Kawa pozwala walczyć z nadwagą

PAPŚwiat Poniedziałek, 06 stycznia 20208
Yerba mate i kawa mogą być uznane za sojuszników w walce z otyłością - wskazała dr Elvira Gonzalez de Mejia z Uniwersytetu Illinois. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika bowiem, że picie czterech filiżanek kawy dziennie zmniejsza ilość odkładającego się tłuszczu.
fot.: pixabay.comfot.: pixabay.com

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Illinois wskazało, że kawa, a konkretnie kofeina w niej zawarta, może wpływać zbawiennie na naszą sylwetkę i zmniejszyć ryzyko nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej.

 

Badanie przeprowadzono na szczurach, które miały niezdrową dietę, bogatą w cukry, tłuszcze i węglowodany. Część z gryzoni dostawała oprócz tego dawkę kofeiny odpowiadającą czterem filiżankom kawy.

 

Okazało się, że regularne jej spożycie niwelowało skutki niezdrowej diety. Szczury, którym podawano kofeinę przybrały na masie o 16 proc. mniej niż te, które jej nie dostawały. Równocześnie poziom tkanki tłuszczowej był u nich o 22 proc. mniejszy. Podobne działanie wykazuje yerba mate, która również zawiera kofeinę. To dowodzi, że ta substancja zmniejsza akumulację cząsteczek tłuszczu w komórkach tłuszczowych o 20–41 proc.

 

"Wyniki tych badań można przenieść na ludzi, aby zrozumieć rolę kofeiny jako potencjalnego elementu strategii zapobiegania nadwadze i otyłości, a także późniejszym zaburzeniom metabolicznym związanym z tymi schorzeniami. Spożycie kofeiny, której źródłem może być kawa lub yerba mate, pozwala złagodzić negatywny wpływ diety bogatej w tłuszcze i cukry" - wyjaśnia autorka badania, dr Elvira Gonzalez de Mejia. (PAP Life)

 

mdn/ gra/

 

(Daily Mail)

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (8)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
gość ~gość (Gość)06.01.2020 16:46

Pije i pije kawę. A brzuch jak rosnał tak rosnie

50


gość ~gość (Gość)07.01.2020 10:25

A potwierdzili to amerykański naukowcy?

30


gość ~gość (Gość)07.01.2020 08:21

Wolę kakałko

30


gość ~gość (Gość)06.01.2020 22:15

Jakiś czas temu czytałem że kawa szkodzi. Tymi badaniami naukowców można sobie ...

20


gość ~gość (Gość)06.01.2020 19:06

Kawę piję litrami a waga coraz większa

20


gość ~gość (Gość)06.01.2020 18:52

Przeliczajac wage szczura na człowieka i odpowiadajaca temu ilosc kofeiny, smiem twierdzić iż metamfetamina i kokaina wyjda zdrowiej i taniej:)

03


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat