Na sejmowych stronach internetowych możemy znaleźć liczne statystyki, z których dowiadujemy się, jak pracują wszyscy posłowie. Możemy między innymi sprawdzić, ile złożyli interpelacji, czy oświadczeń, ale również jak często się wypowiadali i w końcu w jak wielu głosowaniach uczestniczyli.
Mówcy i dociekliwi
Biorąc pod uwagę parlamentarzystów z naszego okręgu, zdecydowanie najczęściej z mównicy sejmowej wypowiadali się Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego (219 razy) oraz Grzegorz Lorek z Prawa i Sprawiedliwości (184). Ponad sto wystąpień mają również Grzegorz Wojciechowski (PiS), Cezary Grabarczyk (KO) oraz Anita Sowińska (Lewica).
Posłanka Lewicy jest natomiast niekwestionowaną liderką w okręgu 10, jeśli chodzi o liczbę złożonych interpelacji, bo było ich 480. Pisemnych zapytań odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa sporo wystosowali też Grzegorz Lorek (177) oraz Cezary Grabarczyk (112). W ogólną liczbę wliczyliśmy również te interpelacje, którym nie nadano biegu. Były to jednak pojedyncze przypadki.
Mniej popularnym zapytaniem poselskim nasi politycy posługiwali się rzadziej. Takie zapytania dotyczą raczej spraw jednostkowych, polityki wewnętrznej i zagranicznej, a także realizacji zadań publicznych. Najczęściej tę formę wykorzystywała ponownie Sowińska (35), a za nią znaleźli się Wojciechowski (13) oraz Klimczak (12).
Nieco więcej było w ciągu ostatnich trzech lat pytań w sprawach bieżących. Na te, adresaci powinni odpowiedzieć ustnie na danym posiedzeniu, ale ich ogólna tematyka, powinna być znana Marszałkowi Sejmu do godziny 21.00 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia spotkania parlamentarzystów. Tutaj największą aktywność wykazali Anna Milczanowska (PiS - 34), Anita Sowińska (25) oraz Grzegorz Lorek (20).
Oświadczający, podpisujący i sprawozdawcy
Marszałek Sejmu może udzielić głosu posłowi poza porządkiem obrad dla wygłoszenia oświadczenia poselskiego. Jego przedmiotem nie może być jednak sprawa, której merytoryczna treść jest interpelacją lub zapytaniem poselskim. Na składanie takich oświadczeń nasi posłowie decydowali się rzadko. Wyjątkiem jest Grzegorz Lorek, który z tej formy skorzystał 72 razy, co sprawia, że pod tym względem jest trzeci wśród wszystkich parlamentarzystów.
By różne rządowe pomysły mogły wejść w życie, potrzebne są m.in. poselskie projekty ustaw, które oczywiście uprzednio trzeba podpisać. Największą ich liczbę parafowali Anna Milczanowska (119), Cezary Grabarczyk (106) oraz Anita Sowińska (97)
Parlamentarzyści z okręgu piotrkowskiego występowali niekiedy jako sprawozdawcy. Przedstawiali wówczas podczas posiedzenia Sejmu opinie i wnioski komisji, dotyczące projektu rozpatrywanego przez nią aktu. W tej roli najczęściej widzieliśmy posłów PiS: Annę Milczanowską (24), Grzegorza Lorka (14) i Roberta Telusa (8).
Wzorowa frekwencja
Statystyka, w której wszyscy posłowie okręgu 10 wyglądają dobrze, jest procent udziału w głosowaniach. Frekwencja waha się od 97,45% do 99,90%. Pod tym względem w czołówce znalazł się Grzegorz Wojciechowski, a najwięcej głosowań spośród "naszych" opuścił Robert Telus.
Niektórzy posłowie występowali w ostatnich trzech latach jako przedstawiciele Sejmu w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym. Nie ma jednak wśród nich tych z okręgu 10. Kompletne statystyki dotyczące aktywności poselskiej wszystkich parlamentarzystów IX kadencji znajdziecie na stronie internetowej Sejmu RP.
W momencie publikacji tego tekstu dane uległy już zmianom. 3 i 4 listopada 2022 odbywa się bowiem 65. posiedzenie Sejmu.