Konferencja naukowa o przyjaźni polsko-węgierskiej

Czwartek, 23 marca 20178
Powoli dobiega końca sesja naukowa "Polska i Węgry" - historia 1000-letniej przyjaźni Narodów w Europie Środkowo-Wschodniej". W piotrkowskim muzeum zebrali się przedstawiciele środowisk akademickich, by omawiać przeróżne aspekty relacji Polaków i Węgrów.

Ładuję galerię...

W środę odbyła się pierwsza część konferencji poświęcona historii od czasów Bolesława Chrobrego do odzyskania przez Polskę niepodległości. - Dzisiaj jest druga część, poświęcona XX wiekowi. Mamy referaty dotyczące krótkiego wątku granicy polsko-węgierskiej z okresu międzywojnia czy nieformalnego udziału Węgrów w powstaniu warszawskim. Okazuje się, że Węgrzy, którzy teoretycznie służyli w Wehrmachcie, w sposób ewidentnie sprzyjający Polakom brali udział w powstaniu.  W programie jest również referat dotyczący rewolucji na Węgrzech w 1956 roku i jej percepcji w Polsce - tłumaczy profesor Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.   

 

Profesor, pytany o słowa Grzegorza Łubczyka na antenie Strefy FM, odpowiedział: - Grzegorz Łubczyk jako ambasador wypowiedział się niezwykle dyplomatycznie, ale historia relacji Polaków i Węgrów ma swoje blaski i cienie i nie jest wyłącznie biała, ale ma też pewne odcienie szarości. Nie było tak, że między tymi narodami panowała era nieprzerwanie świetnych kontaktów. Sytuacja jest trochę bardziej złożona i o tych rzeczach należy dyskutować, bo historia, jeśli jest nauczycielką życia, powinna łączyć i uczyć, jak wyciągać wnioski z błędów popełnionych w dawnej przeszłości. 

 

W konferencji wzięła też udział prof. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej.

 

 


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Telewidz ~Telewidz (Gość)24.03.2017 09:16

Najbardziej rozbawiła mnie pewna Pani, która w wywiadzie dla propagandowej tv urzędu miasta wskazała, że Węgry (!) i Rumunia udzieliły Polsce pomocy we wrześniu 1939 r. Rumunia - owszem, zachowała życzliwą neutralność, ale Węgry... z tego co pamiętam były w sojuszu z Niemcami.

50


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)24.03.2017 22:23

Możecie mówić co chcecie ale to typowa propaganda , nie różniąca się od radzieckiej, co Polska obecna ma spólnego z Węgrami, tu nie ma z czego się śmiać, wspólny język hahaaaa, jakaś tradycja, jacyś imigranci, oni u nas my u nich, coś innego może ktoś przytoczy. Kumam kumam i nic , pełno u nas Nimców ,polaków u Nimców , Arabów, Angoli,Amerykańców, Ukrainców, nawet Greków w Piotrkowie , ale gdzie te wyngry!

00


Anna ~Anna (Gość)24.03.2017 16:41

Wybitni naukowcy, bardzo interesująca konferencja. Gratulacje dla Organizatorów :)

11


ikarus ~ikarus (Gość)24.03.2017 08:15

O ikarusach też będą mówić? ;)

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat