nabywcza naszych dochodów?
Jak zmienił się poziom naszej wolności?
Jak bardzo państwo ingerowało w nasze życie wcześniej, a jak bardzo ingeruje teraz?
Jak zmienił się poziom zadłużenia przez te 10 lat? Zadłużenia kraju, zadłużenia gmin, zadłużenia naszego miasta?
Czy tylko osoby mojego pokroju dostrzegają, że UE wykupiła naszą wolność i suwerenność za nasze własne pieniądze?
Jak "euroentuzjaści" wyjaśnią rozwój krajów, które do UE nie należą?
Czy ten cały artykuł nie powinien mieć dopisku "artykuł sponsorowany"?
Kurde...

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat