Pierwszy argument za obraniem 2 maja na Dzień Flagi RP to wspomniany już aspekt historyczny. Bowiem właśnie 2 maja 1945 r. polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Drugi z argumentów dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja i zaraz po obchodzonym 1 maja Święcie Pracy flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Zgodnie z tymi zapisami, ale i z obowiązującymi wcześniej - barwami RP są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza właśnie orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te mają też oznaczać: biały – srebro, wodę i czystość, a czerwony – ogień, odwagę i waleczność.
Zgodnie z założeniami ustawodawców - flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków oraz w momentach wzruszeń i radości.
2 maja (poza Dniem Flagi RP) obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.